Galibiyet alışkanlık haline geldi

09/04/2019 22:58 6487

Ümraniyespor’un kupa maçı  olması nedeniyle diğer takımlardan daha çok ara vermiş  olan Adana Demirspor, yakalamış olduğu çıkışı sürdürmek anlamında olsun ilk altı iddiasını devam ettirmek için mutlaka kazanması  gereken maç olan Afyonspor maçı rakibinin bulunduğu konum itibariyle de değişik bir hüviyete büründü dersek yanlış olmaz.

Ayrıca bu maçta uzun süredir belki de ilk kez Pote’siz  sahaya çıktı Demirspor. Bu anlamda da nasıl bir performans sergileyecekti Demirspor, merak konusuydu.  Maçın başı itibariyle iki takımda kontrollü bir oyun sergilediler. Sanki golü atanın maçı kazanacak gibi bir hava vardı. Pozisyon kısırlığı yaşanan maçta duran toplar bekli de sonucu tayin edecekti.

Ligin sonuna yaklaştıkça güzel oyundan ziyade sonucun daha önemli olduğu haftalara girildikçe oyun kalitesinin üst düzey olmasını beklemek doğru olmaz fakat yaptığınız müdahale ile rakipten daha çok puanı istediğinizi göstermeniz gerekiyor. İlk yarının sonlarına gelinildiğinde Afyon takımı daha fazla hücumu düşünen pozisyona girmeye çalışan taraftı.

İlk yarı itibariyle pozisyonların az olduğu iki taraf için de bu kritik karşılaşma golün gelmediği her dakikanın kimin aleyhine olacağını ikinci yarı belli edecek. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim , lige verilen ara sanki Demirspor’a yaramamış gibi ilk yarı itibariyle.

İkinci yarıda ilk yarı oynanan oyun gibi başladı. Organize atakların olmadığı duran top ve atılan uzun toplara bağlanan gol umutları karşılaşmanın özeti gibi oldu.

Pote’nin hücumda arandığı forvetlerin etkisizliğiyle birlikte gol umutları Demirspor için tamamıyla duran toplara kalmış durumda. Halbuki Afyon takımından kapılan toplar etkili kullanılsa kontra yakalanılacak gibi duruyor dediğim anda Oleksandr golü atsa daha rahat bir maç olabilirdi Demirspor için. Bana göre bu maçtan alınacak bir puan ile mağlubiyet  arasında pek fark yok.

Demirspor’un forvet oyuncuları biraz etkili olmaya başladıklarında Demirspor çok rahat pozisyona girebiliyor. Kage’nin oyundan çıkmasıyla birlikte oyuna giren Legear , forvete hareketlilik getirdi. Bu etkisini golle süslemesi güzel olan taraftı. Bu golle birlikte Afyon  takımı daha çok Demirspor sahasında görülmeye çalışacağından defanstaki boşluklar iyi değerlendirilirse fark açılabilir.

Demirspor maç boyunca vermediği pozisyonları 10 saniyede verdi. Fakat kalesinde devleşen Çağlar, skorun korunmasında etkili oldu.  Takımın baskı yediği dakikalarda aldığı topu Afyon kalesine kadar götürüp golün atılmasında payı olan Legear, maçın kahramanı oldu dersek yanlış olmaz.

Demirspor için altın değerinde  olan 3 puanın anlam kazanması için içeride oynanacak Ümraniyespor karşılaşması galibiyetle bitmesi gerekiyor.

Bu maç özelinde Demirspor için kazanmak bir alışkanlık haline gelmesi de önemli. Maçtan önce de söylediğimiz iyi oyundan ziyade alınan her 3 puan hedefe bir adım daha yaklaşılması demek ki bu her şeyden önemli.