Her Şeyin Nedeni Geçmişte

17/03/2020 15:40 1439

Evrende insan kadar akıllı, yaratıcı, mükemmel bir varlık yok. İnsan olarak, bu nedenle onur veren bir ayrıcalığımız var. Bu işin iyi yönü. Öte yandan, insan çıkarına çok düşkün olan, zarar verici bir zalim.

Ne yazık ki çok kişi, insanlığa yakışmayan bir tavır içinde. Onlar, ahlak yargıcı olan vicdanlarına aykırı bir yaşam sürüyorlar. Keşke herkes, insan olabilmeyi başarsa. Ama bir türlü olmamış, olmuyor da.

İnsanları doğru yola sokmak, erdemli bir yaşam sürmelerini temin için dinler, töreler, yasalar, nasihatlar, işe yaramamış, yeterli olamamış.

Bunları anlamak için, tarihi gerçeklerle yüzleşmeli ve geçmişi iyice bilmeliyiz.

Yüce Tanrı dünyayı, kendine benzer biz insanlar için yarattı. Topraktan yarattığı ilk insan Hz. Adem’e, kendi ruhundan ruh verdi. Adem’in kaburgalarından da dünyadaki ilk kadın olan Havva’yı yarattı.

İkisi için bir çok meyve ağacı olan Aden Bahçesi’ni hazırladı.

Allah Adem ve Havva’ya bahçenin ortasındaki ağacın meyvelerine dokunmayın ve bunlardan yemeyin, yerseniz ölürsünüz dedi.

Yılan kılığına girmiş şeytan, onları kandırdı ve Havva ağaçtan meyveyi kopartıp yedi, Adem’e de yedirdi. Bunun üzerine ikisinin de gözleri açıldı, çıplak olduklarını anlayıp, incir yapraklarından, cinsel organlarını örten bir örtü yaptılar.

Bu hareket Tanrı’ya karşı bir isyandı, itaatsizlikti, sadakatsizlikti. Sorguya çekildiklerinde kendilerini kandıran yılanı suçladılar.

Yüce Tanrı onların Aden Bahçesi’nden kovdu. Böylelikle insanlığın masumiyeti ve kutsallığı da sona erdi, insanlar da ölümlü kılındı.

Havva’ya şunları söyledi,Tanrı “Acı çekerek doğum yapacaksın. Seni de, kocan yönetecek.

Adem’e ise Tanrı, ömür boyu çalışacaksın, emek vereceksin ve böylece yiyecek bulacaksın. Ekmeğin için alın teri dökeceksin. Topraktan yaratıldın, yine toprağa döneceksin dedi. Öyle de oldu.

Adem ve Havva’nın Habil ve Kabil isimli iki erkek çocuğu vardı, Habil, çobandı, Kabil de çiftçiydi. Bir gün aralarında tartışma çıktı ve Kabil, Habil’i öldürdü. Bu dünyadaki ilk cinayetti.

Zamanla uluslar ortaya çıktı, zulümler, cinayetler de arttı. Görülüyor ki her şeyin nedeni, geçmişte. İşte dünyamız, böyle bir yer.