Hayvanlara ilgi çoğaldı

30/11/2022 04:03 641

 

Eskiye nazaran evlerde beslenen kedi, köpek sayısında bir hayli artış olduğu gibi bunlara bakan veterinerler de çoğaldı. Artık eskisi gibi hayvanlara eziyet edilmiyor, zehirlenmiyor ve zarar verilmiyor. Fakat yine de bu işi yapmakta direnenler var onlarında bir canlı olduğu düşünülürse korunması gerekli olduğu nedense hatırlanmıyor. Hala köpek saldırılarına uğrayan kişiler var, bu da köpek sahiplerinin ilgisizliğinden ve bilinçsizliğinden kaynaklanmaktadır.

Bütün dünyada her yılın 4 Ekim günü, uluslararası hayvanları koruma günüdür. Hayvanları koruma düşüncesi ilk kez İngiltere’de çıkmış olup, İngiliz parlemento üye Richard Marten ve arkadaşı Brum 1822 yılında bir dernek kurmuşlardır. Bu dernek halkın ilgi ve yardımıyla gelişmiştir. İlk hayvanları koruma yasası İngiltere’de yapılmıştır. Yurdumuzda 1912’de Himaye-i hayvanat cemiyeti adıyla hayvanları koruma derneği kurulmuştur.

İngilizlerin geçmişi eziyetlerle dolu bir geçmiş ama buna rağmen bunları silecek davranışları da yok değil, hayvanları koruma kanunu da bu yönde bir davranıştır.