GÜLER YÜZ

04/12/2021 20:25 1662


Asık suratlı insanlardan hoşlanır mısınız  , desem tabii bana gülersiniz. Bende biraz gülesiniz diye söze böyle başladım. Konuşurken söze başladığınız sırada  karşınızdakinin kaşlarını çattığını, asık bir surat ile sizi dinlediğini  görürseniz  konuşma hevesiniz kırılır. Lafı kısa kesip bu tatsız sohbeti  biran önce bitirmeye bakarsınız. Bunun tam tersinde ise doğal olarak sonbetiniz bitsin istemezsiniz  .
Güler yüz her şeyden önce insana cesaret verir. Çünkü güler yüzlü insanlar;her kusuru hoş gören,affeden insanlardır. Dünyada ilk adımlarını yeni atmaya başlamış bir çocuğa herkes güler yüzle bakar.Onun her kusuru yapabileceğini  ve bütün kusurların affedilmeye layık olduğunu önceden kabul ettiğimiz için çocuk karşısında gülümser bir yüz takınırız.Olgun insanlar,yalnız çocuklara değil herkese affedici ,kusura pek aldırmayacı bir gözle bakarlar.
Ben hayatta başarılı olduğum için gülmüyorum. Tam tersine , güldüğüm için başarılı oluyorum diyor Şevket Rado.


Araştırmalar, gülmenin ve kahkaha atmanın sağlığa faydalı olduğunu ve hayatımızın pek çok alanında pozitif etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
 - Gülümsediğinizde salgıladığınız endorfin hormonu bize mutluluk veren ve stres seviyemizi düşüren hormondur. Gülümseyemiyorsanız yalandan yüzünüze bir gülücük yerleştirin. Bu bile endorfin salgılamanız için yeterli olacaktır. Çünkü beyin, her iki tip gülümsemede aynı kaslar çalıştığı için, gerçek gülümseme ile yalancı gülümsemeyi ayırt edemez.
 -  Ağrı eşiğinin yüksek olması, kalp damar hastalıklarının daha az görülmesi, hafızanın iyi durumda olması gülme ile yakından ilişkilidir. Gülen kişilerde bu hastalıklar çok daha az görüldüğü araştırmalarda ortaya konulmuştur.

 -  İş görüşmelerinde güler yüzlü olmak size avantaj sağlar, kendinize güvendiğinizi gösterir. Stresli anlarla daha rahat başa çıkabilirsiniz ve etrafınızdaki insanlarla daha sağlıklı ilişkiler kurabilirsiniz.

 - Gülümsemek aynı zamanda vücut için doğal bir ağrı kesicisidir. Kronik ağrılara sahip insanlar için Gülmek, acı ile başa çıkmak için iyi bir yöntemdir. Ayrıca, düştüğünüz zamanlarda gülerek ağrınızı azaltabilirsiniz.

- İçinizde tuttuğunuz duyguları serbest bırakmanın en iyi yolu iyi bir Kahkaha atmaktan geçer. Her şey siz gülümsedikten sonra, gözünüze, daha iyi ve daha kolay görünecektir.
 - Kahkaha doğal antihistaminikler salgılaması için vücudu uyarır. Ayrıca, vücutta üretilen doğal bir antibiyotik gibi görev yapan T-hücrelerini aktive eder. Bu bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. 
 - Gülmenin hipertansiyon sorunu yaşayan insanlar için çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Kan basıncını normale düşürmeye yardımcı olur. Gülmek derin nefes almaya neden olur ve kan dolaşımını artırır, böylece oksijen ve gerekli besinler vücudun tüm parçalarına dağılır.
 - İyi bir gülüş siz farkında bile olmadan size vücudun içinden yapılan bir masaj gibi etki eder. Aynı zamanda gülmek solunum, karın, sırt, bacak ve yüz kasları için iyi bir egzersizdir. Bağırsakları ve iç organları çalıştırır, karın kaslarını güçlendirir. Bu aktivite sindirim ve besin emilimi için avantajlıdır.

 - Gülmek Kalori yakmaya da yardımcı olur. Bir iyi, güçlü bir gülümseme diyaframı titreştirir, derin nefes almak da daha fazla oksijen almayı sağlar bu nedenle gülmek en iyi solunum egzersizlerinden biridir.
 Kısaca ne haliniz varsa gülün!  Onca faydası olan bu hareketi kendimiz ve çevremiz için çok görmeyelim.

Zülfü Livaneli’nin Ada şiirinde söylediği gibi;
Dünyayı güzellik kurtaracak bir insanı sevmekle başlayacak her şey …
HOŞÇAKALIN- DOSTÇA KALIN- SEVGİYLE VE SEVDİKLERİNİZLE KALIN.