Erken seçim tartışılıyor

12/04/2018 22:20 4987

 

Büyük ihtimalle yerel seçimler bu yılın kasım ayında yapılacak. Kulisler çok hareketli. Bugün CHP’li belediye başkanları Konya’da genel başkanları Kılıçdaroğlu ile bir araya geliyor. Aytun Çıray’ın açıklamalarına dikkat edin, çok önemli açıklamalar. Biliyorsunuz; İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile ittifak için anlaştı.

Cumhur ittifakı, sadece Cumhurbaşkanlığı seçimi için görünüyor, ama bu ittifak bence yerelde de uygulanacak. Bilindiği gibi meclisten kanun çıkarılması lazım erken yerel seçim için. Bu o kadar zor olmasa gerek mevcut meclisle. Bir kanun istenilince hemen çıkıyor.

Büyük ihtimalle iktidar baskın seçim yapacak, herkesi hazırlıksız yakalayacak. Tabi bunlar şu anki zeminde böyle bilirsiniz siyasette bir gün hatta biz saat bile çok önemlidir. Bizim patronun her zaman söylediği gibi. Konumuza dönecek olursak, tabi burada yani yerel seçimde adaylar çok önemli.

Bakın Adana’da aday adayları şimdiden çıkmaya başladıysa da, derinden çalışma yapıp su yüzüne çıkmayan bir çok aday adayı var. CHP’de Adana’da Büyükşehir için, Zeydan Karalar’la Soner Çetin yarışı izleyeceğiz. Soner Çetin Büyükşehir Belediyesi’ne aday olursa, Cumhuriyet Halk Partisi, Çukurova’ya kimi aday gösterecek? Bir çok milletvekili de Çukurova için aday olma çabasında. Burası Cumhuriyet Halk Partisi için, altın değerinde. Dikkatinizden kaçıyor mu bilmem ama AK Parti de, Çukurova’da çok iyi çalışıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar olursa, Seyhan’da CHP’nin adayı kim aday olur? CHP’de sular çok bulanacak. İlerleyen günlerde yarış iyice kızışacak.

 

İsmail Koncuk, sendikadan istifa edip, İYİ Parti’ye geçti. Adana Büyükşehir için İsmail Koncuk, İYİ Parti’den Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterilirse hiç şaşırmayın. Adana’da şu anda sular ne kadar bulanık olsa da her şey yavaş yavaş netleşmeye başlıyor.

Büyükşehirde ittifak! Asıl düşündüren konu bu, ama geçtiğimiz seçimi hatırlarsanız her ne kadar yok denilse de gizli bir ittifak yapılmış, MHP’li Sözlü’nün karşısına, Yıldıray Arıkan, CHP’nin Büyükşehir adayı olarak gösterilerek “İlçelerde CHP’ye, Büyükşehirde MHP’ye” algısı oluşturulmuştu.  Gerçi seçim sonuçlarına bakıldığında, beklenenden öte sandıktan bu algının tam tersi çıkmış, ilçelerde de, 15 ilçeden 9’unu MHP almış, Adana’da büyük bir başarıya imza atmıştı dönemin MHP İl Başkanı Mustafa İzgioğlu’yla birlikte.

Başa dönecek olursak;  Büyükşehir’de AK Parti – MHP İttifakı yapılır mı sorusunun şu an yanıtı yok. Ama kulislerde konuşulduğuna göre; AK Parti, zayıf bir aday çıkararak bir önceki CHP-MHP gizli ittifakı gibi, AK Parti-MHP ittifakı yapılacak ve Adana Büyükşehir Belediyesi, yine Milliyetçi Hareket Partisi’ne bırakılacak.  Gerçi mevcut Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün Adana’da kazanmaması için hiçbir neden yok. Her yerde halkla iç içe, siyasi düşünce ve parti ayrımı gözetmeden, herkese dokunan bir yapısı var. Adanalıların istediği de bu değil mi? 

Dağda taşta Sözlü’nün adı var. İlçelerde Adana’nın arka bahçelerinde azımsanmayacak kadar birikimi var. Bir de bu birikimlere merkezdeki halka dokunuşlarını eklerseniz, “Bu gün seçim olsa Sözlü kazanır” diyeceğinizden eminim.

Adanalıların bir başka hassas noktası da yerli,  yani Adanalı bir aday. Önceki seçimlerde bunun örneklerini çok yaşadık, yerli aday olmazsa, ne kadar başarılı olsa da, o partinin adayı, Adana’da sandıktan çıkamaz. Bunu da, partiler göz önünde bulunduracaktır, geçmişten ders alarak.

Sonuç olarak; Sayın Cumhurbaşkanı her ne kadar “seçimler zamanında Kasım 2019’da yapılacak” dese de, ben yerelde de ittifak yapılacak diye düşünüyorum. İktidar ittifak yaptığı gibi, muhalefet de mutlaka bu hamleye karşılık bir şekilde ittifak hamlesi yapacaktır ki; ittifak kulislerde derinden konuşuluyor.  Ve 2019  değil, seçim Kasım 2018’de yapılacaktır diye öngörüyorum.