Engelleri Ortadan Kaldıralım!

23/11/2019 22:12 1774

 

Sesli betimleme; film veya tiyatro oyunlarında konuşma olmayan kısımlarda seslendirme ve alt yazılara yer verilmesiyle meydana geliyor. Bu çeviri biçiminde konuşma olmayan sahnelerde yapılan betimlemeler ile filmin veya tiyatronun içerisindeki mekan, kıyafetler ve karakterler birebir tasvir ediliyor. Bu sayede de ortamdaki duygular izleyiciye aktarılmış oluyor.

Geçmişten günümüze kadar film ve tiyatro sektörlerine baktığımızda zamanla bunların çok hızlı bir gelişme sürecine uğradıklarını gözlemliyoruz. Örneğin; film sektörü ortaya ilk çıktığında filmler siyah-beyaz olduğu gibi çok fazla dilde de yayınlanmıyor ve alt yazılı olmuyordu. Daha sonra ise filmler tercümanlar tarafından tercüme edilmeye ve alt yazılı olmaya başlandı. 2006 yılından beri ise ülkemize bir çeviri biçimi olan sesli betimleme geldi. Sesli betimleme filmlerin daha büyük bir kitleye ulaşmasını sağladı. Bu sayede işitme ve görme engelliler için olan engeller ortadan kaldırılmış oldu. 

Ben herkesin doğuştan farklı yaratıldığına ve bu yüzden de farklı özelliklere sahip olduğuna inanıyorum. Bu yüzden de toplumda bir şey üretirken onun tüm kitlelere ulaşabilmesinin amaçlanmasını savunuyorum. Sesli betimleme gibi bir çeviri biçimini ortaya çıkaran bu projede toplumda her bireyin eşit olmasını sağlamak amacıyla yapılmıştır. Böyle projelerin sayısının daha çok artması gerektiğine ve toplumda daha çok farkındalık uyandırmamız gerektiğine inanıyorum. Evet, sesli betimleme ortaya çıkışıyla birlikte engelleri ortadan kaldırdı ama ben sayılarının hâlen yeteri kadar çok olmadığını düşünüyorum.