Evlatlarını Bekleyen Gözü Yaşlı Analar

30/12/2020 20:22 651

 

Diyarbakır’da, PKK’lıların kaçırdığı evlatlarının dönmesini bekleyen, oturma eylemi yapan aileler ve onları destekleyenler gittikçe artmakta. Nasıl bir sonuç verecek bilmiyorum, inşallah hayırlı olur.

Ailede yaşanan kötü olaylardan, özellikle çocuklarla ilgili sıkıntılardan herkes üzüntü duyar ama, en fazla kahrolan analardır. Çünkü onlar, yaratık değil, yaradandır. Analar, melek gibi olan kutsal varlıklar. Çocuklar üzerindeki emekleri, babadan kırk kat fazla. Hakları ödenemez anaların bu yüzden.

Gebelikteki sıkıntılar, doğumda ölümle pençeleşme, bebekleri emzirme, yedirme, uykusuz geçen geceler, hastalığında çekilen sıkıntılar.

Analar sevgi doludur ve bu sevgiyi çocuklarına geçirir. Sevgiyle dolu ana yüreği hep affeder.

“ Ana gibi yar olmaz” Cennet anaların ayakları altındadır “. “ Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar ” sözleri boşuna söylenmemiş.

Yunus Emre

Ana başta taç imiş

Her derde ilaç imiş

Bir evlat pir olsa da anaya muhtaç imiş

diyerek annelerin değerini ortaya koyuyor.

Gün gelir çocuklar büyür, ana baba ihtiyarlar. Bu yaşlılar kendine bakamaz hale gelir. Onlara çocukları sahip çıkmalı, saygıda kusur etmemeli, iyi davranmalı, incitmemeli, her türlü ihtiyacını karşılamalıdır.

Ama günümüzde yaşlılara bu güzel adetimiz, yavaş yavaş kayboluyor. Çünkü, yaşlılar huzurevine gönderilmekte. Ama köylerde, kasabalarda hala yaşlılar baş üstünde taşınıyor.

Büyük şehirlerde yalnız, yaşlı, hasta ve fakir olanlar büyük sıkıntı içindeler. Çünkü, bunlara bakacak resmi kurum pek az. Özeller de büyük paran varsa sana bakıyor.

O yüzden Allah hepimize, aile ortamında, mutlu bir yaşlılık nasip etsin.