Gül

21/12/2019 19:56 1699

Evet, “gül” dediğim zaman aklınıza gülmek geliyor olabilir. Gülmek tabii ki güzel bir şey. Hatta siz fırsat buldukça gülmeye çalışın. Gülmek vücudun zinde kalmasına ve motive olmasına yardımcı olur. Fakat, ben bugün sizlerle çiçek olan gülden bahsedeceğim. Ayrıca, gülün günümüzdeki kullanım alanlarını ve önemini konuşacağım.

 

Gül, bazen aşkı sembolize etmek için kullanılır. İnsanlar sevdiklerine aşkı sembolize eden renk olan kırmızıyı gülü vermeyi tercih ederler. Gül aşkı anlatabilmek için sembolleştirmiştir. Mesela “gülü seven dikenine katlanır” diye bir söz vardır. Bazen birini çok seversiniz ve sevdiğiniz kişinin kusurları olduğunu bildiğiniz halde her defasında yine onu seçer ve o kişiden uzaklaşamazsınız. İşte, o zaman gülün dikenine katlanmış oluyorsunuz.

 

Gül sadece aşkı değil aynı zamanda maneviyatı da hatırlatır. Hiç fark ettiniz mi, İslam dininde gülün yeri ve önemi büyüktür. Mesela camilere girmeden önce seyyar satıcıların camilerin önünde sattıkları gül kokuları veya caminin içerisinden gelen gül kokuları hiç dikkatinizi çekti mi?

 

Peki gülün sadece aşkı ve maneviyatı çağrıştırdığını ama başka hiçbir şeyi çağrıştırmadığını söylemek doğru olur mu? Gülü aynı zamanda yiyecek olarak da tüketmiyor muyuz? Gül reçeli. Bu reçel çok güçlü bir antioksidan ve bir çok kişi tarafından da sevilerek tüketiliyor.

 

Peki ya cilt bakımı ürünü olarak kullanılan güle ne demeli? Hem doğal oluşuyla hem de hoş bir kokuya sahip olması yönüyle tüketicileri anında kendi büyüsünün etkisine kaptırıyor. Mutlaka daha önce gül suyunu cilt için kullanmışsınızdır. Faydaları da say say bitmiyor. Cildin erken yaşlanmasını önlemesinden tutun da ciltte oluşan yağ ve kiri temizlemesine değin bir sürü faydalı etkisi var.

 

Gül olumlu duyguları çağrıştıran bir çiçek olduğu kadar sağlık ve güzellik gibi bir sürü alanı da kapsıyor. Bu sebepten gülün dikkat çekmemesi neredeyse imkansız diyebilirim. Zaten, gülün birçok alanda kullanılıyor oluşu benim de dikkatimi çekti.

 

Neyse benim söyleyeceklerim bu kadar. Yazıyı okuduysanız bir kerecik gülme sırası da siz değerli okurlarıma gelsin.