Gezici Nükleer Santraller

25/03/2019 02:10 1388

 

2014 yılının sonuna doğru, Dünya Basını ile birlikte bizde de Gazete ve televizyonlar şöyle bir haber geçtiler;

“Dünya’nın en ünlü silah ve savunma sanayi şirketlerinden biri olan Lockheed Martin, büyükçe bir tır’ın üzerine sığdırılabilecek ve 100 megavatlık güç üretebilecek kapasitede bir nükleer santral geliştirdi.

Nükleer santral, yakıt olarak radyoaktif maddeleri kullanarak, elektrik enerjisi üreten sistemlere verilen bir isim.

Ancak tanımından da anlaşılacağı üzere, radyoaktif madde kullanıldığından, olası zararları tüm canlılar alemi için tehlike içermektedir.

Türkiye’de Nükleer Santral

Peki Türkiye’de “Nükleer Santral” var mı? 1970 yılından itibaren, Türkiye’de nükleer santral kurmak için girişimde bulunulmuş, fakat başarısız olunmuştur.

Nerede ise 50 yıldır tartışılmakta olan bu konu 2004 yıllında tekrar gündeme gelmesiyle yapım aşamasına geçilmiştir. Toplamda 3 santral yapılmak istenmektedir. Fakat sadece biri yapım aşamasına girebilmiştir.

İlk olarak 1976 yılında Mersin-Silifke’nin batı tarafındaki Akkuyu mevkii, ilk kuruluş yeri olarak seçilmiş ve gerekli çalışmalara başlanmıştır.

Bu kuruluşun açılması için teklifler alınmış uzun dönemli adımlar atılmıştır.

Yaklaşık maliyeti 20 milyar dolar olarak hesaplanmış ve işletme ömrü 60 yıl olarak belirlenmiştir.

Sinop’ta inşa edilmesi planlanan nükleer santralin maliyetinin ise 16.3 milyar dolar olması tahmin ediliyor.

İstanbul'un elektrik ihtiyacını tek başına karşılayabilecek olan santral, Türkiye'ye tek kalemde yapılan en büyük yatırım özelliğini taşıyor.

Türkiye'ye tek kalemde yapılan en büyük yatırım olma özelliğini taşıyan proje, 4 bin 800 megavatlık tam kapasitesiyle devreye girdiğinde, yaklaşık 35 milyar kilovat saat elektrik üretecek.

Santral, bu üretimle İstanbul'un enerji ihtiyacını tek başına karşılayabilecek.

20 milyar dolarlık yatırım, Türkiye'nin elektrik talebinin ise yüzde 10'unu karşılayacak.

Bölgedeki istihdamı da artıracak proje, en yoğun döneminde 10 bin kişiyi çalıştırırken, işletme aşamasında 3 bin 500 kişiye iş imkanı sunacak. Nükleer Santral Nedir? Nasıl Çalışır? Tarihte facia niteliği taşıyan ve binlerce insanın hayatını kaybettiği nükleer kazalar olmuştur.

Bu yüzden şu an nükleer santral yapılması söz konusu olan tüm ülke halkları, bu santralin yapımına itiraz etmektedir.

Türkiye de bu ülkelerden biridir.

Şimdi gelelim; büyükçe bir tır’ın üzerine yerleştirilebilecek olan “gezici bir nükleer santral”in nelere sebep olabileceğine.

Amerika’dan aldığım bazı bilgilere göre; söz konusu proje “çevreye olan tehdidin ortadan kaldırılması” aşamasına geldi.

Önümüzdeki yıllarda ; yapılmış tüm nükleer santralleri, demode hale getirecek,“etrafa tehlike saçmayan” gezici nükleer santraller görürsek hiç şaşırmayalım.