HALKÇI VALİ

11/12/2017 22:52 6784

5 Ocak Gazetesi, geleneksel kahvaltı sofraları her zaman olduğu gibi birbirinden değerli konukları ağırlamaya devan ediyor. Bu haftanın konuğu ise Adana Valisi Sayın Mahmut Demirtaş’tı.

Gazetemizin, dev yazar kadrosunun katılımıyla Adana Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş,Adana gündemini A'dan Z'ye bizlerle birlikte değerlendirdi ve çok samimi ve içten cevaplarla 5 Ocak Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu.

Gazetemizin değerli kadrosu ve yazar arkadaşlarım Adana’yla ilgili çok önemli sorunlara değindi Sayın Vali Mahmut Demirtaş ise cevapsız soru bırakmadı.

Benim sorum ise elbette muhtarlar ve vatandaş oldu. Vali Mahmut Demirtaş, sıkça gerçekleştirdiği muhtarlar ve vatandaşlarla buluşmasında en çok karşılaştığı sorunlar nelerdir diye bir soru yönettim.

Öncelikle bir yorum eklemek istiyorum, Cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar, valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, müdürler, şefler... Bunların hepsi halkın hizmetkarı insanlardır. Yani yönetici, halkın çıkarına olmayan hiç bir kanunu çıkaramaz. Halk üzerinde yöneticilerin tasarrufu halkın maslahatına uygun olması gerekir. Kur‘an bile halkın iki dünyasının güzel olması için indirilmiştir. Asıl olan insanların mutluluğudur.

Sayın Vali Mahmut Demirtaş da insanlarımızın mutluluğunu, hüznünü, kederini,sorununu, paylaşmak için halkın içinde,’’ Halkın içinde olan her zaman benim adamımdır’’ Ben yıllardır halkın içinde program yapan ve sorunlarını kamuoyuna aktaran bir gazeteciyim.Halkın içinde olan her zaman kazanır. Sayın Vali Mahmut Demirtaş’ta onlardan biri.

SAYIN VALİMİZİN CEVABI:

Halk, sayın valimizden ilk halkın içerisine karıştığında isteği elektrik kesintileri olmuş, en fazla duyduğu problemlerden biri bu olduğunu söyledi.Şu an gelinen noktada ise, elektrik kesintilerinin çok geride kaldığını söyledi .

Bunun dışında muhtarlarımızın olsun, vatandaşımız olsun, mahallelere göre değişiyor düşünceler ama özellikle güney Adana’ya bakarsak, uyuşturucuyla mücadele etmemizi çok ciddi anlamda vatandaş istiyor bizlerden. Vatandaşlarımızın uyuşturucuyla nasıl mücadele edeceklerini, çocuklarına, mahallelerindeki gençlere nasıl sahip çıkacaklarını,kimlere başvuru yapabileceklerini, kimlere ihbarda bulunabileceklerini ve bu konuda nasıl birlikte bir şeyler yapabiliriz bunları konuşuyoruz. Uyuşturucu ile ilgili mücadele olsun, terörle ilgili mücadele olsun vatandaşımızın bizlere çok büyük katkıları olmuştur. Yani bugün eğer her ikisinde, bu mücadelede bu noktaya gelmişsek, o bölgelerde elimizi kolumuzu sallayarak geziyorsak, polisimizin arabası taşlanmıyorsa vatandaşlarımızın çok ciddi katkıları olduğunu söyleyebilirim. Ben buradan vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum  diyerek sorumu cevaplamış oldu.

Yine Vali Beyin konuşmaları arasında dikkatimi çeken konu Karataş’ın Bebeli Mahallesi’ne kurulması planlanlanan Tarıma Dayalı İhtisas Bölgesi çalışmaları oldu. Amaç, o bölgede seracılık yapılması düşüncesi, Mersin olsun Antalya olsun bunu çok iyi yapıyor.

Sayın Vali bir İstatistik verdi: 15 dönümlük seradan elde edilen gelir,normal bin dönüm araziye eşit, bu şaşırtıcı, bizler elbette o zaman oturup düşünmemiz lazım nerdeyiz,ne yapmamız lazım daha da büyümek istiyorsak sanayileşmek istiyorsak,daha fazla para kazanmak istiyorsak Antalya gibi Mersin gibi seracılık yapmamız lazım. Biz Adana olarak eksiğimiz yok fazlamız var, sadece teşvik ve ağabeylik kalıyor geriye, bunu da Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş’ın yapacağına inanıyorum. Hoşça kalın