HAYATIN ŞİFRESİ

26/07/2019 13:08 916

 

Şifre deyince aklınıza neler gelir, neler ? Evrenin şifresini falan yazmayacağız tabi ki... Atom, elektron vs. onları da  konuşmayacağız. Zaten evrenin %98’i görünmez…Yazsak ne olacak.

İsterseniz gelin önce şifre deyince ne anlaşılıyor, ona bakalım. Şifre ne? Önce ona bir bakalım. Türk Dil Kurumuna göre ; Gizli haberleşmeye yarayan işaretlerin tümü. Gizli olan kasa, kapı, çanta, hesap vb. şeylerin açılması için gereken rakam, harf , şekil, rumuz vb. gibi tüm unsurlar… Dünyanın her yeri gizli şifrelerle doludur. Sokaklar, hastaneler, toplu taşıma araçları…Hastanelerde kod verilir.. Beyaz saldırgan kişiyi, kırmızı yangını, siyah bomba riskini belirtir. Bu renkler de birer şifredir.

Hayatın hemen hemen her yerinde kullanılır. Alfabetik ya da sayısal…Bazen de görsel. İngilizce password…Çok fazla karakter kullanımı şifrenin başkalarınca çözümünü zorlaştırır. Onun için sizden, şifrenizi tayin edin derken, karmaşık bir sistem istenir ve zayıf-orta-güçlü şifre diye tanımlanır. Bankada kullanırsınız…kredi kartında….bilgisayarınızı açarken…onunla da bitmez, sanal alemde de farklı farklı şifreler…facebook…twitter…instagram…Maillerinizi açarken…Kolay ve tahmin edilebilir şifrelerden kaçınırsınız. Arada bir değiştirirsiniz…Gizliliği bulunan işlerde kullandığınız rakam, harfler kapı açarken, kasada unutmayacağınız karakterlerden oluşsun istersiniz…Son dönemde görsel şifrelerin öne çıkması…Parmak izi tanıma …göz taraması…..En garantilisi bunlarla…Hep ararsınız en zor olanı. Şifrenin güçlü olanını…Kimse bulamasın, giremesin, açamasın…İnsanoğlu …Lidyalı bulmuş parayı…ondan sonra işler karışmış…Kartın…kasanın.. kapının…sanal alemin şifresi ile uğraşmış durmuş…Hiç düşünmemiş…HAYATIN ŞİFRESİ ne? Öyle ya, sadece kullanıma ait, cihaz ve teçhizatlar da aramamak lazım şifreyi.. Bir de yaşamın, hayatın şifresi olmalı…Her insanın kendi yaşam hedeflerine göre; Kimisi para kazanmak….kimisi şan şöhret demiş…Koşturmuş yaşam boyu…Bir bakmış düne, daha çocuk….bu gün yaşı ilerlemiş çocuk…Yaşamında doğduktan sonra başlayan yanlışlıklar zincirinde dolanmış durmuş…Ne demiştik? Hayatın şifresi ne?Hem kolay hem de çok zor…Tüm insanlar için tek şifre…İYİ OLMA… Bu şifre ile yaşamınızda tüm kapıları açabiliriz. Doğrular burada. Adalet burada. Her türlü sevgi burada…İnsan, hayvan, doğa…Huzur burada…Temizlik, dürüstlük burada…Saygı burada…Bu şifreyi kaybetmeyin…Kaybederseniz tekrar bulma şansınız yok…Rakamsal, alfabetik şifre unuttum yazar yenisini oluşturursunuz…Hayatın şifresini unutur ,kaybederseniz…KÖTÜ olursunuz…Kaybettiğiniz şifre değil…İnsanlığınız olur…Yazının başında yazdık …HAYATIN ŞİFRESİ…Daha doğrusu, hayatın şifresi demek, sizin kişiliğinizin, sosyal ve toplumsal algınız, imajınız, kamuoyunda ki titrinizdir. Gradonuzdur…İtibarınızdır, saygınlığınızdır…İşte insanın hayatta ki  ŞİFRESİ budur…Bu şifreyi sakın kaybetmeyin…

SON SÖZ:’’ ADALETSİZ DEVLET, İTİBARSIZ İNSAN OLMAZ…’’