ENGELSİZLER SAHNESİ

21/01/2019 03:57 970

 

       

         “Engelli bireyseniz insanlardan acıma beklemenin ve dünyayı suçlamanın bir yararı yoktur. Fiziksel bir engeliniz varsa, bunu psiklojik bir engele dönüştürmeyin. Olumlu bir tavır takınmalı, içinde bulunduğunuz durumu en iyiye döndürmeyi bilmelisiniz”. Bu anlamlı sözlerin sahibi, ömür boyu sandalyeye mahkum olmuş, konuşamayan ünlü fizik alimiStephen Hawking.

         Dünyadaki ve ülkemizdeki engelli sayısı oldukça çok. Eskiden kaderine terk edilirdi engelliler. Tıptaki, genetikteki ve eğitimdeki ilerlemeler, onlara bir hayli yarar sağladı. Devletler, dernekler, bazı yardımseverlerde bu konuda yardımcı oluyorlar. Engelliler eğitiliyor, yeteneklerine göre meslek sahibi oluyor ve iş bulabiliyorlar.

         Ünlü besteci udi Hırant, Şeb-i Aruz’un ünlü naat okuyucusu Kani Karaca, saz şairi Aşık Veysel görme engelliydiler. Buna rağmen o günün şartlarında, ün sahibi oldular ve her türlü engeli aştılar.

         Ses sanatçısı Adanalı Metin Özülkü’nün TRT ekranlarındaki engelsizler sahnesi adlı programı, başarı ile devam ediyor. Kendisi yetenekli insanları sahneye çıkartıyor ve onların yeteneklerini sergilemesine imkan tanıyor.  Engellilere yaklaşımındaki zarafet, onları onore edişi takdire değer. Umarım çok kişi, bu davranışından örnek alır ve tutumlarını değiştirirler.

         Duygu dolu bu programda seyirciler içinde coşup oynayan, mutlu olan, mongol çocukları seyretmek, sevgi ile burkuyor yüreklerimizi.

         Metin Özülkü’yü candan kutluyor, başarılarının devamını gönülden diliyorum.