Gecekondudan Yükselen Çığlık!-2

03/09/2022 20:09 561

Orhan Gencebay; “60’lı yıllarda bütün dünyada yeni, yeni oluşumlar ortaya çıkıyordu. O yıllarda ben de halk müziği ve sanat müziğinin orjinini bilen biri olarak, yeni yapılar oluşturma ihtiyacı hissettim. Altyapı, üstyapı sistemini oluşturduk. Bazı arkadaşlar, Araplardan alarak bir zenginlik oluşturmaya çalışıyordu. Biz, yaylı grubunu kullandığımız için bizi de onlara benzetip, eserlerimize arabesk dediler. Bende sürekli şunu söyledim; Araplara ilgim yok. Ben yeni bir olgu oluşturuyorum. Arabesk değimi, yeterli değil benim yaptığım müziği anlatmak için. Arap etkinliği ayrı; benim yaptığımda halk müziği var, sanat müziği formasyonu var, oryantal serbest yapılar, batı değerleri var.”                        

Orhan Gencebay müziğe Türk Halk Müziğiyle başlasa da, daha sonra ‘Deryada Bir Salım Yok’ adlı şarkıyı bestelemiş. Bu şarkıyı ‘Bir Teselli Ver’, ‘Kaderimin Oyunu’ ve ‘Hor Görme Garibi’ gibi klasikleşen Orhan Baba şarkıları da izlemiş.  

***

ARABESK, YEŞİLÇAM’LA TANIŞIR…

Devlet önceki yıllarda olduğu gibi, TRT’de yine arabesk müziği yasaklamış. Fakat bu yasak hiçbir şeyin önünü alamamış. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kasetçalarlar çıkmış. Kasetçalarların çıkmasıyla birlikte, arabesk müzik daha da yayılmaya başlamış. Unkapanı’nda yeni bir alternatif müzik piyasası oluşmuş. Gecekondulardan kente gelen minibüslerde, tekstil atölyelerinde, kahvehanelerde, meyhanelerde tek bir müzik çalmaktaymış. O da; Arabeskmiş. Yıllar boyu dolmuşçu müziği olarak aşağılanan arabesk, 1971 yılında sinemaya da sıçramış.  Lütfi Ömer Akad’ın 1971’de çektiği ‘Bir Teselli Ver’ filmiyle, arabesk müzik ilk kez sinemada yer almış. 70’li yıllarda filmler birbirini izlemiş. Bu yıllarda Orhan Baba’nın yanına diğer babalar eklenmiş: Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses ve İbrahim Tatlıses. 1976’da Ferdi Tayfur, 1978’de İbrahim Tatlıses, 1979’da Müslüm Gürses ilk defa beyaz perdede görünmüş.

TRT, ARABESKE KAYITSIZ KALAMADI

Arabesk müzik, filmlerle birlikte daha geniş kitlelere yayılmaya başlayınca, TRT de bu duruma kayıtsız kalamamış. Dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün izniyle, 1978 yılında Ferdi Tayfur ilk kez TRT ekranlarına çıkmış. 1980 yılının yılbaşı gecesi ekranlarda bu kez Orhan Gencebay varmış. 80’lı yıllarda arabesk sanatçılara yeni yeni isimler eklenmiş. Kamuran Akkor ve Bergen gibi kadın şarkıcılar, Ümit Besen ve Ferdi Özbeğen gibi piyanist şantörler, Cengiz Kurtoğlu ve Mahsun Kırmızıgül gibi genç isimler, Emrah ve Ceylan gibi çocuk şarkıcılar bunlardan bazılarıymış.

“Çal bir şarkı da havamızı bulalım Semra Hanım”

Arabesk bu yıllarda siyaset tarafından da keşfedilmiş. Turgut Özal, o kadar çok insanın gecekondu da yaşadığını fark etmiş ki, seçim kampanyalarında ilk defa Türkiye’de arabesk müziğini Turgut Özal ve Anavatan Partisi kullanmış. Özal bu günlerde arabesk konserlere de katılmış. 1988 yılında TRT’de yayınlanan ‘İcraatın İçinden’ programında Turgut Özal araba kullanmaktaymış, yanında da eşi Semra Özal oturuyormuş. Turgut Özal, Semra Özal’a dönüp; “Çal bir şarkı da havamızı bulalım Semra Hanım” deyince, Semra Özal ‘İcraat İçinden’ programından arabesk bir şarkı çalmış. (Devam Edecek..)

KAYNAK: https://www.instagram.com/196.sekiz/