HAKEMLERİN ADANA DEMİRSPOR İLE SORUNU NEDİR?

11/03/2019 15:09 1407

 

Bugüne kadar doğrudan hakemlerle ilgili bir yazı yazmamıştım ve kolay kolay da görüş bildirmemiştim. Ancak son oynanan Adana Demirspor-Osmanlı maçında Adana Demirsporlu oyuncu Berk’in ceza sahası içerisinde bariz bir şekilde ayağına müdahale yapılarak düşürülmesine hakem Kutluhan Bilgiç in gördüğü halde  -devam- demesi artık ciddi ciddi bu işlerde bir kastı mı var sorusunu sorduruyor.

 Enteresan olan ise son dört yada beş sezonda ne zaman Adana Demirspor’ un bir viraj maçı yada final havasında geçen bir maçı olsa  hakemin oyunun kaderine etki etmesidir. Bunun sayısız örnekleri var ve saymakla bitmez.

Ben genelde oyunu objektif izlerim ve doğruya da doğru yanlışa da yanlış derim bilen bilir. Eminim ki Berk’e yapılan hareket Adana dışında başka bir takıma yapılsa rahat bir şekilde penaltı verilirdi. Hatta aynı saatte süper lig de oynanan maçta Trabzon’un verilen penaltısı Berk’ in penaltısı karşısında çok masum kalır. Adana Demirspor bu sene öyle ya da böyle mücadelesini yaparak bir noktaya geldi son haftalarda kazandığı puanlarla da öncelikli olarak play-off hedefini önüne koydu.

Kendi sahasında Osmanlı ile de eksik futbolcularına rağmen iyi mücadele ederek sahada iyi bir emek harcadı. Taraftar stadı doldurdu tam 13 bin kişi maça geldi. Adana Demirspor futbol kültürü olan çok büyük bir camiadır buradan net olarak MHK’ ye ve hakemlere sesleniyorum bu camia kolay lokma değildir boğanızda kalır.

70 yıldan fazla tarihi olan bir kulüple daha dün siyasi amaçlarla kurulmuş kulüpleri bir tutarsanız çok ayıp ederseniz. Olayın birde yönetim boyutu var başta Başkan Murat Sancak ve yöneticiler emek harcıyor para harcıyor siz hakem olarak bu emekleri doğru kararları vermeyerek heba ediyorsunuz. Ve bunu üzülerek söylüyorum ki Adanalı futbolseverlerin tümü kasıtlı yaptığınızı düşünüyor.

Başkan Murat Sancak hakemlerle ilgili olumsuz tek bir cümle söylemedi bildiğim kadarıyla bugüne kadar. Bu önemli bir duruştur. Hatta maçtan önce sahaya ısınmak için çıkan hakemlere bizzat başarılar diledi. Tabi biz bunları yazıyoruz diye hakemler Adana Demirspor’ a yanlı kararlar versin demiyoruz ancak adalet diyoruz doğru kararlar diyoruz. Zaten sorunda burada adaletli kararlar verildiğinde kimsenin itirazı da olmuyor. Ancak tekrar ediyorum Adana Demirspor’ a hakemlerin verdiği kritik hatalı kararlar hep final niteliğinde maçlarda veriliyor. Sıkıntı burada evet bu hafta rahatlıkla söylüyoruz hakem Kutluhan Bilgiç vermediği penaltı ile Adana Demirspor’ un üç puanını gasp etmiştir.

Bundan sonraki maçları da hep beraber izleyip göreceğiz.