Hayvanlar bir anda YOK OLSAYDI-1

25/06/2022 02:29 601

Hayvanlar âlemi, insanoğlunun merak ettiği bambaşka bir dünya. Hayvanlar, yaşam alanları ve hayatta kalma mücadeleleriyle gerçekten apayrı bir âlem. Çok nadir televizyon izlerim, ama izlediğim zamanda sadece belgesel izlerim. En çok da hayvan belgeseli izlemekten keyif alırım. Bu belgeseller sayesinde hayvanlar hakkında neler öğrendim neler. Sokakta gördüğünüz kedi-köpekten, gökyüzünde süzülen kuşlara, arılardan börtü böceğe kadar hepsinin doğaya, evrene ve en önemlisi de biz insanlara ne kadar faydası var bir bilseniz.

Bu haftaki yazımda hayvanların doğadaki ekosisteme ve insanlığa nasıl etkisi olduğunu hep birlikte bir bakalım istedim.      

Şimdi tüylerinizi ürpertecek, bilim kurgu film misali bir yolculuğuna çıkalım. Kafanızda canlandırıp, düşünmenizi istiyorum. Hayvanlar bir anda yok olsaydı, hayatımızda neler değişirdi? Eğer hazırsanız başlayalım…  

***

ACABA DELİRMİŞ OLABİLİR MİSİN?

Her sabah olduğu gibi yeni bir güne başlamak üzere uyandığında içinde garip bir ürpertinin olduğunu hissediyorsun. Sanki bugün, diğer günlerden daha farklıymışçasına her yer daha sessiz. Pencerenin önünde öten kuşlar ya da kaldırımda yatan sokak köpekleri yok. Fakat önemsemeyip, iş yerine doğru yürümeye devam ediyorsun. Çalıştığın yerde kahvaltılık bir atıştırma yapmak istediğinde, her şey daha garip olmaya başlıyor. Çünkü menüde sadece mısır ürünleri ve haşlanmış mısır suyu var. Arkadaşlarına diğer yiyeceklere ne olduğunu sorduğunda, hepsi sana şaşkınlıkla bakıyor. Çünkü senden başka kimsenin peynir, yumurta, süt, et, salam, sosis ya da çeşitli bitkisel ürünlerden haberleri yok. Ömürlerinde sandviç dahi görmemişler. “Acaba delirmiş olabilir miyim? Daha dün akşam zengin bir sofradan kalkıp, yatağıma öyle girmiştim.” Diye düşünürken, televizyon kanallarını ve gazeteleri incelemek geliyor aklına. Orada mutlaka bir açıklama bulabilirsin. Her şey normal gibi görünüyor, ama bir şeyler eksik.

BU BİR ŞAKA OLMALI…

Eskiden izlemekten keyif aldığın o belgesel kanalları artık yok. Hayvanlara dair hiçbir izin olmadığını fark ediyorsun ve evet sonunda her şeyi anlıyorsun. Artık insanoğlu dışında hiçbir hayvan türünün bulunmadığı bir dünyadasın ve işin daha da kötüsü bunun farkındalığını yaşayan tek kişi sensin. Sanki herkes yıllardır hayatları böyleymiş gibi davranıyor. Bu bir şaka olabilir mi? Ve birden denizlerin neredeyse kapkara olduğu dikkatini çekiyor. Deniz suyunun temizlenmesini sağlayan organizmalar ve diğer canlılar olmadığı için, sular tam anlamıyla çöplüğe dönüşmüş. Günler geçtikçe insanlardaki değişimi de görmeye başlıyorsun. Sağlıklı denebilecek insan sayısı neredeyse sıfır. Herkesin yüzü sapsarı, boyları tek yönlü beslenmeden dolayı kısa ve çeşitli uzuv eksiklikleri var. Birçok teknolojik ürünün de artık ortadan kaybolduğunu görüyorsun. Helikopterler, Yusufçuk Böceği örnek alınarak tasarlanmış, uçaklar kuşlardan esinlenerek yapılmıştı. Birçok robot, böceklerin fiziki yapısı incelenerek hazırlandı. Artık hiç biri yok! Sen insanlara, eskiden dünyada bizim dışımızda birçok canlının olduğunu, fakat onları artık göremediğini anlatmaya çalışsan da, kimse sana inanmıyor. Birçokları senin deli olduğunu düşünüyor. Sanki her şey normalmiş de, garip olan sadece senmişsin gibi davranılıyor.

BÖCEKLER OLMASAYDI NELER OLURDU?

Hayvanlardan sonraki dünyada günler geçtikçe kalan çok az sayıdaki bitki ve hatta toprak bile ölmeye başlıyor, nitekim hepsi birbirine bağlı. Örneğin; günümüze dönecek olursak, böceklerin gönüllü temizlik işçileri gibi çalıştıklarını söyleyebiliriz. Birçoğumuzun olmasaydı da olurdu dediği hamam böcekleri, ekosistemin devamlılığı konusunda kilit rol oynamakta. Çürümekte olan organik maddelerle ilgilenen bu tür, özellikle azotun ayrıştırılması ve yeniden toprağa dönüşü için çok büyük önem taşıyor. Bitkiler toprağa geri dönen bu azotu kullanırlar. Bu nedenle böcekler olmasaydı bitki örtüsünün önemli bir bölümünü, kuş türlerinin çoğunu ve sürüngenleri çok kısa bir süre içinde kaybederdik. Tabii yok olan her tür beraberinde birçok türü de yine oldukça kısa bir zaman içinde yok edeceği için, sonucun insanlara ulaşması da tahmin edileceği gibi uzun sürmezdi. Yani yaşamın sonuna doğru hızlıca yol alıyor olurduk. Sadece böceklerde değil, bir ekosistem içerisindeki tek türün kaybolması sonu gelmez değişikliklerle neden olacaktır. (Devam Edecek..)

KAYNAK: https://www.instagram.com/engindeniz...