Giriftzen Asım Bey

29/06/2022 22:00 952

 

Yeni bir şey öğrendikçe isterim ki okurlarım da öğrensin. Bugün TRT Nağme’de yine yeni bir şeyler öğrendim, bana ilginç geldiği için istedim ki değerli okurlarım da bunları öğrensin.

Giriftzen Asım bey, çok iyi Girift yani neyin küçüğünü çalarmış ve bu konuda büyük şöhret sahibi olmuş. Eğitimi iyi olan bu müzisyen, devrin ileri gelen kişileri ile yakın dostluklar sağlamış biri. İyi tanıdığı bir devlet erkanı padişahın gözünden düşünce onunla birlikte sürgüne gönderilmiş. Sürgün yeri de Amasya.

Padişah değişince af kararı çıkmış tekrar eski yerine dönmüş hem de itfaiye teşkilatının İstanbul’da ki başkanı bir Albay olarak. Uzun süre görev yaptıktan sonra emekliliği gelince tekrar iyi bir muhit sağladığı Amasya’ya geri dönmüş. Ailesi kendisi gibi sanatçı, kimler yok ki, Musa Süreyya bey, oğlu ve iyi bir müzisyen. Nihal Erkutun da besteleri olan tanınmış bir müzik kadını. Muazzez Vutaz ise zamanın çok bilinen bir tiyatro sanatçısı bir ara arkadaşım Haluk Kurtoğlu ile evlendiği için kendisini tanımıştım, sonrada ayrılmak durumunda kaldılar yaşça Haluk’tan büyüktü Muazzez ve beraber oynadıkları bir oyunda hergün sahneye çıkmadan evvel kendisini beğendiğini ve evlenmek istediğini söylermiş. Sonunda Muazzez, Haluk ile evlenmeyi kabul etmiş.

Giriftzen Asım bey 2 hanımından 24 çocuğu oluşu da ilginç en fazla evlilik yapmış olan ise Sadi Işılay’dır. Bir keman virtiözü olana Sadi Işılay Deniz kızı, eftalya olarak bilinen zamanın meşhur şarkıcılarından biri ile de evlenmiştir. Bunu da hatırlatmam herhalde faydalı olur.