Gitmeden önce iyi düşünün-1

18/06/2022 03:24 605

 

Orada cenneti de bulabilirsiniz, cehennemi de. Dünyadaki en ilginç ve tehlikeli ülkelerden biri! Geniş coğrafyası, müthiş kumsalları, ormanları ve çölleri olan bir ülke. Turistlerin rotalarında da önemli bir yere sahip. Ancak buraya gidecekseniz, her şeyi iki kere düşünmeniz gerek. Çünkü polisten, hatta ordudan çok daha güçlü olan dünyanın suç organizasyonlarının merkezi orası! Bu kadar güzelliğin içinde topraklarında bir o kadar suç barından ülke neresi? O ülke; Meksika…

Kartel adı verilen bu örgütler, Meksika topraklarının çok büyük bir bölümünde de tek söz sahibi. Öyle ki; yılda 20 binden fazla insan Kartel savaşlarında ölüyor. Bu nedenle ülkeye gelen turistlere de belli bölgelere çıkmamaları konusunda ciddi uyarılar var. Çünkü her sene izine bir daha rastlanamayan turist sayısı binleri bulmuş durumda. Unutmayın, dünyanın en tehlikeli 50 şehrinden 12’si bu ülkede.

Peki, tüm dünyaya korku salan bu karteller nasıl ortaya çıktı ve neden bu kadar tehlikeliler? Meksika, Amerika sınırında kaçakçılık yapan çetelerin 1960’larda birleşmesiyle ortaya çıkmaya başlayan karteller, dünyadaki tüm mafya ve terör örgütlerinden çok daha acımasız ve büyük güce sahip.

Şimdi isterseniz birkaç tanesini tanıyalım…

***

LAZ ZETAS…             

1999’da Meksika ordusundan ayrılan bazı subayların kurduğu bir suç organizasyonudur. 10 binden fazla iyi eğitimli silahlı adamlarının yanı sıra, bir o kadar da çetecilerin olmasıyla Meksika’yı tam anlamıyla kana bulayan bir örgüt. Lider merkezli olmaması yok edilmelerini bir o kadar zorlaştırıyor ve yönetici kadrosu isim kullanmak yerine Z1, Z2, Z3 gibi kod adlarıyla anılıyor. Amerikan istihbaratının raporlarına göre, Laz Zetas Karteli ve diğer karteller Meksika ordusundan daha güçlü silahlara sahip. Hatta Amerika ve Avrupa’ya yaptıkları sevkiyatlar için kendilerine denizaltı filoları kurmuşlar. Uyuşturucu başta olmak üzere, bütün yasadışı alanlarda geniş bir trafiğe sahipler. Laz Zetas, dünyadaki en acımasız örgütlerden biri olarak kabul ediliyor. Öyle ki, internet onların infazlarıyla dolu ve burada bahsetmemin bile doğru olmayacağı infaz tekniklerini sırf ibret olsun diye uyguluyorlar. Üyeler, genellikle askeri nizamda ve ağır silahlarla donatılmış olarak görüntüleniyor ve zaman zaman Meksika’nın bazı şehirlerinde sokağa çıkma yasağı ilan ettikleri de biliniyor. İsterseniz bu kurallara uymayın! Sonuç ne mi olur? Daha birkaç yıl önce Meksika’nın Elandır Şehrinde 500 sivil bir gecede öldürüldü. Bu olay Laz Zetas Katliamı diye anılır, gerisini siz düşünün!

SİNALOA KARTELİ…   

Bu karteli tanımak için acımasız liderleri El Chapo’yu, yani Bücür’ü iyi bilmeliyiz. Amerikan Hükümetince dünyanın en acımasız, tehlikeli ve korkulan insanı olarak tarif edilen El Chapo, interpol tarafından da aranıyordu. El Chapo, 2001 ve 2015 yıllarında Meksika’da iki yüksek güvenlikli cezaevinden kaçtıktan sonra, Ocak 2016’da tekrar yakalanmıştı. Yakalanmadan önce Hollywood aktörü Sean Penn’e, Meksika’da bir ormanda röportaj veren El Chapo; “Dünyada herkesten çok uyuşturucu satıyorum. Kamyonlar, tekneler, uçaklar ve denizaltılarından oluşan filolarım var” ifadesini kullanmıştı. On binlerce insanın ölümünden sorumlu olan El Chapo ile görüşebilenlerin anlattığına göre; “Onun yanına giderken geçtikleri yolların kenarlarında binlerce insan ölüsü varmış. Bu bir uyarı ve El Chapo Yolu olarak biliniyor.” Irak ve Suriye’deki uyuşturucu yolunu sabote ettiği için 2015 yılında İŞİD Lideri Bağdadi’yi tehdit etmiş ve İŞİD yolu tekrar açmak zorunda kalmıştır. Eski Meksika Devlet Başkanına da 100 milyon dolar rüşvet verdiği mahkemede ortaya çıkmıştı. Hapisten son kaçışında kendisi için hazırlanan tünelde raylarda gitmek üzere tasarlanmış motosikletler, havalandırma ve aydınlatma sistemleri vardı. Son olarak 2016 yılında tutuklandığında Meksika içinde asla zapt edilemeyeceği için, ömrünün sonuna kadar Amerika’da hapiste yatacak. Ayrıca 14 milyar dolar para cezasına da çarptırılması isteniyor. (Devam Edecek..)

KAYNAK: https://www.instagram.com/engindeniz...