EN BÜYÜK UYGARLIK ANADOLU UYGARLIĞI

24/09/2019 12:37 1628

Roma ve Grek uygarlıklarının varisi olan İtalya ve Yunanistan, yüzyıllardır bunun ayrıcalığından , avantajlarından yararlanıyor.

  1. Ve 2. Cihan harbinde mağlup olan İtalya, hiçbir zaman bir yenilmiş

ülke muamelesi görmedi. Yunanistan’sa her konuda desteklendi. Batı dünyası, bizimle olan sorunlarda hep Yunandan yana çıktı. İçine düştükleri son ekonomik krizde de, Yunanlılar büyük yardım gördüler.

İtalya ve Yunanistan’a yapılan bu koruyucu tutumların nedeni, geçmişte büyük bir uygarlığa sahip oluşlarıdır. Oysa , Anadolu Uygarlığı çok daha zengin. Çünkü Anadolu 31 imparatorluğa ve 12 uygarlığa ev sahipliği yapmış bir toprak. Ayrıca Anadolu Roma ve Grek uygarlığının da ,birçok önemli eserlerine sahip.

İleri düzeyde ve zengin bir edebiyatımız ve de folklorümüz var. Yabancı dillere çevrilmiş olan yazarlarımız Feyzi Halıcı , Yaşar Kemal ,Orhan Pamuk , Zülfü Livaneli , Turgut Özakman. Gönül isterdi ki , bazı divan şairlerimiz , Yahya kemal Beyatlı , N. Fazıl Kısakürek , C. Sıtkı Tarancı , Atilla İlhan , Kemalettin Kamu gibi şairlerimiz de tanınsın ve bilinsin uluslararası arenada.

Ayrıca , Y. Kadri Karaosmanoğlu ,Halide Edip Adıvar , S. Faik Abasıyanık , Peyami Sefa da .

Yakın dostum şair ve düşünür Feyzi Halıcı sayesinde, tüm dünya Mevlana’yı , Yunus’u , bazı ozanlarımızı tanıdı.

Dileğim devletin bazı kurum ve derneklerle planlı bir işbirliğine girerek, edebiyatımızı ve Anadolu uygarlığımızı tüm dünyaya tanıtması. İnşallah gerçekleşir.