Festivale doğru

28/09/2019 04:10 4482

 

Adana Lezzet Festivali’ne hazırlanıyor. Son zamanlarda Adana’da düzenlenen festival sayısı giderek artıyor. Festival sayısının artmasından şikayetçi değilim ama düzenlenen festivallerin kalitesini biraz artırmak gerekmiyor mu?

Örneğin Adana Lezzet Festivali… Onlarca firma katılıyor, yüzbinlerce lira para harcanıyor. Organizasyona gerek şehir dışından gerekse yurt dışından binlerce insan geliyor. Konukların en fazla gördüğü şey Adana Kebabı…

Tamam Adana’da kebap olacak ama festival için düzenlenen basın toplantısında tanıtılan yöresel yiyeceklerin de stantlarda olması gerekmiyor mu?

Adana’nın gerçekten çok zengin bir yöresel mutfağı var. Fakat zaman içerisinde bir çoğu unutulmaya yüz tutmuş. Mutfağında onlarca yöresel yemek olmasına rağmen Adana’da karnı acıkan bir insanın yiyebileceği tek yöresel yiyecek Adana Kebabı…

İşte bu olmamalı… Bakın Adana’nın yöresel yiyeceklerini tanıtmak için bunca insan bir araya geliyor, taşın altına elini koyuyor ve Adana’nın öz yöresel yiyeceklerini yeniden gün ışığına çıkarıp bunları tanıtmaya çalışıyor.

Bu kadar emekten sonra ortaya çıkan yiyeceklerin de artık bir restoranda yer alması gerekmiyor mu? Bazen düşünüyorum, acaba ‘Ben mi böyle bir işyeri açsam?’

Tabi Adana’nın yöresel yiyeceklerini hazırlamak ve insanların beğenisine sunmak çok zor, ayrıca işin mutfağından yetişmek gerekiyor. Bu konuda ise sermaye insanların belini büküyor. Ama yemekçilik sektöründe faaliyet gösteren biri olsaydım kesinlikle mutfağımın bir köşesinde Adana’nın yöresel yemeklerini hazırlar ve insanların beğenisine sunardım.

Sokak aralarında bazı yemekçilerin Adana’nın yöresel yemeklerinden hazırladıklarını duydum. Ama tek tek dolaşıp hazırlanan yemeklerden tatmadım. Nerede kaç çeşit var, nerede hangi günler Adana yemekleri var tek tek takip etmek gerekiyor.

Benim anlatmak istediğim ise Adana’nın merkez dört ilçesinin göbeğinde şöyle Adana’ya yakışır büyüklükte ve zenginlikte lokantaların olması ve bu lokantalarda Adana’nın yöresel yemeklerinin hazırlanıp satılmasıdır.

Geçen yıl Adana Lezzet Festivali öncesinde düzenlenen basın toplantısına giderek Adana’nın yöresel lezzetlerini bir arada görme şansım olmuştu. Sonra festivalde bu lezzetleri daha yakından tanıma ve en azından bu yemeklerin nasıl hazırlandığını usta ellerden bir kez daha öğrenme şansım olacağını düşünmüştüm. Ama maalesef düzenlenen festivalde Adana Kebabı vardı. Ortalık bir nevi de kebapçıların düello yaptığı bir arena haline gelmişti.

En başında söyledim ya; ‘Festival sayısı önemli değil. Önemli olan festivalin kalitesidir’ diye, işte yine aynı şeyi söylüyorum. Yapılacak organizasyonun tam olarak ‘Lezzet Festivali’ olabilmesi için içeriğin biraz daha zenginleştirilmesi, kebap, ciğer, şırdan ve halka tatlıcıların dışında festivalde Adana’nın öz yemeklerini hazırlayan işletme sayısı artırılmalıdır.

Festivalde kebap dışında farklı sektörlerde hizmet veren firmalarda gördüm. Fakat ne bileyim Analı-kızlı, fellah köftesi veya yüksük çorbası satan yerler olmalı. Sayısal anlamda o kalabalığa hitap edebilmeli. Ama maalesef bu yemekleri her gün menüsünde bulunduran şöyle kellifelli bir lokanta maalesef Adana’da bulunmuyor.

İşte altını çizmek istediğim şey bu husustu… Maalesef günümüzde her şırdancı da bile kırkkat veya mumbar dolması bile bulmak bile artık çok zor…