Gazetecilik yapıyoruz

24/06/2020 19:21 7915

Biz kişilerle değil olaylarla ilgileniyoruz. Bizim Adımız 5 Ocak, Sevdamız da Adana’dır. Tam 21 yıldır yayın hayatında olan 5 Ocak Gazetesi, bu zamana kadar hep ilkeli bir duruş sergiledi, tehdide, şantaja bulaşmadan bu kentin çıkarları için, daha iyi konumlara gelebilmesi adına yayın yaptı. Bünyesinde barındırdığı gazeteciler bu kentin hep iyi kalemleri oldu.

Yazarları da keza öyle...
Çünkü gazetemizin İmtiyaz Sahibi Savaş Çokduygulu iyi bir Adanalıdır. Bunu sadece Adana değil tüm Türkiye bilir. Bize hiçbir zaman patronluk yapmayan ve hep ağabey olan Savaş Çokduygulu sayesinde, biz de yaptığımız işi keyifle, büyük bir aşk ile yapıyoruz.

Çünkü bizim tek derdimiz Adana...

Adana aşığıyız.

5 Ocak olarak hep gündem belirledik,  söz uçar yazı kalır misali gözlerinizde canlandırın yaptığımız haberleri...

Buram, buram Adana kokan gazetemizin sayfalarını çevirin...

*****

Uzağa gitmeyin sadece son bir ay içinde yaptığımız haberlere bakın. Daha geçtiğimiz hafta Devlet Bahçeli Köprüsü’nü gündeme taşıdık, bu köprünün Adana için önemli olduğunu, acil bir ihtiyaç olduğunu, devlette devamlılık esastır düsturu ile yapılması gerektiğini yazdık, büyük yankı buldu hem yerelde, hem de ulusal TV'lerin gündeminde. Mevcut set üzeri ulaşımının 2012 yılından bu yana tehlike arz ettiğini defalarca yazdık, ‘savaklar patlarsa Adana sular altında kalır’ diye uyardık.

Konuyu inceleten ve köprü yapmanın gerekliliğini anlayan dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü temel atma törenini Sayın Devlet Bahçeli’nin katılımıyla gerçekleştirdi ama seçimler gelince köprüyü tamamlayamadı.

Göreve seçilen Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise ‘Bu köprüyü belediye imkanlarıyla tamamlamamız mümkün değil,  kim yaparsa yapsın ama bu köprü yapılmalı’ dedi.

‘Ulaştırma Bakanlığı köprünün yapımını üstlenmeli’ dedik. Haberi takip ettik yetkilileri harekete geçirdik. Bugün Adana’ya dev bir hizmet kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Köprünün yapımını nihayet Bakanlık devralıyor.

Kim kazandı? Tabi ki Adana.

*****
Yine Türkiye gündemine oturan Şakirpaşa Havalimanı genişletilsin haberimiz ile yine Adana’nın çıkarlarını gözettik. Biz gündeme taşıyınca Ulusal medya da konuyla ilgilendi. Çok az bir masraf ile Şakirpaşa Havalimanının pisti uzatılarak kargo uçaklarının inebilmesi sağlansa, kentte üretilen günlük sebze meyve ve benzeri ürünlerin bekletilmeden Avrupa'ya ihraç edilebileceğini ve bunun kentimize ekonomik bir şahlanma sağlayacağını yazdık. Bu haberi takip etmeye devam ediyoruz. Adana kazanana kadar da her yaptığımız haberi takip edeceğiz.

*****

Bir başka Adana haberi Sofulu Çöplüğü… Yeni statla birlikte o bölge cazip hale geldi. Katı Atık Arıtma Tesisi tam da yerleşim birimlerinin ortasında kaldı. Hemen karşısına 1000 kişilik üniversite yurdu yapılıyor. Konut yatırımları arttı. Kısacası gelecek vaat eden bir yere, bu çöplük yakışmıyor. Etrafta oturanlar kokudan fevkalade rahatsız. Adana’nın merkez Sarıçam ilçesindeki vatandaşlar, Katı Atık Entegre Tesisi’nden çevre ve insan sağlığına zararlı kokulu gazlar salındığını iddia edip yetkililere çağrıda bulundu: Zehir solumak istemiyoruz..!

Hemen bölgeye giderek konuyla ilgili vatandaşlarla konuştuk röportajlar yaptık habere taşıdık aynı hafta içerisinde yine ulusal gündemde bu haberimiz yer buldu. Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 'Yap İşlet Devret Modeli' ile ITC Adana Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye yaptırılan Katı Atık Entegre Tesisi’nin buradan kaldırılması gerektiğini yazdık. Ulusal medya konuyu gündemde tuttu onlar da vatandaşlarla röportajlar yaptılar.         

Bu bölge için bir öneride bulunduk. Katı Atık Arıtma Tesisleri transfer noktasına dönüştürülebilir, katı atıklar transfer edilerek, şehrin dışına taşınabilir. Vatandaşlara geçici de olsa  bir çözüm bulmuş  ve orada kokusuz, sineksiz bir yaşam alanı sağlayabiliriz diye düşünüyoruz. Tabi ki 5 Ocak olarak bu haberi de takip etmeye devam edeceğiz.

 ******

Biz kişilerle değil olaylarla, hizmetlerle, kentin faydasına olacak her bir şeyle, tek, tek ilgileniyoruz.

Yine geçtiğimiz hafta Adana Ticaret Odası Başkan Vekili Yücel Bayram ile ilgili bazı iddialar Adana kamuoyunda konuşulmaya başlanmış iddiaların sahibi Azmi Özdemir gazetemize gelerek elindeki belgelerle Bayram’ı suçlamıştı. Adana için gövdesini taşın altına koymuş bu gazete bu iddialara kayıtsız kalamazdı.

Tabi ki Sayın Yücel Bayram ile herhangi bir problemimiz herhangi bir husumetimiz asla yoktur olmaz da. Biz 150 yıllık köklü bir geçmişe sahip Adana Ticaret Odası’nın böyle iddiaların göbeğinde olmasını içimize sindiremedik. Haberde bu iddialara yanıt vermek isterse Sayın Yücel Bayram’a sütunlarımızın sonuna kadar açık olduğunu da defaten belirttik.

Yukarıda da belirttiğim gibi bizim tek derdimiz Adana, bu kentin çıkarlarını gözetiyoruz.

Çünkü biz Gazetecilik yapıyoruz.