GELECEĞİN DÜNYA KENTLERİNİ DALLAS’TA TARTIŞIYOR.

16/07/2019 12:27 2822

ARZUHAN BURCU GÜLTEKİN KİMDİR?

Arzuhan Burcu GÜLTEKİN, 1997’de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisansını Temmuz 2000’de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Anabilim Dalı Yapı Bilgisi Programında tamamlayarak yüksek mimar ünvanı almaya hak kazanmıştır. Doktora çalışmalarını 2006’da Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünde tamamlayarak doktor ünvanı almıştır. 1998-2001 yılları arasında Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünde Araştırma Görevlisi kadrosunda, 2001-2007 yılları arasında Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Yapı Eğitimi Bölümünde Araştırma Görevlisi kadrosunda ve 2007-2015 yılları arasında aynı bölümde Yardımcı Doçent kadrosunda çalışmıştır. Gültekin, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümünde Doçent kadrosunda görevini sürdürmektedir. Uzmanlık alanları sürdürülebilir binalar, sürdürülebilir yapı malzemeleri, yeşil bina sertifika sistemleri ve yaşam döngüsü değerlendirme yöntemi konularıdır.

 

HULKİ CEVİZOĞLU, YILMAZ BÜYÜKERŞEN, RUŞEN KELEŞ VE

AZİZ SANCAR

 

VE

DALLAS BELEDİYE BAŞKANI, HOUSTON VE NEW YORK BAŞKONSOLOSLARI

 

BAŞTA OLMAK ÜZERE BİR ÇOK GAZETECİ, TELEVİZYONCU, YAZAR, BELEDİYE BAŞKANI, BİLİM İNSANI, İŞ ADAMI, BÜROKRAT DEĞERLİ KATILIMCILAR; AMERİKA YEŞİL BİNALAR DERNEĞİ, AMERİKA MİMARLAR ODASI, TEKSAS TECH ÜNİVERSİTESİ, A&M COMMERCE ÜNİVERSİTESİ,ANKARA ÜNİVERSİTESİ, GAZİ ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİ’NDE

 

Bir Avrupa Birliği projesi kapsamında ortaya çıkan “Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu (International SustainableBuildingsSymposium-ISBS)” nun ilki 2010 yılında Ankara’da, ikincisi 2015 yılında Ankara’da ve üçüncüsü 2017 yılında Dubai’de Emirates Ulusal Petrol Şirketi (ENOC) ve Al Maktoum Vakfı sponsorluğunda Dubai British Üniversitesi ev sahipliğinde organize edilmiştir.

 

Sempozyumun dördüncüsü, 18-20 Temmuz 2019’da Dallas-Teksas/Amerika Birleşik Devletleri’nde, Ankara Üniversitesi-Gazi Üniversitesi-Texas Tech Üniversitesi-Texas A&M Commerce Üniversitesi konsorsiyumunda, Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AmericanInstitute of Architects-AIA Dallas) ve ABD Yeşil Binalar Derneği (U.S. GreenBuildingCouncil- USGBC) işbirliği ile gerçekleştirilecektir.

 

GELENEKSELLEŞEN ULUSLARARASI SÜRDÜRÜLEBİLİR YAPILAR SEMPOZYUMU’NUN ANA TEMASI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTİR

 

Gelenekselleşen Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu’nun ana teması sürdürülebilirlik olup; bu çerçevede 2019 yılında yapılacak olan dördüncü sempozyumun Sürdürülebilir Yapı Tasarımı, Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri, Sürdürülebilir Kentsel Tasarım, Mühendislik Bilimlerinde Sürdürülebilirlik ve Çevre Politikaları ve Uygulamaları olmak üzere 5 temel konu başlığı bulunmaktadır. Bu başlıklar kapsamında, ulusal ve uluslararası 160 bildiri başvurusu alınmıştır. Bu bildirilerden Bilim Kurulu tarafından incelenen ve “Web of Science”’de indekslenecek şekilde yayınlanmasına karar verilen 70 adet bildiri bulunmaktadır. Bildiri Kitabı şu anda basım aşamasındadır. Sempozyum programına göre 82 canlı sunum ve 38 video sunum yapılacaktır. Paralel bir oturumda, Amerikalı uzmanlar tarafından sürdürülebilirlik derecelendirme sistemleri hakkında bir workshop gerçekleştirilecektir. Ayrıca, sempozyum kapsamında AIA ve USGBC tarafından Kuzey Texas Sürdürülebilirlik Sergisi yapılacak ve tüm katılımcılarımızın ziyaretine sempozyum süresince açık olacaktır.

