Ev sahipleri çıldırmış olmalı!

04/03/2023 00:17 577

 

 

Evlendiğim günden beri kiracıyım. Ne dededen, ne de babadan maalesef hiçbir şey kalmadı. Yani, miras denilen tatlı paranın, evin, arsanın tadını bilmeyiz. Benimle beraber tabii 7 kardeşim de dahil bu makus talihe. Şansımız yokmuş, kısmet değilmiş…

Ev sahiplerinin sorunlu olmasından, yüksek fiyat istemesinden ya da meşhur olan o berbat yalandan ötürü, (Almanya’dan oğlum gelecek saçmalıkları) bugüne kadar tam 4 ev değiştirmek zorunda kaldık. Her oturduğum evin kirasını zamanında öder, faturaları günü gelmeden yatırır ve en önemlisi kavgasız-gürültüsüz gül gibi geçinip giderdik. Ama söylediğim gibi, hep sorunlu ev sahipleri çıktı karşımıza.

Sadece benim değil, özellikle kiracı olan insanların ortak bir düşüncesi vardır. O da; ‘Ev, araba sahibi olanlar, ne hikmetse her şeyin sahibi olduklarını düşünürler!’

Kendini bilmez, görgüsüz, vicdansız, sonradan görme olan bazı ev sahipleri, artık farklı boyuta geçti. Tam bir ‘İnsanlık Suçu’ işlemeye başladılar. İnsanoğlunun temel hakkı olan, barınma haklarını aç gözlülüklerle, doymayan para hırsıyla ellerinden almaya başladılar. 

 

***

6 Şubat tarihinde yaşadığımız deprem felaketinin ardından, binaları zarar görmeyen ev sahipleri, ellerini ovuşturarak maskelerini birer, birer çıkardı. Depremden sonra evleri yıkılan, ağır hasarlı, oturulmayacak durumda olan afetzedeleri, bu sefer ev sahiplerinin vicdansızlıkları yıktı. Kira fiyatları resmen tavan yaptı. Bırakın oturmayı,  dışarıdan bakıldığında bile insanın gözlerinin kanadığı evler dahi fahiş fiyatlara kiraya veriliyor. Ev sahipleri çıldırmış olmalı! Hani biz birdik! Hani tek yürektik! Hani hepimiz kardeştik! Nerde bu birlik, beraberlik sözleri? İçi boş, sahte sözler…

 

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili Adana Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Rabia Ülkü Uçar’la röportaj yaptım. Haberimizi gazetemizin sütunlarına taşıdık. Ülkü Uçar gerçekten çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Dilerseniz sözü Başkan Uçar’a bırakalım; “Depremi fırsat bilen ev sahiplerinde vicdan kalmamış” diyerek söze başlayan Uçar, isyanını ve öfkesini şu sözlerle anlattı; “Her dönem fırsatçılar olduğu gibi depremde de çok büyük fırsatçılık yapılıyor. Allah vicdan versin o insanlara. Değerinden fazla kira bedeli istemeyin. Biraz merhametli, vicdanlı olun. Keyfi şekilde fahiş fiyat uygulayan kim olursa olsun gözünün yaşına bakmam. Kardeşim bile olsa affetmem!”

 Ülkü Uçar son olarak bu vicdansız, açgözlü, fırsatçı ev sahiplerine de bir uyarıda bulundu, “İlanları tek tek kontrol ediyoruz. Bir günden, diğer güne farklı fahiş fiyat uygulayan gayrimenkul sahiplerini direkt Ticaret Bakanlığı’na şikâyet ediyoruz, çok da ciddi cezalar gelecek.”

Dikkatinizi çekmek isterim; bu sözleri söyleyen Adana Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı. Ben daha ne diyeyim… 

 

***

Ülkü Hanım konuştu, konuştu ama bakalım sarf ettiği sözler, söylemiş olduğu yaptırımlar, cezalar ne kadar işe yarayacak. Ne kadarı işlevsel olacak. Vicdanı olmayan, fırsat üstüne fırsat kollayan, insafsız ve aklı sadece parayla ilgili konulara çalışan o ev sahipleri, yine bir yolunu bulur ve isteklerini alır. Kimse bir şey yapamaz, kimseler de önüne geçemez.

 

Ey ev sahipleri; insanlık adına kendinize gelin.

Sadece vermiş olduğunuz satılık veya kiralık ilanlardan bile hiç tanımadığız insanlardan AH! alıyor, bir kamyon dolusu hakaret, küfür vs. yiyorsunuz.

Bilmiyorum bunların farkında mısınız?

Pardon; vicdanı olmayanın ahlakı da, utanması da olmaz!  

Küçük bir not: Ev sahiplerine bu kadar yüklenmemi lütfen maruz görün. Çünkü özellikle bu zor günlerimizde o kadar fırsatçı ve vicdansız ev sahipleri türedi ki. Sizler de her platformda görüyor, duyuyorsunuzdur. Benim sözüm onlara… 

Elbette ev sahipleri içinde vicdanlı, fırsat düşkünü olmayan ve geçekten hakkını isteyenler, hatta para bile talep etmeyenler de var.

Böyle namuslu, ahlaklı ve dürüst ev sahiplerini tabii ki tenzih ediyorum. Onlara selam olsun.