Gelecek Vizyonu; ‘Robotik Kodlama ve İnovasyon’

31/12/2022 05:20 319

Teknoloji sürekli değişiyor, gelişiyor ve genişliyor. Dünyanın bilgisi, sadece parmaklarımızın ucunda… Çağımız; teknoloji, robotik kodlama, yazılım ve inovasyon çağı. Şimdiki öğrenciler bu yönden çok şanslı. Teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar yararlanıyorlar.

Okullarımız kendi bünyelerinde bakanlık ve valiliğin destekleriyle otomasyon, kodlama ve yazılım sınıfları açıyor. Standart eğitim ve öğretimin dışında robotik kodlama ve yazılım ile çağımıza uygun eğitimler vermeye başladı. Bilgisayar, donanım derslerinin aktif ve verimli işlenmesi, öğrencilerin işlemsel ve mühendislik becerilerinin geliştirilmesi kapsamında robotik kodlama dersleri son derece önemli. Robotik Kodlama sınıfları ile öğrencilerimiz hayal ettikleri projelerini hayata geçirebilir ve yaratıcılıklarını geliştirebilir.

***

Bu çalışmaların son örneğini Şehit Murat Erdem Anadolu Lisesi bizlere gösterdi. Okul Müdürü Murat Çapkan’ın büyük emeği ve çabaları ile kurulan, geçtiğimiz günlerde Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Dağlı ve Çukurova İlçe Kaymakamı Mustafa Kaya’nın açılışını yaptığı Robotik Kodlama Sınıfını gençlerimiz için bulunmaz nimet. Çünkü çağımız bilime ve ilime dayalı teknoloji çağı. Bunların örneklerinin daha da artması lazım.

Sayın Valimiz Dr. Süleyman Elban’ın da titizlikle üstünde durduğu kodlama, yazılım ve inovasyon yeni eğitim sistemi olarak kabul görüyor. 2022’in ilk aylarında Valiliğimiz tarafından düzenlenen ve Adana’daki tüm ilçelerden öğrencilerin katıldığı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Çukurova Üniversitesi bünyesinde yaptırılan Teknokent de kapılarını açtı ve öğrencilerimizin hizmetine girdi. Bakanlığımız ve valilik bu projelere inanılmaz destek veriyor. Ayrıca Seyhan Belediyesi Teknoloji ve İnovasyon Merkezi (SEYTİM) Adanalıların hizmetine sundu. Bu ve bunun gibi hizmetler çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceği için son derece kıymetli.  

Gerek okullarımız, gerekse kurum ve kuruluşlarımız teknolojiye, bilime ve ilime son derece önem veriyor. Kodlama, yazılım ve inovasyonun gerisinde durmamız mümkün değil. Bizler de gelişmiş ülkelerle bilim adına kafa kafaya neden yarışmayalım?