Hadi Bakalım

04/04/2022 19:53 409

Siyasetçiler kadın hakları denildiği zaman mangalda kül bırakmazlar. Özellikle de erkek siyasetçi, kadın halkları konusunda bıraksanız dört saat konuşur. Âmâ kadın haklarıyla ilgili meclislerde madde geçeceği zaman, ekranlarda mangalda kül bırakmayanların hiç birisini göremezsiniz. Geçenlerde sizlere duyurmuştum; Seyhan Belediyesi Nisan ayı meclisinin hareketli geçeceğini. Seyhan Belediye Meclisi’ne bu ay ki toplantısına öyle bir madde geliyor ki, bakalım nasıl bir hava oluşacak? Madde şöyle diyor;

Avrupa yerel yönetimlerde kadın-erkek eşitliği şartı

Nedir bu maddenin açılı mı?

Eğer bu madde Seyhan Belediye Meclisi’nden geçerse, bir takım programlar geliştirilecek ve bu programlar iki yıl içerisinde hayata geçirilecek. Hadi bakalım kadın hakları savunucuları, bir zahmet parmaklarınızı görelim.

Sıtma sineği

Adana’da yaz bilindiği üzere sıcaklık anlamında cehennem derecesine yakın oluyor. Üstüne üstlük bir de sivrisinekler olunca insan güzel memleketinden soğuyor. Sivrisinekle mücadelede ne aşamadayız bilmiyorum ama şimdiden şikâyetler gelmeye başladı. Özellikle de sıtma sineği adı verilen haşarı Adana’da aşırı derecede görülmeye başlandı. Bize gelen bilgiler arasında şimdiden önlemler arttırılmazsa, inanın Adana çekilmez hale gelir. Şikâyetleri kulak arkası ediyordum, ama bizim büronun 13’üncü katında bile bu haşarıyı görmek bana da kısmet oldu. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar bu konuda çok duyarlı. Bence şimdiden konuyla ilgili daire başkanını uyarmıştır. Bizim bu yazımızda bir hatırlatma olsun. Yazımızı bu sıtma sineği cehenneme çevirmesin.

Hareketlilik Var

Son dönemlerde Adana’da sanatta-siyasette-ekonomide hareketlilik gözleniyor. Portakal Çiçeği Karnavalı’nda insanlar Adana’ya akın etti. Bu güzel bir gelişme, ekonomi anlamında ise iş insanlarının bağlı olduğu STK’lar ve odalar sürekli toplantılar gerçekleştiriyor. Bizi sevindiren bir haber ise; TÜRKONFED başına Adanalı olan Süleyman Sönmez’in gelmesi. Geçenlerde Divan Otel de ‘KOBİ'LER İÇİN YEŞİL DÖNÜŞÜM’ adı altında bir toplantı düzenlendi. Türkiye’nin her yerinden iş insanı bu toplantıya katıldı. Konusu da iyiydi, yani yeşil dönüşüm. Toplantı 7 ilde gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin en önemli bankalarından biri de bir üst düzey yetkilisiyle bu toplantıya katıldı. Sürdürülebilir tarım için 2030 yılına kadar 200 milyar Türk Lirası bütçe ayırdığını bankanın üst düzey yetkilisi açıkladı. Bunlar sevindirici şeyler.

İzin Vermiyorsan Yap Bari!

Şu memleket o kadar güzel ki iki tane denizi olup, şehrin göbeğinde mis gibi gölü olan başka bir yer yoktur. Âmâ ne yazık ki, bir türlü gölümüzü değerlendiremiyoruz. Eskişehir’de adamlar Porsuk Çayı’nı resmen Venedik’e dönüştürdüler. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in yaptığı basın toplantısında göl ile ilgili çalışma var mı-yok mu diye soruldu. Kendisinin cevabı çok ilginçti;

“ Biz bir plaj yapmak istediğimizi DSİ yetkililerine söyledik. Ama onlar kendilerinin bir çalışma yapacağını söylediler. Yapılsın da ha biz yapmışız, ha onlar” diye konuştu. Yavv kardeşim, yıllardır dilimize baraj gölü pelesenk oldu, şu gölü değerlendiremiyoruz diye. Buradan DSİ yetkililerine sesleniyorum; belediyelere ve diğer kurumlara izin vermiyorsan, yap bari!

Günün fıkrası

Boz Kartal

Milli Park Polisleri adamın birini, nesli tükenmekte olduğu için koruma altına alınan bir Boz Kartal'ı kesmiş, pişirip yerken görmüş ve derhal tutuklamışlar. Mahkemede adamın avukatları müthiş bir savunma yapmışlar:

"Bu adam ormanda yolunu kaybetmişti. Günlerdir aç olduğu için ya kartalı öldürecekti, ya kendisi ölecekti." diye... Yargıç bu savunmayı kabul edebileceğini söylemiş. Kararını açıklamadan önce, sanığa dönmüş:

- "Son bir şey sormak istiyorum" demiş,

- "Ben de av meraklısıyım da. Bu Boz Kartalın tadı nasıl bir şey?"

- "Valla efendim; tam olarak Kelaynak ile Mavi Gagalı Puhu Kuşu tatlarının arasında bir şey!

Çimdik

Siyaset alanında bir yere gelmek için dostlarını bile satan kişilere bir çimdik atayım dedim.

Günün ismi

TÜRKONFED Başkanı Süleyman Sönmez

Günün sözü

Günümüzde insanlar yalnızca fiyatı biliyorlar, değeri değil. - Oscar Wilde.

Günün kitabı

Her Günün Derdi Kendine

Yazarı: Antonio Fusco

Mahmut Hoca’nın not defteri

  • Dünyanın en güzel gölüne sahip olan, Adana’nın faydalanamaması nedeniyle sorumlulara: 0
  • Siyasi bukalemun ve dönme dolaptan bile hızlı dönen bazı siyasetçilere: 0
  • Doğalgaz çalışması yaparken yolları köstebek yuvasına çeviren ve yolları öyle bırakan yetkilere: 0
  • TÜRKONFED’in başına bir Adanalı başkan olan ve gururumuzu okşayan Süleyman Sönmez’e: 5