Faydası mı var zararı mı?

22/06/2020 02:38 3984

 

Sıcakların bastırması ile birlikte klimaların ayarları da soğuk ayara geçmeye başladı. Birçok insan için çok zaruri bir ihtiyaç olarak görülen klimalar bazıları için ise insanlar açısından çok zararlı olabiliyor.

Orta yaş ve üzeri yaş grubunda olan insanlar için söylüyorum bizler önceden böyle klima falan bilmezdik...

Adana'da vantilatörü olan sıcak havalarda yaşardı. Klima ise vantilatörden sonra hayatımıza girdi.

Önceden insanlar elini yüzünü yıkayarak, gölgelerde serinlemeye çalışırmış. Vantilatörlerin bile aslında uzun bir geçmişi yok. Onlarda 1970’li yıllarda falan kullanılmaya başlamış. İlk çıktığında atalarımız vantilatörün verdiği rüzgarın çok sağlıklı olmadığını fark etmiş.

O nedenle çocukken bizlere vantilatörlerin önüne yaklaşmak yasaktı. Çünkü vantilatörün verdiği rüzgar bizi hasta yapabilirdi. Bazen diyorum bizi böyle yetiştiren atalarımız bu klimaları görseydi neler söylerdi acaba, kullanılmasına izin verir miydi?

Meğer vantilatör, klimanın yanında insana hiç bir şey yapmıyormuş. Çünkü, klimalar insanoğlunun bir anda adeta şok geçirmesine neden olabilecek etkiler meydana getirebiliyor.

Elimden geldiğince klimalı ortamlardan uzak durmaya çalıştım, hala da klimalı ortamlardan olabildiğince uzak durmaya çalışıyorum.

Bu sıcakta neden kaçıyorsun klimadan diyeceksiniz belki de bana... Şöyle ki…

Klima gerçekten bunaltan sıcaklarda insana rahat nefes aldırıyor. İnsanı öyle bir rahatlatıyor ki, bir anda dışarıdaki sıcak havayı bile unutturuyor. Sonra siz klimalı yerden dışarıya çıktığınızda bir anda cehenneme girdiğinizi düşünüyorsunuz. Soğuk havadan sıcak havaya girdiğiniz o ince çizgide vücudunuz adeta büyük bir şok geçiriyor. İşte ben bunu yaşamak istemiyorum. Belli bir ayarda yaşamak, böyle inişli çıkışlı maceralardan uzak durmak istiyorum.

Sonra bu klimalar birden bire özellikle boyun ve sırt ağrısı yapabiliyor. Ki bu ağrılar insanın bir anda enerjisine kaybetmesine neden oluyor.

İşin özünde klimalar insanlık için en büyük hizmet ve icatlardan bir tanesi... Elbette bunu sıcak havanın etkili olduğu şehirlerde yaşayan insanlar daha iyi biliyor. Artısı ile eksisi ile şu sıcak havada klimasız bir hayat düşünemiyorum.

Ama belki de diyorum, hani bu klimalar olmasaydı vücudumuz bu sıcak havaya alışabilir miydi? Acaba bundan 30 yıl önce, 40 yıl önce atalarımız, dedelerimiz sıcak havayla ilgili mücadele de ne kadar başarılı olmuştur? En merak ettiğim ise Çukurova'nın sıcağında yaşayan atalarımız dedelerimiz bu klimaları görseydi ne yapardı? Bu cihazları kullanır mıydı mesela..? Bu sorunu cevabını gerçekten çok merak ediyorum.

Aslında daha sağlıklı bir yaşam için sıcağa karşı doğal önemler almalı, sonrasında klimayı hayatımızın bazı zamanlarında yer vermemiz gerekiyor. Fakat bir anda sıcak havayı karşımızda görünce her şey değişiyor ve bulduğumuz klimayı en soğuk ayarına getirerek sonuna kadar açıyoruz.

Sonra da oramız ağrıyor, buramız ağrıyor diye doktor doktor geziyoruz bu sıcakta…