Eskiye saygı yok!

03/08/2019 07:34 2541

 

Çok değil 2000’li yılların öncesini anlatan filmlere, dizilere bakıyorsunuz… İnsanlarda birbirine olan saygı ve sevginin dışında birde samimiyeti görüyorsunuz.

Maalesef günümüzde samimiyetin kalmadığını düşünüyorum. Geçmiş yıllarda ‘Devamlı Müşterimiz’ diye bir tabir kullanılırmış. Şimdi yine birkaç firmada yada esnafta da yine bu durum geçerli olsa da menfaat dengesi bozulduğunda, ticari ilişkilerde değişiyor.

Bu anlayış, bu zihniyet aslında alışveriş merkezlerinin açılması ve süper marketlerin devreye girmesi ile sona erdi. Geçen gün aracıma yakıt alıyorum kazadaki kişi benden 2 kuruşun hesabını sordu. 25 kuruş verip 23 kuruşumu istediğimde, “Bozuk yok” cevabını aldım. Ne kadar bencilce ve trajikomik bir davranış değil mi?

Aslında eski müşteri, devamlı müşteri, tanıdık müşteri kavramları özellikle kurumsal markalarda yok. Ve bu anlayış, bu zihniyet biz Türklere, Anadolu insanlarına aykırı bir davranış. Örneklerle anlatmak gerekirse GSM firmaları.

Siz gidiyorsunuz cep telefonunuz için bir GSM firmasından hat alıyorsunuz. Faturanızı hiç aksatmıyorsunuz, gününde faturalarınızı ödüyorsunuz. Sonra bi bakıyorsunuz aradan yıllar geçmiş. Artık firmadan özel bir indirim yada ayrıcalık bekliyorsunuz. Siz bunu beklerken bi bakıyorsunuz, kullanmış olduğunuz GSM firması yeni müşterilerine inanılmaz ayrıcalıklar sunuyor. Siz de doğal olarak bu ayrıcalıklardan yararlanmak istiyorsunuz. Fakat GSM firmanız, “Bu ayrıcalıklar sadece yeni müşterilerimize özel” diyor. Ve siz o an kendinizi … yerine koyulmuş hissediyorsunuz.

Hemen yıllarca müşterisi olduğunuz GSM firmasından kurtulmak iletişim için daha az para ödemek istiyorsunuz. Başka bir GSM firmasına gittiğinizde artık siz yeni bir müşterisiniz ve insanlar size özel teklifler sunmaya başlıyor. Sizde kendinize en uygun tarifeyi seçiyor ve kullanmaya başlıyor. Fakat 1 yılsonunda GSM operatörünüz size yine farklı davranmaya başlıyor. Eski müşteri olarak görüp daha pahalı paketler kullandırmaya çalışıyor.

Ama artık insanlar bu duruma alıştı… Ve her yılın sonunda farklı iletişim operatörlerine geçerek yeni müşteri olma ayrıcalıklarından yararlanmaya başladı. Peki bu durum size yanlış gelmiyor mu? Firmaların yeni müşteri çekmek için farklı ayrıcalıklar sunarken, eskiyi de kaybetmemek için onlarla da ilgilenmesi gerekmiyor mu?

Ben bu yüzden artık samimiyet duygusu kalmamış, ticari ilişkiler devreye girdiğinde kimse kimseyi düşünmüyor. Bu bence çok yanlış bir durum. Keşke ticari ilişkilerde 2000’li yıllar öncesindeki samimiyeti tekrar yakalayabilseydik.

Kamuoyu araştırmalarında bile çarşı pazar dolaşan insanların büyük bir çoğunluğunun alışveriş yapmadan evine döndüğünü söylüyor. Evet zaman zaman her insan bunu yapıyor. Alışveriş yapmadan önce fiyat araştırması yapıyor. Bir cep telefonu alacaksanız mağaza mağaza dolaşıyorsunuz, mahalle pazarına gidiyorsunuz tezgah tezgah geziyor ürünlerin kalitesini ve fiyatlarını karşılaştırıyorsunuz. Çünkü insanlar artık alışverişlerini yaparken hiçbir firmaya veya esnafa güvenmiyor. Güvenmemekte de haklı ama şimdi buraya girmeyeceğim, çünkü bu durum farklı bir konu…

O yüzden insanlar yorulmadan gece gündüz pazar alışverişi yapıyor. Bugün düğün alışverişi yapan bir müşterisine bile kuyumcu esnafı birkaç gün sonra ‘Devamlı Müşteri’ muamelesi yapıyor, daha ucuz vermesi gereken bir çeyrek altını normal müşterisinden daha pahalıya satmaya çalışıyor.

Bence günümüzde ‘Devamlı Müşteri’ tanımlaması yanlış anlaşılıyor. Devamlı müşteri, o kurumdan başka yerden alışveriş yapmayandır. Bu nedenle ‘Devamlı Müşterilere’ özel fiyatlar verilmesi, onlara daha fazla ilgi gösterilmesi gerekiyor.

Fakat günümüzde ‘Devamlı Müşteriye’ saygı bile kalmadı.