Gitmeden önce iyi düşünün-2

20/06/2022 01:40 628

 

Meksika’da son yapılan Devlet Başkanlığı seçiminde 130 siyasetçi ve binlerce vatandaş öldürüldü. Belki de tüm bu şiddet olayları ve gelir dağılımının eşit olmaması, devlet adamlarının ülkeyi kafalarına göre yönetme çabasından dolayı Amerika’ya göç etmiş 14 milyon Meksikalı var. Meksika’nın sıcak insanlarını tanıdıkça bu kadar haksızlığı ve şiddet olayını hiç hak etmediklerini düşünüyorsunuz.

Meksika’da yaşanan olaylar bunlarla da sınırlı değil…

Son olarak birkaç yıl önce öğretmenlerinin zor şartlarda çalışmalarını protesto eden 43 sol görüşlü öğrenci, iz bırakmadan ortadan kaybolmuştu. Hükümet, öğrencileri kartellerin kaçırıp yaktığını iddia etse de, Uluslararası Araştırma Komisyonu işin böyle olmadığını, tamamen polis tarafından ülkedeki adaletsizlikleri protesto eden öğrencilere gözdağı vermek için yapıldığının üzerinde durmuştu. Hala tam olarak çözülemedi. Ancak olayda öğrencilerin zorla polis otobüslerine bindirilirken görüntü ve ses kayıtlarının ortaya çıkması da bu görüşü destekliyor.

***

5 DAKİKALIK BOŞLUKTA BİLE UYUYORLAR…

Yani Meksika, şu anda günümüzü çok geriden takip eden bir ülke ve kendi öğrencilerinin bile can güvenliği yok. Tabii ki ülkede her şey kâbus gibi değil, herkes elinde bomba ile gezmiyor. Ülkeye terör estiren kesim, nüfusun 1/10’i bile değil. Halkın geri kalanı kendi halinde insanlar ve yaşam tarzları, kültürleri aslında bize benziyor. Misafir olarak gittiğiniz insanlar size asla hesap ödetmez ve mutlaka buluşmaya geç kalırlar. Örneğin; yolunuz Meksika’ya düşerse, güvenli bölge olarak görülen turist bölgelerinde inanılmaz bir sıcakkanlılıkla karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz.

Turist bölgeleri Amerikan destekli güvenlik birimleri tarafından korunuyor ve bir de dünyadaki en kral acı sosları afiyetle yiyebilen, buldukları her 5 dakikadaki boşlukta bile uyuyacak kadar sıcaktan bunalmış olan Meksika halkı da size çok keyif verebilir.

‘ÖLÜLER GÜNÜ’ DENİLEN İLGİNÇ ADETLERİ VAR

Ülkede 10-15 kelimelik ismi olan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Anne ve babasının soy isimleri de kullanıldığı için bitmek bilmeyen ad-soyadlar var. Birçok iş yeri maaşları ayın 1’inde ve 15’inde olmak üzere iki parça halinde ödemeyi tercih ediyor. Halkın pek de tutumlu olmamasından dolayı, paranın hemen suyunu çekmemesi için yapılan bir uygulama. Meksika’da Aztek Kültürü’nün hala devam ettiğini görebilirsiniz. Şiddetin de bu kültürün bir kalıntısı olduğunu düşünen yazarlar da var. Genel olarak Katolik Hıristiyan olsalar da eski Pagan inançlarından hiç kopmamışlar diyebiliriz. ‘Ölüler Günü’ buna en büyük örnek. 1 ve 2 Kasım’da aileler geçmişteki ölülerini anmak için toplanır. İnsanlar ölüleri için Sunak’ta bulunur, hatta müzik grupları tutarak mezarları başlarında sevdikleri müzikleri çaldırırlar. Bugünlerde bazı insanlar yüzlerini kuru kafa şeklinde boyar ya da maske takarlar. Bu o kadar içselleştirilmiştir ki, kimse şaşırmaz. Ölüler için yapılan hazırlıklar, aslında bir misafir için yapılan hazırlıkları andırıyor. Bunun sebebi; o günlerde ölülerin yaşayanları ziyarete geldiğine ve ölülerin hatırlandıkça yaşayacağına olan inançtır. Bu kutlamaların ilk günü olan 1 Kasım ‘Küçük Melekler Günü’ olarak geçer. Bugün ölen çocuklara adanmıştır. 2 Kasım ise bütün ölülerin günüdür.

***

EĞER MEKSİKA’YA YOLUNUZ DÜŞERSE…

Ama siz yine de grubunuzdan fazla ayrılmayın ve tedbiri asla elden bırakmayın. Yoksa gözünüzü açtığınızda kendinizi hiç tahmin etmediğiniz bir yerde bulabilirsiniz.

Bu hafta uyuşturucu kartellerinin, suç örgütlerinin istediği gibi at koşturduğu bir ülkeden, Meksika’dan bahsetmeye çalıştım. Garip kültürleri, acı sosları ve bir o kadar da tuhaf inanışların olduğu bir ülke. Olur ya bir gün Meksika’ya yolunuz düşerse, benim de merak ederek öğrendiğim durumlara aman dikkat!     

KAYNAK: https://www.instagram.com/engindeniz...