Eski Türk Filmleri yeniden ekranlarda

26/07/2020 18:47 2431

Salgın günlerinde diziler çekimlerine ara verince hemen hemen bütün kanallarda eski Türk filmleri yayınlanmaya başlandı. Yayınlanan filmler arasında ilk sıralarda da Kemal Sunal filmleri ilk sıralarda yer alıyor.

Ekranlarda boy gösteren diziler coronavirüs tehlikesi karşısında ya erken sezon finali yaptılar yada sessiz sedasız çekimlerini sona erdirdiler. Hali ile ekranlar da diziler ortadan kalkınca boş kaldı. Ekranların boş kalması ile birlikte yerlerini dolduracak en iyi alternatif ve kurtarıcılar da yine eski Türk filmleri oldu. Eski Türk filmleri zaten belirli aralıklarla hep ekranlarda olurdu ancak bu kez en çok seyredilen kanallarda hemen hemen her akşam oynatılır oldu.

Bazı Türk filmlerini ne kadar çok izlersek izleyelim her izlediğimiz aynı heyecan ve tebessüm ile izliyoruz. Bu yadsınamaz bir gerçekliktir. Ancak ben bu konuda kanalların da kolaya kaçtığını düşünüyorum. Çünkü diziler ortadan kalktıysa onların yerine farklı programlarda konulabilirdi.

Birkaç tane kanal gündüz kuşağına yeni programlar koydu. İzlenir izlenmez bilemem ama denemekte de fayda var. Çünkü insanlar evlerinde kaldıkları bu süre zarfında her zaman aynı filmleri izlemekten sıkılmış olabilirler.

Elbette internet denilen bir teknolojinin varlığını da biliyoruz. Canı sıkılan, televizyonlardaki filmleri izlemek istemeyenler gider internetten kafasına göre bir film bulur, belgesel bulur izler. Ancak evlerinde internet olmayanlar ve interneti kullanmayı bilmeyenler her gün aynı şeyleri izlemek zorunda mı?

Bunu söylerken de insanların canlarını tehlikeye atarak programlar devam etsin, sezon bitene kadar aralıksız sürsün demiyorum ancak ekranlarda ara vermeden devam eden programlar var onlar devam ettirilirken boş kalan dizilerin yerine daha eğlenceli, daha eğitici programlar konulabilir.

Belirli bir yaş grubunun üzerinde olan insanlar eski Türk filmlerinden ilk günkü heyecanla keyif alarak izleyebiliyor. Ancak yeni jenerasyon dediğimiz daha genç kesimdekiler bu filmlerden bırakın keyif almayı bir şey anlamadan izliyorlar. Bu nedende demek istediğim şu ki elbette filmler konulsun, izletilsin, Türk sinemasının göz bebeği olan bu filmler unutulmasın, unutturulmasın. Ancak diğer kesimlere de hitap edebilecek programlar da olsun ekranlarda.

İnsanların zamanlarının neredeyse tamamını evlerinde geçirecekleri bu süre zarfında sıkmayan, eğlenceli, eğitici programlar da ekranlarda olsun.