Her Adanalı bir kültür elçisi, bir turizm elçisi gibi davranmalı

26/05/2021 23:43 1858

İTÜ Öğretim Üyesi, Bölge Planlama ve  Şehir Ekonomisi uzmanı Doç.Dr. Ebru Kerimoğlu,Adana Büyükşehir Belediye Başkan danışmanı İpek Sabah Aynal ve Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları ve Turizm Şube Müdürü İlhan Taş’ın bilgiler verdiği, Adana Turizm ve Kültür Eylem Planı çevrimiçi toplantısında, gazeteci meslektaşlarımızın da katılımıyla bilgilendirme ve ortak tartışma toplantısı gerçekleştirdik.

 **

Tamamen şeffaf ve geniş katılımlı bir süreç ile hep birlikte yürüteceğimiz ve üreteceğimiz "Adana Turizm ve Kültür Eylem Planı" çalışmaları başladı. Bu beni çok heyecanlandırdı.

Hep birlikte üreteceğimiz diyorum çünkü, Adanalıların da fikirlerini paylaştığı, fikirlerin değer bulduğu  sehircilikatolyesi.org.tr   adresi var ve buraya birçok orijinal fikir sunmuşlar hemşehrilerim.

**

Tabi ortak nokta Adana olunca, ‘Biz de ne yapabiliriz, taşın altına elimizi nasıl koyarız’ diye kendi kendimize vazife çıkarıyoruz her zaman.  Hep söylüyorum bu güzel memlekette iki buçuk milyon insan var, her Adanalı bir kültür elçisi, bir turizm elçisi gibi davranmalı.  Ve kentimizdeki değerleri önce kendimiz tanımalı sahiplenmeli sonra da insanlara anlatmalıyız.

**

Turizmin temel ekonomik faaliyetler arasında yer aldığı ülkeler, bölgeler ve şehirler, turizm destinasyonudur. Bu noktada Adana, doğal bir turizm destinasyonudur. Neresine, hangi bölgesine hangi ilçesine bakarsanız bakın Adananın her yeri doğal plato, her yeri turizm destinasyonu.

 **

Bu kentte turizmin her versiyonunu yaşatabiliriz. Doğa turizmi dediniz mi birçok yer sayabilirim ya da spor turizmi… Yılın neredeyse 10 ayı havaların spora elverişli olduğu kentimizde, su sporları dahil olmak üzere bir çok spor etkinliği yapılabilecek ülkemizdeki sayılı şehirlerden biriyiz. Sağlık veya gastronomi turizmi deseniz onlar için de en uygun il Adana.

 **

Büyükşehir Belediyesi, Adana’nın yaşamsal ve mekânsal kalitesini yükseltecek fikir, proje ve iş birliklerini destekliyor. Bu sayede yeni nesil belediye ve sosyal girişimcilik uygulamalarını arttırmayı amaçlıyor.

 **

3 adımda gerçekleştirdikleri şehircilik atölyesinde önce size Soruyorlar, fikirlerinizi önemsiyorlar, düşünenlerle uygulayıcıları bir araya getiriyorlar. Bu çalışmayla aksiyon almak, hem çok hızlı hem de neredeyse hatasız olur.

 Adananın doğal, kültürel, tarihi, coğrafi ve kendine özgü değerlerine sahip çıkmanın en güzel şekli bu eylem planı. Daha önceleri farklı adlarda ve şekillerde denenmiş olsa da böyle bir eylem planı, ilk kez uygulanıyor kentimizde. Bunun için de Adanalı bir vatandaş olarak çok sevinçliyim.

**

Şehrimizde yer alan oteller, restoranlar, tarihi mekanlar, esnaf ve zanaatkarlar, tesisler, spor kulüpleri aklınıza gelebilecek her sektör ile görüşmeleri tamamlamışlar, görüş ve önerileri derliyorlar. Amaç Adana için en iyisini yapmak.

**

Şimdi;

Sevgili Adanalılar sizler de Adana’da kültür ve turizmi geliştirmek için fikirlerinizi paylaşın.

Girin  sehircilikatolyesi.org.tr‘ye   yazın fikrinizi,

değerli Adana’ya hep birlikte daha çok değer katalım.