ERZURUM’UN OLTU TAŞI

26/04/2019 02:22 1379

Oltu taşının, bazı ağaçlardaki (muhtemelen ardıç) reçinenin topraktaki kil ve linyitle milyarlarca yıllık etkileşim sonucu oluştuğu, tahmin ediliyor. Oltu taşı genelde siyah renkte olduğu için, Erzurumlular bu taşa kara kehribar diyorlar. Nadirde olsa sarısı, yeşili, gri renkleri de varmış.

Bu taştan kolye, tespih, yüzük, küpe, küllük yapılıyor. Stres azaltıcı, depresyon giderici, huzur ve mutluluk verici, şans getirici, nazardan koruyucu olduğuna da inanılıyor. Oltu taşlı kolyelerin güzelliği arttırdığı, guatrı önlediği, tiroidenfeksiyonlarını yok ettiğine de inanan çok.

Ülkemizdeki en kaliteli bu taş Erzurum’da. Güzelsu, Güllüce, Yeşilbaşlar, Alatarla, Dutlu, Çataksu ve Sülünkaya köyleri bu taştan yana çok zengin.

Gürcistan’dakitaşlar Erzurum taşlarına göre çok daha kalitesiz.

Oltu taşının çıkarılması, bir hayli zahmetli. Çünkü, bulunduğu yerler sarp dağlar ve buraya giden yol da yok. Bu nedenle, insanlar ellerinde kazma ve küreklerle yürüyerek ulaşmaya çalışıyor bu taşlara.

Ocaktan çıkarılan Oltu taşının yüzeyi yumuşaktır. Hava ile temas ettiğinde, sertleşir.Bu yüzden, işleneceği atölyeye gidinceye kadar yüzeyinin nemli kalması gerekiyor. Atölyede bu yumuşak, nemli taş çifte su verilmiş bıçaklarla yontulur, sonra zımparalanarak şekil verilir,tebeşir tozu ve zeytinyağı ile de yağlanır.

Oltu taşı kırılgan olduğundan, işlenmesi de, çıkarılması da zordur. Taşın işçiliği, babadan oğula geçen bir zanaat olarak günümüzde de devam etmektedir.

Ne yazık ki, Oltu taşı diye sahtelerini, plastiklerini satanlar var. Peki Oltu taşımıdır, değil midir? Nasıl anlarız. Ağzımızla üflersek Oltu taşı nemlenir. Taşları bir zemine sürersek elektriklenir ve bazı cisimleri mıknatıs gibi çeker. Ateşe tutarsak, sahtesi erir, Oltu taşı ise alev alır, ama erimez.

En iyisi Oltu taşlarını yerinden,Erzurum’dan almalı.