Güç birliği yapmalıyız!

29/09/2020 20:29 3083

En çok lobiyi bu ülkede Karadenizliler ve Doğulular yapıyor. Adana için biz neden lobi yapamıyoruz? Ya da yaptığımız lobiyi tam anlamıyla neden amacına ulaştıramıyoruz?

Adana tabiriyle eftik şeyleri bir kenara bırakmak lazım, daha ciddi yatırımlar için uğraşmamız lazım bizim.

“Ağaç dalıyla gürler” derler.

Adana’nın siyaset ve ekonomi kurmayları, bir araya gelip güç birliği yaparak kamuoyu yaratmalı. Hep birlikte Adana’ya ve yatırımlarına sahip çıkmalıyız.

 

Güney Kuşak Bulvarı, Adana için hayati önem taşıyor ama kimse farkında değil. Bu kentteki ovaları abad edecek olan bulvar için, ödeneğin artırılması gerekiyor. Çalışmalara başlanalı 5 yıl oldu ama çok yavaş gidiyor. Deyim yerindeyse kaplumbağa bile daha hızlı gidiyor!

 

Güney Kuşak Bulvarı, Yüreğir Ovası için, Karataş Ovası için hatta bütün Adana için çok önemli bir bulvar. Çok önceleri planlanmış uzun yıllar sonra da yapımına başlanmış. Hatta Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, kendisi de karayolları ailesinden geldiği için, Güney Kuşak Bulvarı’nın yatırım almasına katkı koymuştu.

 

Eskiden siyasetçiler, Ankara’ya gidip savaşa savaşa Adana’ya hizmet getirirlerdi. Bir keresinde Karataş’ın eski Belediye Başkanı Fuat Karataş anlatmıştı, anlatmadan geçmeyeyim. Karataş yolu uzun yıllar içler acısıydı. Hatta o eski yolda trafik kazası nedeniyle babamı kaybettim ben, henüz küçücük bir çocukken. Mekanı cennet olsun. Fuat başkan, Ankara’da dönemin Bayındırlık ve İskân bakanı Safa Giray ile kavga etmiş, kapıyı çarpıp bakanın odasından çıkmış, ama sonuçta Adana için Karataş yolunun hayati önemini bakana anlatmış ve Karataş yolu, eski tek şeritli köy yolu halinden, çift şeritli bulvar haline getirilmişti. Açılışına bakan da katılmıştı Karataş’ta dönemin Anakent Belediye Başkanı Aytaç Durak ile birlikte.

 

Gelelim Güney Kuşak Bulvarı meselesine.

 

Şu anki Yüreğir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Kocaispir, bakan beyle çok yakın ilişkiler içerisinde, kadim dostlar ve diyalogları da çok iyi. Bence Başkan Kocaispir’in bakan beyle görüşmesi neticesinde, ödeneğin arttırılmasında katkısı olacaktır mutlaka.

 

Bakın Karataş’tan Havutlu’ya yirmi dakikada varıyorsunuz ama Havutlu’dan şehir merkezine kadar en az 30 dakika sürüyor yol. Halbuki Güney Kuşak Bulvarı hizmete girse, bulvarla birlikte ağır vasıtaların hiç biri şehir içerisine giremeyecek, dolayısıyla şehir trafiği de rahatlayacak. Yüreğir, Karataş ovalarından tarlalardan ürün toplayan kamyonlar, Mersin, Ankara istikametine gidecek olan SASA’nın tarafından, Doğu ve Güneydoğu’ya gidecek olanlar da, İncirlik mevkiinden direkt otobana girecek.

 

Uzun lafın kısası, bu bulvar şehir trafiğine resmen nefes aldıracak. Türkmenbaşı Bulvarı, Alparslan Türkeş Bulvarı gibi Adana’daki neredeyse bütün bulvarlar, kuzey-güney istikametindeki dikine yolların hepsi, Güney Kuşak Bulvarı’na bağlanacak.

Ödenek artırılırsa şayet, işte o zaman Adana trafiği gerçekten rahat bir nefes alır.

Bu yatırımın ödeneğini arttırmak için güç birliği yapmamız lazım.