 

KUZEY TEKSAS SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK SERGİ VE FUARI

 

Bu yıla özel olarak Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AmericanInstitute of Architects-AIA Dallas) ve ABD Yeşil Binalar Derneğinin (U.S. GreenBuildingCouncil- USGBC) her yıl düzenli olarak organize ettiği “North Texas SustainableShowcase (NTSS 2019)” etkinliği, “Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu (International SustainableBuildingsSymposium-ISBS 2019) ile birlikte organize edilmiştir.

 

ISBS 2019 - NTSS 2019 ETKİNLİĞİNİ 20 FARKLI ÜLKEDEN 200’ÜN ÜZERİNDE KATILIMCI OLUŞTURACAKTIR

 

ISBS 2019 - NTSS 2019 etkinliğini 20 farklı ülkeden 200’ün üzerinde katılımcı oluşturacaktır. Ulusal ve uluslararası olmak üzere akademisyenler, firma ve dernek temsilcileri, merkezi ve yerel yönetimlerden üst düzey yöneticiler, belediye başkanları, danışmanlar ve haber ajansları katılımcı profilini oluşturmaktadır. Türkiye’den üniversiteler dışında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi,İzmir Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Van Büyükşehir Belediyesi, Ankara Mamak Belediyesi, Ankara Altındağ Belediyesi, Manisa Alaşehir Belediyesi, Tokat Erbaa Belediyesi, Zonguldak Devrek Belediyesi, Nevşehir Uçhisar Belediyesi ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) gibi önemli kamu kurum ve kuruluşlarından katılımlar gerçekleşecektir.

 

 

 

 

 

 

-ISBS2019 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÖDÜLÜ-

EN İYİ SÜRDÜRÜLEBİLİR UYGULAMALAR YARIŞMASI’NDA ÖDÜL ALAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ, BELEDİYELER VE KURUMLAR BELİRLENECEKTİR

 

Bu yıl ilk kez düzenlenen ve sempozyumun bir geleneği olarak gelecek yıllarda da düzenlenmesi planlanan “ISBS2019 Sürdürülebilirlik Ödülü - En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması (ISBS2019 SustainabilityAward - Best SustainablePracticesCompetition)organize edilmiştir. Başvurular içerisinde yarışmaya toplam 37 adet proje aday gösterilmiştir.

 

Yarışmanın jürisi Texas Tech Üniversitesi, Texas A&M Commerce Üniversitesi, Amerikan Mimarlar Enstitüsü ve ABD Yeşil Binalar Konseyi, Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesinden kent ve yapı uzmanlarından oluşmaktadır. Jüri yarışmaya katılan her kategoriyi kendi içerisinde değerlendirmiş; projeleri kent vizyonlarındaki yeri, küresel ölçekte gerçekleştirilen diğer projelerle kıyaslama, sürdürülebilirlik, etkin ve verimli çalışma, çevresel hassasiyet, uygulanabilirlik, tasarım, şehre ve topluma katacağı değerler, uygulama biçimleri, ortaklık/paydaşlık yapısı ve yeni getirilen yaklaşımlar açısından incelemiştir. Yapılan değerlendirme sonrasında 15 kategoride birincilik ödülü ve 3 adet Jüri Özel Ödülü belirlenmiştir.

 

ÖDÜL TÖRENİ

 

IV. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu kapsamında düzenlenen “ISBS2019 Sürdürülebilirlik Ödülü - En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması” nınÖdül Töreni 19 Temmuz 2019 tarihinde, 18.00 - 20.00 saatleri arasında Crowne Plaza Dallas NearGalleria-Addison/Dallas-ABD’de gerçekleştirilecek olan Sempozyum Galasında yapılacak ve ödül sahiplerine ödülleri takdim edilecektir.

 

DOÇ. DR. ŞULE GÖK TÜDEŞ’İN BAŞKANLIĞINI YÜRÜTECEĞİ YEREL YÖNETİMLER OTURUMU,

HULKİ CEVİZOĞLU İLE CEVİZ KABUĞU’NDA

 

Sempozyum kapsamında, Başkanlığını Doç. Dr. Şule Gök Tüdeş’in yürüteceği, belediye başkanlarından ve yerel yönetim temsilcilerinden oluşan yerel yönetimler oturumu 17 temmuz cuma tele 1 televizyonun’da Hulki Cevizoğlu’nun Ceviz Kabuğu programına bağlanacak ve oturum canlı olarak Türkiye’ye aktarılacaktır. Oturumda, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Dallas Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Van Büyükşehir Belediyesi, Nevşehir-Uçhisar Belediyesi, Manisa-Alaşehir Belediyesi, Tokat-Erbaa Belediyesi, Zonguldak-Devrek Belediyesi başkanlıklar ve temsilciler düzeyinde hazır bulunacaklardır.

