Geleceğe daha temiz bir dünya bırakmak mümkün mü?

16/05/2022 22:42 924

Bence mümkün.

Geçtiğimiz hafta İzmir’deydik. Dünyamızı ve ülkemizi tehdit eden Çevre ve Küresel Isınma tehlikesine karşı toplumsal sorumluluğunun bir gereği olarak, Küresel Isınma Kurultayı Komitesi,  kurultayın 17.sini Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı kapsamında İZFAŞ’ta gerçekleştirdi.

Biz de Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Uluğtürkan ile birlikte bu önemli kurultaya katılmak için oradaydık.

İzmir Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla, 17. Küresel Isınma Kurultayı  ‘Daha İyi Yaşanılabilir Kentler İçin Geri Dönüşüm Olmazsa Olmaz’ sloganı ile gerçekleştirildi. Küresel Isınma Kurultayı Komitesi Başkanı Celal Toprak, interaktif gerçekleştirilen programda bana da mikrofon uzattı. Evde hiçbir meyve çekirdeğini çöpe atmadığımızı ve daha benzeri bir çok çevre ve doğa duyarlılığımızı anlattım. Online olarak da birçok takipçi vardı kurultayda. Umarım birilerini etkileyebilmişimdir.  

Üç ayrı oturumda tamamlanan etkinlikte, konu başlıkları;

  ‘Geri Dönüşüme Medyanın Bakışı’, ‘Geri Dönüşüme İş Dünyasının Bakışı’ ve ‘Geri Dönüşüm Neden Önemli?’ şeklindeydi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER), Yenilenebilir Enerjiyi Destekleme Platformu tarafından desteklenen kurultayda, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da etkileyici bir konuşma yaptı.

Tabi İzmir’de Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı’nda Adana Büyükşehir Belediyesi standını gördüğümde çok sevindim açıkçası. Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Deda Büyüköztürk, standı ziyaret eden konuklara, geri dönüşüm ve sıfır atık konusunda Adana’da neler yapıldığını tek tek anlatıyordu. Bu konuda Adana gerçekten önemli işlere imza atıyor, çevreye duyarlı Adana.  Tabi öğretmenimiz hanımefendi Nuray Karalar da fuardaydı ve bu konuda ne kadar hassas olduğunu bir kez daha gösterdi.

Bakın Adana Büyükşehir, kentimizde yemek atıklarından kedi ve köpek maması üretimi yapıyor. Şehirdeki hiçbir yemek atığı çöpe girmemeli. Pazarlarda, bahçelerdeki atıklardan kompost gübre üretiyor. Şimdilik bu gübreler sadece kentin yeşil alanları için kullanılsa da, ilerleyen zamanlarda vatandaşa da dağıtılacak. Nehirde gölde oluşan ve kopan yosunları da organik gübreye dönüştürüyor.  Ayrıca temizlik teknesi ile hem suları temizliyor hem de suya atılan ya da sel yoluyla gelen plastik atıkları bertaraf ediyor. Geri dönüşüm malzemeleri kullanarak kütüphaneler yapıyor. En çok önemsediğim ve hatta kıymetli Nuray Karalar’ın da önemsediği Kanal Bariyer Sistemi. Bu sistem sayesinde, denize doğrudan bağlanan drenaj kanallarında zararlı, kirlilik oluşturan atıklar, denize ulaşmadan toplanıyor ve bertaraf ediliyor.  Çevreyi ve dünyamızı korumak adına bütün bunları ve hatta daha fazlasını bütün ülkemizde her belediye yapmalı.

 Bahsetmeden geçmemem lazım. Birincisi Senur Akın Biçer. 55 yıldır iş dünyasında başarılı bir işkadını ve hemşehrimiz. Küçük Ev Aletleri Sanayicileri Derneği Başkanı. Gurur duydum. Çevre konusundaki duyarlılığı için bir kez de ben teşekkür edeyim kendisine. Bir diğeri de TEKNOWATT. Bu bir çöp ayrıştırma makinası. İyice inceledik fuarda. Bu cihazı genç beyinler, Erzurum'da üretiyor ve yüzde yüz yerli. Çok etkilendim. Ülke genelinde her belediye, bu çöp ayrıştırma otomasyonunu kullanmalı mutlaka.

Son olarak, gelecek kuşaklara, daha iyi ve daha yaşanılabilir bir dünya bırakmalıyız. Bu hepimizin vicdani ve insani sorumluluğu. Bu bilinçle dünyamızı ve yaşam kaynaklarını korumalı, toplumsal bilinci artırmalıyız. Bunun için Adana Büyükşehir Belediyesi, üzerine düşen görevi yerine getiriyor. Biz de vatandaş olarak bu konuda hassasiyet gösterirsek o zaman gerçekten gelecek nesillere daha güzel bir şehir, daha güzel bir ülke ve daha güzel bir dünya bırakabiliriz.