Hakan Akkaya ile Pandemide Moda

17/10/2020 03:38 1761

 

 

Herkesin bildiği üzere korona virüsünün gelmesiyle beraber başta moda sektörü olmak üzere bir sürü sektör bu durumdan olumsuz etkilendi. Moda sektöründe ihtiyaç olarak giyilen kıyafet çeşitlerinde değişiklik oldu. Önceden bir çok iş kadını ve iş adamı dışarda çalıştığı için çok bakımlı olmak, şık kıyafetler satın alıp giyinmek durumundaydı. Şu anda ise giyim sektöründe pijamalar ve eşofmanlar gibi günlük kıyafetlere olan talep arttı. Bu haftaki köşe yazımda da sizlerle korona virüsünün olası etkilerini ve virüsün bu birkaç yılın moda sektörünü nasıl etkileyeceğini alanında başarılı isim olan Hakan Akkaya’ya ile konuşacağım.

 

Nermin Lara Bilici: Moda sektöründe pijamalar ve eşofmanlara olan talebin artması sizce pijama ve eşofman üretmeyen markaların da bunları üretmeye başlamasına sebep olacak mı?

 

 

Hakan Akkaya: Evet, pandemi çoğu sektörde olduğu gibi tekstil ve moda sektörünü de olumsuz etkiledi. Ancak ben bu süreç içinde herkesin pijama ve eşofmana yöneldiği kanısının doğru olmadığını düşünüyorum. Yaptığım görüşmelerde, toplantılarda hala iş adamı ve iş kadınları pandemi sürecinden önce de olduğu gibi giyiniyorlar. Bu süreç giyim tarzından çok satın alım önceliklerimizi değiştirdi. Home Office çalışanlar tabii ki daha rahat ve günlük parçalar almaya yöneldiler, markalar ve tasarımcılar da bu doğrultuda koleksiyonlarına daha fazla seçenek sunabilmek için, ev giysilerini de eklemeye başladılar.

 

 

Nermin Lara Bilici: Bu kış ne tarz kıyafetler ve ne renk kıyafetler özellikle tercih edilecek?

 

Hakan Akkaya: Önümüzdeki kış özellikle koyu toprak ve lacivert tonları ön planda olacak. Tabii ki benim de her zaman favorim olan siyah bu kışın da gözdesi. Çok olmasa da canlı renkleri de göreceğiz. Genel hatlarıyla yumuşak ama keskin formlar, minimal elbiseler ve pilise detaylar bu kışın öne çıkan trendleri arasında olacak. Aralarda punk esintiler ve geçmişe atıfta bulunan ekoseler de görülecek.

 

Nermin Lara Bilici: Kıyafetler tasarlanırken birkaç yıl önceden gelecek yıllara özel tasarımlar yapıldığını biliyorum. Şu anda ne gibi bir durum var? Gelecek yılların koleksiyonları tasarlanabiliyor mu? Markalar ne yapıyorlar?

 

Hakan Akkaya: Her zaman olduğu gibi koleksiyonlar bir yıl öncesinden hazırlanıp alıcılara sunulur. Şu an gerçekleşen moda haftalarında da bizler önümüzde ki yılın bahar koleksiyonlarının defilelerini izliyoruz aslında. Koleksiyon oluşturma süreci oldukça emek ve zaman ister bu yüzden koleksiyonlar önceden hazırlanır. Aslında bu tasarım dünyasının vazgeçilmez bir kuralı gibidir.