Festivaller Şehri ADANA

11/10/2021 22:40 1610

Güzide memleketimiz Adana, festivaller şehri. Eylül’de Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, Ekim’de Uluslararası Lezzet Festivali, Nisan’da Adana’da uluslararası Türkiye’nin de ilk karnavalı Portakal Çiçeği Karnavalı… 

Gençlik Festivali, Rock Festivali ve daha birçok festival var kentimizde, saymakla bitmez.

***

Tabi biz Türkiye’nin gastronomi konusunda iddialı birçok şehirlerinden biriyiz aynı zamanda. Adana’da neredeyse yılın her ayı, bir festival var. Uluslararası olan Lezzet Festivali’nin bu yıl beşincisi "Coğrafya Lezzettir" temasıyla Seyhan Nehri kıyısındaki Merkez Park’ta yapıldı. O kadar önemliydi ki bu festival, açılışını da Cumhurbaşkanı yaptı. 

***

Festival deyip geçmemek lazım. Kente koyduğu ekonomik ve kültürel değerler devasa.

Adana 5. Uluslararası Lezzet Festivali etkinliğine katılan ve kebabın mangal ateşini, Cumhurbaşkanı Erdoğan yaktı. 

Ve dedi ki; “Artık Yemek dediğimiz olay, ekonomik gücü ve Turizm potansiyeliyle karın doyurmanın çok önüne geçmiş bir sektörü ifade ediyor” 
***
Doğru. Artık yemek, sadece karın doyurmaktan ibaret değil. Günümüzde ülkelerin en önemli silahı,  gastronomi ve turizm. Bizim de bu alanlarda güçlenmemiz şart. Bakın bu yıl en az 380- 390 bin kişi festivali ziyaret etti. Ekonomiye büyük katkı, tanıtıma çok büyük katkı.

***

Bu yıl yine yüzlerce işletme, kurduğu stantlarla festival alanında yer aldı, ilk gün kebapçıların stantlarının önünde kuyruklar oluştu ama kentimize ait diğer yöresel lezzetlerde çok ilgi gördü.
***
Adana kebaptan ibaret değil tabi. Festivalde de Adana'nın ikonik lezzetlerinden kaybolmaya yüz tutmuş tariflerine kadar bin bir çeşit lezzeti vardı. Bütün festival alanını tek tek gezdim, inceledim. Rusya, İtalya, Lübnan ve Yunanistan gibi ülkelerden gelen konuk şefler… Birbirinden değerli yerel, ulusal ve uluslararası şefler vardı… Demek ki Adana, gastronomi alanında birçok ülkeden fersah fersah önde. O zaman bu mesafeyi daha da açmamız gerekiyor, konunun uzmanlarına ve paydaşlarına daha çok önem vermemiz gerekiyor, festivalin tanıtımına daha çok zaman ve bütçe ayırmamız gerekiyor.
***

Bizim lezzetlerimiz, dünyanın pek çok ülkesinin mutfağına Adanalı tabiriyle ‘Bin basar’. Dolayısıyla hem ülkemizin hem de kentimizin tanıtımına çok büyük katkı sağladı Adana Lezzet Festivali. Bunu çok önemsiyorum. Yetmez ama evet güzel oldu. Çok güzel oldu. Bu nedenle başta Adana Valisi olmak üzere, tüm belediyeler ve ilgili kurumlara, STK’lara, kentimizin tanıtımına koydukları katkılardan ve olağanüstü çabalarından ötürü teşekkür etmek gerekiyor.
***
Dün sona eren festivalin önemli detaylarından biri, üreten kadınlarımızın kurdukları stantlardı. Ne çok kadın kooperatifi varmış Adanamızda. Daha da çoğalması dileklerimle. Kadınlarımız üretsin, kadınlarımız ekonominin de içinde olsun, çünkü kadın elinin değdiği herşey güzelleşir.   

***

Bir detay daha paylaşayım; gittiğim her şehirden magnet toplama merakım oldu. Kentimizin magnetleri neden yok diye çok üzülürdüm eskiden, son yıllarda o kadar güzel magnetler de yapılıyor ki,

Adana magnetleri… Gördükçe gururum okşanıyor.

**

Son olarak festivalin en önemli ayrıntısı…
Adana yine Türkiye’de bir ilke imza attı, Türkiye'nin ilk atıksız festivalini gerçekleştirdi…
Adana 5. Uluslararası Lezzet Festivali, festival boyunca meydana gelen atıkların geri dönüşümü ile bu yıl Türkiye'nin ilk atıksız festivalini gerçekleştirmiş oldu…
Yeşil Mutabakat, Paris İklim Anlaşması ve Adana’da Türkiye’nin ilk atıksız festivali…
Gördüğünüz gibi dünya gündemini de kaçırmıyoruz memleket olarak, çok güzel çok.

Bir teşekkür de Festivaller şehri ADANA’ya katkı koyan tüm işletmelere.