Fikstürü doğru kullanmak

03/09/2019 18:07 3762

Adana Demirspor bu sezona başlarken fikstür çekilişi sonrası avantajlı bir konum elde edebileceğini düşünenlerdendim. Ancak şuan ilk üç maç geride kaldı ve görüyorum ki Adana Demirspor bu avantajı şu ana kadar kullanamadı. Sezona sıkıntısız başlayan mavi lacivertli ekipte sezon başı yaşanan şanssız sakatlıklar, transfer edilen yabancı golcünün lisansının geç çıkması gibi saha dışı faktörler planları elbet bozabilir ancak kadro genişliğin de elbette farklı planlarda ortaya çıkabilir.

Evet fikstür avantajı demiştik ilk maç transfer tahtasını halledemeyen oyuncu kaybeden bir Balıkesir takımıyla kendi sahasında zorda olsa üç puanla açılışı yapan Adana Demirspor daha sonra yine hazır olmayan Bolu’ya deplasmana gitti. Rakibin çok kötü bir oyun sergilediği karşılaşmada üç puanın alınması gerekirdi ama olmadı bir puanla yetinildi ve deplasman da yenemiyorsan yenilme bir puan iyidir dendi. Tabi yine maçta da şansız sakatlıklar nedeniyle oyuncu kayıpları da yaşandı. Tüm bunlara karşın hafta boyu iç sahada oynanacak Keçiörengücü maçına hazırlanıldı maça birkaç gün kala Berk ve Sinan gibi iki önemli oyuncu kadroya dahil oldu. Her ne kadar sakatlar yada golcü oyuncu sıkıntısı yaşansa da maç seyircisizde olsa genel beklenti Adana Demirspor’un şampiyonluk yolunda bu iç saha maçını alacağı yönündeydi ancak maç başladığında oynana oyun sahaya sürülen kadro tam bir hayal kırıklığı oldu ve Adana Demirspor yine gol bölgesinde etkili olamadan gol atamadan maçı 0-0 tamamladı.

Ümit Hoca üç maçta da rakibin zayıflığına yada güçlülüğüne bakmadan özellikle orta sahayı kalabalık tutarak önce gol yememe prensibini düşünmüş. Tabi bu durumda gol gelmeyince ikinci yarılar hücuma yönelik hamleler yapmış ama sonuç alamamış. Adana Demirspor sonuçta Barselona ile oynamıyor oynadığı takımların hepsi oyuncu düzeyi yada oynadıkları oyun sistemi olarak belli kapasiteye sahip takımlar. Bu ligde her takım her takımı yener mantığıda tabiki doğru ama henüz erken ilk üç yada dört hafta bazı takımlar hazırlıksız olduğu için bu mantık genelde ligin ortalarına doğru işliyor. O yüzdende ilk haftalarda seri yapan takımlar ligi zirvede bitirme şansına sahip en yüksek takımlar oluyor.

Buradan bakınca Adana Demirspor’un da bu seneki hedefinin zirve olduğunu ortaya koyarsak ilk haftalardaki fikstür avantajı önemliydi ve bunu kullanmak gerekiyordu. Adana Demirspor ilk üç hafta itibariyle bu avantajı kullanamadı. Şimdi önünde çok önemli bir derbi var Milli maç arasını iyi değerlendirerek sakatlık ve eksik oyuncu sayısını en aza indirerek bu derbiden hasarsız çıkmalı. Zaten taraftarında cezası bitti iç saha maçları daha rakip takımlar için sıkıntılı geçecek. İç sahada alınacak galibiyetler deplasmanda alınacak puan yada puanlar Adana Demirspor’u zirveye taşır. Yeter ki Adana Demirspor Adana Demirspor gibi oynasın.