Helalleşme kimle yapılmıyor ?

31/10/2022 01:24 268

Yahu bana ne yazmadan, eşarptan  veya Francızca turbandan !

Açım, açsın, açlar..

Şeker gibi konuşalım, tuzun tadı da damağımıza uyum sağlayamıyor.

Torku 1 kg Toz Şeker, En Ucuz : 38,90 TL.

Torku 5 kg Toz Şeker En Ucuz : 165,00 Tl.

Torku Tek Sargılı 4 kg Küp Şeker En Ucuz : 179,99 TL

Torku 405 Adet 1000 gr Küp Şeker En Ucuz : 38,75 TL

Ülkemizde 33 adet pancar şekeri fabrikası bulunmaktadır. Özelleştirme İdaresi Başkanlığına bağlı Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş'ne ait 25 fabrikadan 10'u 2018 yılında yapılan özelleştirme ihaleleri ile özel sektöre devredilmiştir.

Türkiye'deki Şeker Fabrikaları;

Şeker pancarı Türkiye’de tarım sektöründe ve tarıma dayalı sanayi üretiminde önemli bir rol oynuyor ve yarattığı katma değerle önemini korumaya devam ediyor. Ülkemizde 33 adet pancar şekeri fabrikası bulunmaktadır. Özelleştirme İdaresi Başkanlığına bağlı Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş'ne ait 25 fabrikadan 10'u 2018 yılında yapılan özelleştirme ihaleleri ile özel sektöre devredilmiştir. Güncel haliyle; devlete ait 15, özel sektöre ait 12 ve pancar kooperatiflerine ait 6 olmak üzere toplamda 33 şeker fabrikası faaliyet göstermektedir. Mevcut durumda kamunun sektör payı %35,5, kooperatif fabrikalarının payı %36,9, özel fabrikaların payı ise 27,6 olmuştur.

Alpullu :

Türkiye Cumhuriyetinin ilk şeker fabrikası olan Alpullu Şeker Fabrikası'nı ünlü işadamı Nevzat Demir satın aldı... Muş Şeker Fabrikası rekor fiyatla satılırken, Kastamonu Şeker Fabrikası'nın ihalesi iptal edildi... Nevzat Demir ismini kamuoyu Fıratpen'in sahibi olarak biliyor. Beşiktaş tesislerini de yapan Nevzat Demir sıfırdan zirveye çıkmış bir isim.

Turhal :

Tokat’taki fabrika için Bilgi Gıda, Kayseri Şeker, Albayrak Turizm, Doğuş Gıda ve Mutlucan Tuz teklif verdi.

İhaleyi 569 milyon lirayla Kayseri Şeker kazandı.

Eskişehir :

Fabrikalarımız. Kalite Yönetim Sistemi Belgesine sahip; Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. bir İktisadi Devlet Teşekkülüdür.

Adapazarı :

Asya Katılım Bankası AŞ tarafından Kamu Aydınlatma Platformuna (KAP) gönderilen açıklamada, bankanın, 25 Eylül 2012'de devraldığı ve elden çıkarılacak değer olarak izlenen Adapazarı Şeker Fabrikası AŞ'nin yüzde 98,8'lik hisse payı ve fabrikaya ait taşınmazların Yıldız Holding AŞ'ye 182 milyon liraya satışı konusunda sözleşme imzalandığı belirtildi.

3 Şubat 2015 tarihinde TMSF şirket yönetiminin %63'üne el koymuştur. 29 Mayıs 2015 tarihinde ise bankanın tamamı TMSF'ye devredilmiştir.

Amasya :

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. tamamı özel teşebbüs ve Sermayenin çiftçi tabanına yayılması düşüncesiyle kurulmuş, Kooperatifleşme hareketinin Ülkemizde meydana getirdiği ilk zaferlerden birisidir.
Amasya Şeker Fabrikası A.Ş.’nin 10 Milyon lira kuruluş Sermayesindeki 6 Milyon liralık Kooperatif hissesi 1,5 Milyon liralık Ziraat Bankası hissesinin Şirket kurulduktan 2,5 ay sonra Turhal ve Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifleri tarafından alınması neticesi pancar çiftçileri Kooperatifler yoluyla Şirketin % 75 hissesine sahip olmuştur.

Kütahya :

Kütahya Şeker Fabrikası, 2004 yılında 23 milyon 800 bin lira karşılığında ve özelleştirme kapsamında Kiler/Torunlar ortaklığına satıldı

Burdur :

Burdur Şeker Fabrikası, Nisan 2018’de 487 milyon TL'ye Erser-Sterk Korsorsiyumu'na satıldı.

Susurluk :

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.

Kayseri :

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) ihalesini yaptığı Turhal Şeker Fabrikası'nın yönetimi, 569 milyon liralık en yüksek teklifi veren Kayseri Şeker Fabrikaları AŞ ile birlikte Türkiye Varlık Fonu'na da geçecek. Çünkü Fon, yapılan operasyonla Kayseri Şeker Fabrikası'nın yüzde 10 hissesini devralmıştı. İhalede oluşan 569 milyon liralık bedelin yaklaşık 57 milyon lirası Türkiye Varlık Fonu'nun kasasından ödenecek.

***

Sadece birkaç fabrikanın örneklerini verdim.

Ağzımızın tadı kaçtı, cebimizde bozuk para bile kalmadı.

Muhalefet hala komşu gezisinde.

Helalleşme yapılacak, muhafazakar kesim değil, halkla helalleşmeyi kim düşünecek ?

Zamanı gelir, halkta helalleşir, inşallah !