ENSEYİ KARARTMA !

21/01/2019 23:23 2455

Adana Demirspor takım olma yolunda sezon başından bu yana büyük sıkıntılar yaşıyor. Transfer edilen oyuncuların kalitesine kimsenin diyecek bir şeyi yoktur. Zaten ligin devre arasında dokusu bir türlü uyuşmayan futbolcular takımdan ayrıldı. Hakan Kutlu sonrası takımın başına gelen Yılmaz Vural devre arasında nasıl bir sistemle oynamak istediğini yeni transfer olanlarla birlikte tüm takıma yoğun bir antrenman tablosuyla anlattı. Yeni gelen oyuncuların genelinin takımlarında bir şekilde forma giyen isimler olması ve Hocayla daha önce birlikte çalışan isimlerinde olması uyum sürecini çabuklaştıracak faktörler. Bu çerçevede yeni gelen yabancı oyuncularında kalitesi takımın çıtasını mutlaka yükseltecektir. Tabi tüm bu transfer gelişmelerine yeni gelecek bana göre iki yada üç oyuncuda eklenirse o zaman daha farklı konuşabiliriz.

Şimdi tüm bu gelişmelerden yola çıkarak Adana Demirspor’un oynadığı ikinci yarının ilk maçı olan Karabük maçına gelelim. Maç öncesi genel tahmin Adana Demirspor’un gençlerden kurulu rakibini rahat yeneceği yönündeydi ama böyle olmadı. Mavi lacivertliler gol kaçırdıkça rakip dirençlendi. Özellikle hamidu’nun cezalı oluşu ve yeni tranferResul’un ayağının tozuyla gelmesiyle yedeğe alınması zaten zayıf olan orta sahayı iyice sıkıntıya soktu. “Yahu kardeşim ne anlatıyorsun rakip 18 yaşındaki çocuklardan kurulu Karabük öyle yada böyle yenmeli” diyenleriniz olacaktır. Ancak futbol artık böyle bir oyun değil rakip ne kadar sıkıntılı olursa olsun sizin zaaflarınızdan yararlanır hele ki birlikte oyun alışkanlıkları varsa ve iyide bir kamp dönemi geçirdilerse. Aslında bu tür maçlar zaten hep en zor maçlardır. Maç sonu Yılmaz Vural çok yoğun bir idman sonrası Karabük maçına çıktıklarını bu maçı saymayarak esas Denizli ve Gazişehir maçlarına göre takımı ayarladığını söyledi. Aslında buda mantıklı bir söylem. Çünkü kamp dönemlerinde yoğun tempo sonrası maçlara çıkmadan önce izin verilir idman sayıları düşer. Yılmaz Vural bu durumu Karabük maçı sonrasına bırakmış.

Maç sırasında benim dikkatimi çeken başka bir konu ise tepki göstermeye hazır sahada oynayan oyucunun adeta kötü bir pas vermesini bekleyen, takım gol yiyince sövmeyi kötü söz söylemeyi bekleyen bazı toplulukların olması. Ben uzun zamandır Maraton tribünün bu kadar suskun olduğunu görmedim evet takım kötü oynuyor olabilir, rakip gençlerden kurulu olabilir bunların hiç birisi susmaya bahane değil. Ben nice maçlar biliyorum ki Adana Demirspor maçlarını anlatan spikerlerin “takımları mağlup ama onlar adeta galipmiş gibi destekliyorlar” dediğini. Enseyi karatmak Adana Demirspor taraftarına yakışmaz. Bugün ciddi anlamda güçlü bir Başkan ve Yönetici topluluğu var. Bu sene sportif başarının dışından mali açıdan çok önemli çalışmalar yapıldı. Kulüp önemli bir değişim sürecinde. Evet eleştiri tabiki olacak ancak eleştirinin ötesine geçilip kulüp yöneticiliğine yada teknik direktörlüğe soyunmak işte o zaman sap ile saman birbirine karışıyor.

Benim düşüncem yeni transferlerinde uyumuyla birlikte Denizli de daha farklı bir Adana Demirspor izleyeceğimiz yönünde. Evet çok zorlu bir maç Adana Demirspor’u bekliyor. Ancak Adana Demirspor’da bu zorlukta ki maçların üstesinden sonuna kadar gelecek kapasiteye sahip bir takım. Buradan yola çıkarak enseyi hemen öyle karartmayalım diyorum.