Her anlamda dikkat edilmeli

18/12/2018 03:57 6812

Devre arasına kadar alınacak puanlar Demirspor’un kaderini belli edeceğinden deplasmanda oynayacağı Balıkesirspor maçı bu açıdan bakıldığında kazanılması gerekiyordu.

Özellikle son haftalarda aldığı puanlarla çıkış yakalayan Balıkesirspor belki de Adana Demirspor maçını kazanıp ilk 6 hedefini koymuş olabileceğinden karşılaşmanın kolay geçmeyeceğinin habercisi gibiydi.

Maçın kaderini orta sahaların belirleyeceğinden Anderson’un performansı merakla bekleniyordu. Traore’nin yokluğunda sıkıntı yaşayan Demirspor içinde değişik bir sınav olabilir; Traore’siz maç kazanabileceğini gösterme anlamında…

Maça Balıkesirspor takımı daha baskılı pozisyona giren taraftı.

Demirspor ise ilk tehlikeli atağında Berk Yıldız’ın kişisel çabasıyla getirdiği topta Pote ile golü buldu. Golü bulan tarafın Demirspor olmasına rağmen topa sahip olan gol arayan Balıkesirspor’du. Demirspor belki kolay pozisyona giremedi fakat kazandığı ve hızlı çıktığında atakları tehlike yarattı Balıkesir kalesinde.

Topun hücumda kalmayıp devamlı defans yapan takım olan Demirspor için her dakika potansiyel gol yeme tehlikesi ile karşı karşıya kalmasına neden oldu. Bu nedenle oyuna ağırlığını koyması gereken futbolcular özellikle Anderson ve Koseçki’nin etkisiz oyunları Demirspor’un sıkıntı yaşamasına sebep oldu.

Buna bir de basit top kayıplarının fazlalığı eklenince ister istemez baskı görmek normal bir hal aldı Demirspor için. Bu kadar olumsuzluklara rağmen ilk yarıyı önde tamamlamak Demirspor adına tek sevindirici taraftı. Fakat bu oyun şekliyle gol her an geliyorum dediğinden Yılmaz hoca acilen devre arası müdahale de bulunması gerekiyordu.

İkinci yarı ilk yarıya göre Balıkesirspor’un hızı düştü. Bunu gören Giray hoca iki oyuncuyu aynı anda değiştirerek ilk hamlesini yaptı. Yılmaz hoca ise ilk ve son değişikliğini etkisiz Koseçki’yi çıkararak yaptı. Koseçki’nin geçen haftaya göre bu kadar etkisiz olması enteresan. Bu dakikalarda maçın Demirspor lehine devam etmesinin aslan payı kaleci Kurtuluş’a aittir.

Yılmaz hocanın Anderson’a bu kadar tahammül etmesi enteresan geldi. Belki kazanmak istiyor olabilir ancak Anderson’un kazanılmak gibi bir düşüncesi olduğunu sanmıyorum. Yenilen gol belki penaltıdan geldi ama bağıra bağıra geliyorum dedi. Anderson’lu orta saha bana göre Demirspor’un yumuşak karnı durumunda.

Balıkesir takımının maçı çevirmesinde sonradan oyuna girenlerin ne kadar etkili olduğunu görünce neden aynı durum Demirspor’da gerçekleşmiyor demeden edemeyeceğim. Bu sonuçta gösteriyor ki bu kadroyu biz acaba gözümüz de çok mu büyüttük? Acaba ligde şampiyonluk yarışında yeterli mi? Bir Traore oynamıyor takımın bütün dengesi bozuluyor. Ayrıca, gol atmak sadece Pote’nin omuzlarında olması önemli bir sorun.

Yılmaz hocanın çözmesi gereken çok sorun gözüküyor ve bana göre en büyük sorunlardan biri de Anderson’un varlığı geçmişine saygı duysak da sahada gösterdiği performansla sizin şampiyon olmanız da katkısının olacağını sanmıyorum. Bu sorun çözülmez ise ilerleyen haftalarda başımız çok ağrır. Aman dikkat!

Bu maçta gösterdi ki Demirspor’un kurtuluşu devre arası yapılacak hamleler. Bu lig öyle bir lig ki eğer doğru dokunuşlar yapamaz iseniz şampiyonluğu hayal ederken küme düşme potasına girersiniz. Geçmişte bunun bir çok örnekleri var.

Dikkat!