HER ŞEY TÜRK MİLLETİ İÇİN 2

02/09/2021 21:31 161


Arnold Ludwig’in Neyi Araştırmış?

Arnold Ludwig bir psikiyatri profesörü. 1954 yılında SwarthmoreCollege’dan zooloji lisansı, 1958’de ise University of Pennsylvania MedicalSchool’dan tıp doktoru unvanı almış. Halen Brown ve Kentucky Üniversitesi’nde, psikiyatri ve insan davranışı profesörü olarak çalışıyor. Çok sayıda makale, kitap bölümü ve kitap yayını olan Ludwig’in en önemli kitaplarından biri 2002’de University of Kentucky Press’ten çıkan “King of theMountain: The Nature of PoliticalLeadership” adlı kitabı.

Ludwig giriş kısmında, kitapta yönetenler neden yönetmek isterler ve onları diğer insanlardan ayıran özellikleri nelerdir sorusu üzerine yürüttüğü, 18 yıllık araştırmasının sonuçlarını sunacağını belirtiyor. 1900-2000 arasında görev yapmış 199 ülkeden 1341 yöneticiyi belirleyen Ludwig, bu havuzdan ülkesinin yönetiminde büyük etkiler yapmış, 377 yöneticiyi seçerek onlar üzerinde derinlemesine bir araştırma yapmış.

Ludwig, liderlik tipini 6 farklı kategoride değerlendiriyor. 1.Meşruiyetini dinden ya da belli bir soydan alan monarşik liderler, 2. Şiddet ve baskının başat rol oynadığı diktatörler, 3.Sosyal mühendisliğin ve belli bir ideolojinin teşvik edilmesine dayanan vizyoner liderler, 4.Sosyal düzeni sağlamayı öne alan, otoriter liderler, 5.Bağımsızlıktan sonra geçiş sürecini yöneten geçiş dönemi liderleri, 6 Yerleşik demokrasilerde, anayasayla sınırlı demokrat liderler. Kitapta Mustafa Kemal Atatürk vizyoner liderlerin en önde geleni olarak gösterilmiş.

https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/dogrulukpayi/verification/content/ataturk-4-mid.jpg

Ludwig’in oluşturduğu “PoliticalGreatnessScale” ise liderlerin görev sürelerine odaklanarak ekonomiden, sosyal mühendisliğe ve bıraktıkları siyasi mirasa kadar, çok farklı ölçeklerde başarılarını değerlendiriyor. 377 liderin sıralandığı bu listede Mustafa Kemal Atatürk 31 puanla ilk sırada yer alıyor. Buna göre; 20. Yüzyılın en başarılı lideri, 31 puan ile Mustafa Kemal Atatürk olmuş…

ATATÜRK NİÇİN BÜYÜK DEVLET ADAMI?

Türk tarihinin en önemli devlet adamlarından biri, hiç şüphesizki Atatürk’tür. Sadece askeri bir deha ve komutan değil, siyasi fikir, çağdaş düşünce, vizyon sahibi, ufku olan, deha düzeyindeki stratejilerive görüşleriyle de büyük bir devlet adamıdır. Büyük devlet adamlarının en önemli özelliği; milletini iyi tanıması, dünyayı iyi kavraması ve atacağı adımları da ona göre belirlemesidir. Bugün yaşadığımız ülkede, bizleri cumhuriyetle bütünleştiren Gazi’nin o günlerde söylediklerinin nasıl yerinde olduğu ileriyi nasıl gördüğü, açık seçik ortadadır. Temel düsturunu, “Yurtta barış dünyada barış” üzerine kuran Atatürk’ün, tüm dünyaya vermek istediği mesaj, barış için güçlü olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti yıllardır üzerine oynanan kirli oyunları, birlik ve beraberlik içerisinde kalarak bozmuştur. 1915’teki 18 Mart Çanakkale ruhunu yaşamaya devam ettiği sürece de, yedi düvel dahi üzerimize gelse, bu kirli oyunları bozarak, Türkiye’nin dimdik ayakta kalacağını rahatlıkla, güvenle söyleyebiliriz. Bizim coğrafyamız, binlerce yıllık tarihe sahip, nice medeniyetlerin gelip geçtiği, nice devletlerin tarihe karıştığı, kanlı ve acı bir coğrafyadır. Türkiyeüç kıtaya ayak basan, Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan, bir tarafında Kafkaslar, diğer tarafında Ortadoğu’nun olduğu merkez bir ülkedir. Oldukça stratejik bir coğrafi konuma sahip olan Türkiye, tarihler boyunca, yüzlerce kavimin gelip geçtiği, Krallıklar, İmparatorluklar, Sultanlıklar, Hanlıklar kurduğu bir coğrafya olmuştur. Yeryüzünde hiçbir ülke yoktur ki, coğrafyasında bu kadar çok devlet kurulsun. Bu kadar çok uygarlığa, beşik olsun. Nerede ise, tüm medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır… Bu nedenle de, tarihin her döneminde, Anadolu, iştah kabartan bir ülke olmuştur…Binlerce yıldır, bu bölgeyi sürekli karıştırarak, emperyalist oyunların peşinde olanlar biliyorlar ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün duygu ve düşüncelerindeki ülke olmaya devam ettiği sürece, bu cumhuriyet, ilelebet payidar kalacaktır. Dün on milyon olan nüfusumuz, bugün, seksen milyonun üzerine çıktığında, doğal olarak büyüyen Türkiye’nin, kendileri için her zaman bir tehdit ve tehlike olacağını düşünen emperyalistler, aslında Türkiye odaklı, ama etrafımızdaki devletleri işin içine katarak, kavga ve kaos çıkarmanın peşindeler.

Yarın devam edeceğiz…