Festival’ler şehri Adana’ya bir festival de Yüreğir Belediyesi’nden

19/10/2017 02:11 6661

Yıllardır gerçekleştirilen Adana Film Festivali, Portakal Çiçeği Karnavalı, Uluslararası Tiyatro Festivali, Geleneksel El Sanatları Festivali, Food & Music Festivali ve Rock Festivali gibi birçok başarılı organizasyona imza atan Adana'ya bir festival de Yüreğir Belediyesi kazandırıyor, bu festival “Misis Kültür ve Sanat Festivali’’. 21-22 Ekim’de gerçekleşecek festival, dolu dolu geçeceğe benziyor. Misis Kültür ve Sanat Festivali’nden bir hafta sonra, bir festival daha var. O da Sarıçam Belediyesi’nin düzenleyeceği ‘NAR festivali’. Ne güzel değil mi Festivaller şehri Adana… Bizim beklentimiz elbette bunlar. Diğer rutin hizmetlerin dışında elbette. Adana’mızı böyle güzel festivallerle daha iyi tanıtırız tüm dünya’ya. Geçtiğimiz günlerde Adana Lezzet Festivali düzenlendi geri dönüşleri de güzel oldu. Bir köşe yazarı arkadaşımız aynen şu cümleleri kullanmış.

 

Adana’nın gizli kalmış, sırlarla dolu mekanlarını görecek, keşfedecek kadar zamanımız yoktu. Yine de kameraman arkadaşım Davut Dede’nin tecrübesinden faydalanarak, çok büyük bir çılgınlık yapacaktım: Sabah kahvaltısında ciğer ve şalgam suyu! Ciğerci Mahmut’un yeri otelimize çok yakındı. Navigasyon fukarası olduğumuz için sora sora 2 dakikada bulduğumuz mekana girdiğimizde, film sahnesi gibi bir an yaşadım.

Evet Adana’da bir çok film sahnesi yaşatacak mekanlarımız var. Yeter ki bunları şu anda da olduğu gibi gün yüzüne çıkartalım. Yine Lezzet festivali haftası Antalya’dan bir arkadaşımız geldi gazeteci İdris Taş’ı Koza TV’nin sahibi Haluk Vural ağırladı. Elbette uçaktan indi ve doğru sabah kahvaltısını yapmak üzere ciğerciye, kaç şiş yediğini söylemiyorum, ama o tadı aldıktan sonra bayılmak üzere olduğunu biliyorum. Sonrasında gün içerisinde Adana kebabı, şalgamı, şırdanı, balık vs. Gazeteci dostumuz İdris Taş, tahmin ediyorum ki Adana’ya bir daha gelmeyi iple çekiyordur. Bu lezzetleri ve Adana insanının sıcaklığını gördükten sonra...

 

Adana işte bu,

 

Festivaller şehri dedik ve bir festivali de Yüreğir Belediyesi’nin yapacağını yazımızın başında duyurduk. Uluslararası Ölümsüzlük Şehri Misis Kültür ve Sanat Festivali 21-22 Ekim’de gerçekleşiyor. Başkan Mahmut Çelikcan, 2012 yılında başlattığı ''Ölümsüzlük Şehri Misis'' projesini bir festivalle süsleyecek. Binlerce yıllık tarihi, kültür ve geleneği ile bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış Misis, uluslararası bir festivalle dünya kamuoyuna tanıtılacak inşallah.

 

2 gün sürecek festivalde Murat Kekilli ve Medeniyetler Korosu konserleri, halk oyunları, mehteran gösterileri, Osmanlı Saray Esvapları Defilesi, Aşıklar atışması, 'Misis' konulu edebiyat ve tarih söyleşileri olacak. Bizlerde Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan gibi tüm halkımızı bu festivale davet ediyoruz.