Haydi hayırlısı bakalım

24/12/2017 21:59 3189

5 Ocak Gazetesi’nin artık Adana’ya katkı koyan ve kentte sinerji yaratan klasikleşmiş beyin fırtınası bu sezon yine Sayın Vali ile başladı. Bu toplantılar kentin sinerjisini arttırmak için Adana kurmaylarıyla devam ediyor. Şimdi de Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile devam ediyoruz.  Son olarak 5 Ocak ilesi ile bir araya geldiğinde ‘Hedeflerimizden şaşmadık sözlerimizin arkasındayız’ demişti Sayın Başkan Sözlü. ‘Hedeflerinizin ne kadarını gerçekleştirebildiniz’ diye sordum kahvaltılı toplantımızda.  Vaat ettiklerinden çok daha fazlasını yaptığını söyledi Başkan Sözlü.

“Mesela fazladan Devlet Bahçeli Köprüsü’nü, fazladan Koza Köprüsü’nü, fazladan, Misis’teki Lokman Hekim Köprüsü’nü. Vaat ettiklerimizin önünde gidiyoruz. Ekiplerimiz arkadaşlarımız var gücüyle çalışıyor. Bütçemizi 3,5 - 4 katı artırdığımız halde yatırımlarımıza kaynak sıkıntısı çekiyoruz. Yatırımlarımızın da bu vesileyle ne kadar artmış olduğunu siz düşünün” dedi Başkan Hüseyin Sözlü.

  Kırsala çok önem veriyor  dedim ki; “Sayın Başkan sizin için ‘başkan kırsala yöneliyor, şehri ihmal ediyor’ diyorlar”  Başkan Hüseyin Sözlü; “Şehri ihmal etmedim ama kırsalın ihtiyacı havaydı, suydu, ekmekti. Gerçekten suydu gerçekten yoldu fiziki altyapıydı kırsal bu şekilde ihmal edilmişti ve siz 21 yüzyıl Türkiye’sinde seçim dönemlerinde büyük köprüler uzaya gönderdiğiniz uydu resimleri koyarsınız ama Saimbeyli’de, Feke’de Kozan’ın üst yaylalarında köylerde de altyapısı olmayan yolların bile olmadığını anlatmazsınız. Herkes her şeyin en iyisini anlatmak ister. Bizim buralara yaptığımız hizmet siyasi sonuç bekleyerek yaptığımız yerler değil 21. Yüzyıl Türkiye’sinde bu problemler vardı. Bunları atlayarak başka işlerle uğraşamazsınız. Bunun üzerine ne koyarsanız refah toplumuna doğru ilerlersiniz.” Açıklamasını yaptı.

Metro yükünün Adana’nın üzerinden alınması çok önemli bir diğer konu. Bütün illerdeki metroların Ulaştırma Bakanlığı tarafından devralınması  hükümetin metro yükünü sadece Adana’dan almaması da başkanı ve Adanalıları üzen bir diğer konu.

Bir de en önemlisi Şehre Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarını kendi imkanları ile yaptıklarını kaydetti. “Devlet Bahçeli Köprüsü’nün Türkiye’de emsali dört tane köprü var üç tanesi İstanbul Boğazı’nda bir tanesi Körfez geçişinde bunların hepsini devlet kaynağıyla hükümetler yaptı ve hepsi de paralı” dedi.

Evet doğru hepsi de paralı.

Peki bu köprünün farkı ne dedim,  “Bu köprüyü ise baştan sona bir belediye kendi imkanlarıyla yapacak ve ücretsiz olacak. Aradaki fark bu kadar açık ve net” diye konuştu. “Ne olursa olsun krediyi verseler de vermeseler de bu köprü bitecek” diye de ekledi. Biz de Adanalı olarak bu kentin en önemli sorunlarından biri olan trafik yükünü azaltacağını umduğumuz bu köprünün tamamlanmasını istiyoruz.

Haydi hayırlısı bakalım.

Geçmiş yazılarımdan birinde;

“Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yü seven sever sevmeyen sevmez, kimsenin kimseyi zorla sevecek hali yok. Ama herkes saygı duymalıdır. Çünkü Adanalıların tercihleriyle Büyükşehir Belediye Başkanı (Şehremini) olmuştur. Siyaseti bilir. Hatta iyi siyasetçidir. Üç dönem Ceyhan Belediye Başkanı şimdi de Adana Büyükşehir Belediye Başkanı. Samimidir. Dürüsttür. İyi Adanalıdır” demiştim.

Bu düşüncelerim hala aynıdır. Ama hatırlatmakta fayda var; Bizim ‘Adana Kokan Gazete’ olarak başta gazetemiz İmtiyaz Sahibi olmak üzere hem de tüm personelin Adanalılığı, Adana bağlılığı, Adana sevdası herkes tarafından bilinir.

Bu gazetede herkes kendini buluyor mu?

Buluyor.

Şunu bir kez daha hatırlatalım;

Bu gazete hiçbir siyasi merkezin çekim alanına girmez.

Bu gazetenin tek kaygısı  ADANA dır.