Futbolcuların daha da inanması gerekiyor…

18/02/2019 13:19 6872

 

Ligin güçlü ekiplerinden ve kendi sahasında iyi oynayan Hatayspor’a karşı göstereceği performans Demirspor’un kaderini belirleyecekti.

Sahanın durumundan dolayı Demirspor için iyi oyundan ziyade alacağı 3 puan daha önemliydi. Kötü saha zeminin de hatanın çok olacağından en çok dikkat eden ve hatayı iyi değerlendiren takımın işi bitireceği maçtı.   Nitekim iki takımda yakaladıkları pozisyonları değerlendiremediler.

Artık belirli bir dakikadan sonra maç tamamı ile kuvvete dayalı ve mücadele dozu yüksek bir hal aldı. İlk yarı oyun Hatayspor’un kontrolünde geçti. Demirspor genelde bekleyen ve ilerideki hızlı adamlarına topu ulaştırarak gol bulmaya çalıştı.

İkinci yarı aynı ilk yarı gibi orta saha mücadelesinin olduğu topa daha çok Hatayspor’un sahip olduğu  ve Demirspor takımı da rakibin hatalarını değerlendirmeye çalışan bir görüntü çizdi. Golün Hatayspor açısından gelmemesi ilerleyen dakikalarda  Demirspor için avantaj olabilirdi.  Fakata Demirspor bir türlü topa sahip olup iyi kullanıp pozisyona giremedi. Bir de Demirspor açısından bakıldığında diğer olumsuzluk top ileride kalmadı. Böyle olunca da Hatayaspor devamlı hücum yapmaya çalışan takım görüntüsüne büründü.

Ümit hocanın düşüncesi –gol yemeyim. Yakalarsam da gol atıp maçı kazanayım- üzerineydi. 71. Dakikaya kadar da bu tuttu. Hiç beklemediği ve hazır beklediği pozisyon olan duran toptan gol yenmesi her şeyi alt üst etti.  Gol yememek üzerine sistem kurarsanız bir şekilde o golü kalenizde görürsünüz. Demirspor iki maçtır gol atayım diye hiçbir şey yapmadı.

Maçın başında söylediğim sahanın hataya müsait olduğu fakat siz de hata yapılsın diye zorlamanız gerekiyordu. Biraz zorladın golü attın. Demek ki biraz daha zorlamanız gerekiyor.  Sahadaki görüntü Demirspor maça bir puan için çıkmış. Anladığım kadarıyla Ümit hoca için beraberlik yeterli ve Demirspor bu maçta istediğini aldı. Yalnız bu oyun tarzıyla maç kazanması mucizelere kalır.

Deplasmanda alınan ve özellikle Hatayspor’dan alınan bir puan önemli. Fakat göstermiş olduğu performans ilerisi için ümit verdi mi?  diye sorarsanız aynı pozitifliği gösteremem. Her hafta üzerine koyarak artırması gereken performans liglerde kısalmayla beraber ister istemez beklentiyi yukarıyla  çekiyor ama aynı şeyler Demirspor için söyleyebilir miyiz sahadaki görüntüye bakarsak zor.

Her geçen hafta umutlar yavaş yavaş azalıyor. Bu kara bulutların takım üzerinden gitmesi için acilen 4-5 maçlık galibiyet serisinin yakalanması gerekiyor.

Yapılabilir mi? Neden olmasın. Yeter ki futbolcular inansın ve bu inançlarını  sahaya yansıtsın.