HER DERDE DEVA NAR’IN FESTİVALİ YAPILIYOR

25/10/2017 02:19 5319

Tüm meyvelerden farklı bir yapısı olan nar,aromasıyla kış aylarına tat katan bir meyve.Ülkemiz dünyada üçüncü en çok nar üretilen ülke ama buna ragmen bu hesaplı ve lezzetli besin deposuna gerekli önem verilip verilmediği tartışılır. Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ ise vitamin deposu narın önemine duyarlılık gösterdi ve nar festivali yapıyor.

Bu festival hem ülke yararına, hem Adanamızın faydasına bir festival olacaktır, aynen diger festivaller de olduğu gibi.

Bir önceki yazımda Festivaller Şehri Adana demiştim ve Adanada yapılan festivalleri saymıştım. Adana Film Festivali, , Portakal Çiçeği Karnavalı, Uluslararası Tiyatro Festivali, Geleneksel El Sanatları Festivali, Food& Music Festivali ve Rock Festivali, Misis Kültür Sanat Festivali ve bu hafta sonu yapılacak nar festivali.

Sarıçam Belediyesi tarafından organize edilen “Sarıçam 1’nci Nar Festivali” 28 Ekim 2017 Cumartesi günü yapılacak. Başkan Bilal Uludağ, Ekim ayı içinde hasadına başlanan ve ilçelerinde yetişen narların ve şehrimizin,daha çok tanınması adına böyle bir festivali organize ettiklerini açıklamıştı. Festival Sarıçam İlçesine bağlı Çiçekli Mahallesinde yapılacak., İlk kez düzenlenecek olan festivalin bundan sonraki yıllarda da geleneksel hale gelip,devam etmesini temenni ediyoruz.

Bu arada Adana’nın verimli topraklarında ne kadar nar ekimi yapıldığınıda öğrenmiş oluyoruz. Sadece Sarıçam İlçesinde yaklaşık 3000 dekar alanda nar ağaçlarının bulunduğunu biliyormuydunuz? Evet sadece Sarıçam İlçesinde ,3000 dekar alanda nar ağaçları var bu da Adana ekonomisine katkı demektir.

İşin özü Adana için taşın altına eline koyanlara boynumuz kıldan ince,

Adana dünyanın cenneti diyebileceğimiz bir kent. Kentimizin ne kadar özel bir yer olduğunu da görebiliyoruz ve hepimiz burada yaşıyoruz. Sadece yapmamız gereken dünya kenti konumuna taşımak.