 

 

 

ARZUHAN VE DALLAS

 

Peki kimdir uluslararası arenada oldukça ses getiren ve 2010’dan bu yana süre gelen geniş katılımlı bu sempozyumun başarılı mimarı? Kendisi de başarılı bir mimar ve akademisyen olan Ankara Üniversiteli Doç. Dr. Arzuhan Burcu Gültekin’dir. Ben bu haberi yarı formal yarı özel yazmak istiyorum Arzuhan’ın özelinde. Onun mesleki çabasına, akademik başarısına ve beklentisizce bilime hizmet aşkına vurgu yapmak istiyorum, hak ettiği payeye katkı koymak istiyorum çorbada tuz kadar da olsa.

 

Bilenler bilir kongre organizasyonları dünyanın en zor işlerinden biridir. Hele de uluslararası olursa… kongreyi gerçekleştireceğiniz ülkenin şartları da göz önüne alındığında olağan üstü çaba ve özveri ister. Yani çalışkan ve gerçek bilim insanları gocunmadan üstlenir, bilime hizmetten başka hiç bir maddi getirisi olmayan bu gönül ve hizmet işini.

 

Arzuhan’ın titizliğinde ve başkanlığında bir çok sempozyuma imza atıldı tarafımızdan başarı ile. Başarısını bizlerle paylaşmaktan hiç gocunmadan, iki güzel oğlunu ve ailesini ihmal ederek, gece gündüz demeden soyundu bu işlere hepimiz adına. Azımsanmayacak olan bu başarıyı Arzuhan’ı yeterince anmadan geçmek büyük haksızlık olurdu.

 

Dün uğradığımda üniversitedeki odasına, gözler şiş, saçlar diken diken, etrafa talimatlar yağdırırken stres ve yoğunluktan dağılmış buldum onu ve kaçtım, korkudan kaçtım (!) uluslararası düzenleme komitesi üyesi olarak kaçtım, onun sorunları çözeceğinden emin olarak, emin adımlarla. Bir yandan ödül alan projeler, sertifikalar, hediyeler, katılım belgeleri… ve bitmeyen işler… bitirdi o bitirdi… bu yazı baskıya girdiğinde hepimizi Dallas uçağına bindirecek kadar bitirdi işleri..mükemmelliyetçiliğin zirvesini yaparak. Eline sağlık dostum, emeğine sağlık… Türkiye’mizi ve Üniversitelerimizi bu kadar güzel temsil edip, tanıttığın için, akademiyamızı Dünya’ya duyurduğun için, Türk bilim insanlarının sesi olduğun için… teşekkürler…

 

Sempozyumu, Türkerler Enerji, Akça Enerji, Maspo Enerji, Zorlu Enerji ve Soyak Enerjinin gümüş sponsorluğunda; Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikasının (İNTES)bronz sponsorluğunda; Aras Kargonun ürün ve hizmet sponsorluğunda ve Türkiye Tesisat Mühendisleri Derneği’ninstratejik ortaklığında olağanüstü çaba ile gerçekleştireceğin için teşekkürler Arzuhan’cım.

 

Etkinliğimize, İHA, Interpress, Mimarizm, Mimarlık ve Tasarım Yayın Platformu, Yapı Mimarlık Tasarım Kültür Sanat Dergisi, yapi.com.tr, Branding Türkiye ve Popüler Bilim Dergisi’nin medya destekçisi olarak katkı sağlamalarını sağladığın için teşekkürler.

 

Ve her zaman güler yüzlü, sınırsız dostluğunla akademik çalışma ekibimizin direği olduğun için TEŞEKKÜRLER ARZUHAN.

 

VE TEŞEKKÜRLER SAVAŞ ÇOKDUYGULU VE BEŞOCAK AİLESİ, GAZETENİZDE AKADEMİYE VERDİĞİNİZ ÖNEMDEN, BİLİME SUNDUĞUNUZ KATKIDAN DOLAYI.

 

Sevgiyle, sağlıkla olun…bilimle, akılla düşünün…

 

Not: Sempozyum ile ilgili ayrıntılı bilgiye sempozyumun resmî web sitesi olan www.isbs2019.gazi.edu.tr adresinden, “isbs2019” sosyal medya (Twitter, Facebook, Instagram) hesaplarından ulaşılabilmektedir.