Evde kalalım ama üretimi durdurmadan

23/03/2020 03:00 3880

Koronavirüs önerileri kapsamında çağrıya uydum. Evden çıkmadım.

Elektrik, su ve internet kesik değil.

Demek ki bu hizmetleri verenler evde değil.

‘Evde kal, gerekmedikçe sokağa çıkma’ uygulamasına bilinçli olarak devam edilmeli.

Gıda, enerji, su, ilaç, enerjiye kesintisiz ulaşabilmemiz için kontrollü, gönüllü, akılcı sokağa çıkmama uygulaması şart.

Sokağa çıkma yasağı gibi en son başvurulacak çarenin gündeme gelmemesi için, “Evde kal, gerekmedikçe sokağa çıkma” uygulaması devam ettirilmeli.

Bugün en azından günde 1 saat çıkıp market, ilaç gibi alışverişlerimizi yapabilme şansını, bilinçli ve hijyen kurallarına uyarak kullanabilirsek, yarın sokağa çıkma yasağı seviyesine gelmek zorunda kalmayız.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütçü’yü aradım.

Evde değildi. “Çalışıyoruz” dedi ve aldıkları önlemleri anlattı.

OSB Bölge Müdürlüğü, ortak kullanım alanlarını her gün dezenfekte ediyor. Dahası OSB’ye personel taşıyan her servis aracı en ince detayına kadar her gün arındırılıyor.

Sütçü, OSB’de fabrikaların çoğunluğunun önlem alarak üretmeye devam ettiğini anlattı.

Önlem çerçevesinde ‘Abdioğulları’nda ne yapıldı diye sordum.

Çalışma alanlarının tamamında dezenfekte işlemi yapılmış. Serviste binerken ve inerken ellerini dezenfekte etmek zorunda kalan personelin girişte ateşi ölçülüyor. Yüksek ateşle fabrikaya girebilmek mümkün değil.

Ayrıca çalışanlar arasındaki mesafenin uzatılması, yurtdışı seyahatlerin ertelenmesi, daha az ve dikkatli ziyaretçi kabulü gibi onlarca önlem alınmış.

Sütçü, “Çalışmak, üretmek zorundayız ağam” dedi.

“Devletimiz ‘durmanız gerekiyor’ demediği sürece çalışacağız. Evde kalan yüzbinlere ekmek götüren on binler olarak çalışmak zorundayız. Koronavirüs salgınının yaşandığı birçok ülkede rakiplerimiz durmuyor.”

Sürekli yazıyorum:

Sağlık Bakanlığı’nın tüm uyarılarına eksiksiz uyun. Kendinize her zamankinden daha iyi bakın. Biyolojik ve ruhen iyi olun. Sakın panik yapmayın.

Doktorsuz, hastanesiz, ilaçsız milyonlarca salgını geride bırakmış dünyamız, bu durumu da atlatacak. Bugünler mutlaka geçecek.

Bireyler, şirketler, devletler aşırı borçlandı. Ürettiğinden daha fazlasını tüketen bir dünyada zaman zaman böyle duvara toslamalara ihtiyaç duyulur. Dünya resesyonda.

Küresel bir ekonomi düzenlemesine gidiliyor şu an.

Eğer ekonomi tamamen durursa her gün koronavirüsünden daha fazla can kaybettiğimizi göreceksiniz.

Herkesin evde olduğu, herkesin hiçbir şeye dokunmadığı bir ülkede enerji üretilmezse hastaneler enerjisiz, sınırlar askersiz, mahalleler bekçisiz, fırınlar işçisiz, eczaneler ilaçsız kalır. O zaman koronavirüsünün can almasına gerek kalmaz.

Önlem al, panik yapma, üretmekten asla vazgeçme Türkiye!

Bu küresel ekonomi düzenleme oyunundan yenilmiş çıkma!