EMNİYET MÜDÜRÜ

20/01/2020 21:51 729

Bir Kentin asayiş, huzur ve güvenliğinin sağlanmasında, emniyet teşkilatının ve o teşkilatın yöneticisi konumundaki, emniyet müdürünün rolü, ne kadar önemli…5Ocak Gazetesinin, geleneksel toplantılarına konuk olan, Adana Emniyet Müdürü sn. Zafer Aktaş’ı dinlerken, bu önemi bir kez daha vurgulamış  olduk… Sn. Aktaş’la olan toplantımız, son derece zevkli, dinamik ve samimi bir ortamda geçti. Sn. Aktaş, soruları yanıtlarken gayet rahat bir şekilde, tüm hususlarda bizleri bilgilendirdi. Kendisinin cana yakın, samimi ve içten tavırları, bizleri çok rahatlattı…Kent’e dair ne varsa  rahat rahat soruldu…

Tabii, burada iki önemli faktörü, belirtmekte yarar  var diye düşünüyorum…Karşımızda, iki milyonluk bir şehrin, huzur ve asayişinden, emniyet sisteminin içindeki tüm faaliyetlerinden sorumlu bir müdür vardı.

Bu iki faktörden biri; sn. Aktaş insan olarak, nasıldı? Nasıl bir insandı?

İkinci faktör ise; Kent’in emniyet teşkilatından ve emniyet düzeninden sorumlu bir idareci olarak nasıl bir yönetici idi?

*Birinci faktör: Sn. Aktaş, geçmiş zaman emniyet müdürleri gibi, sert, çatık kaşlı, asık suratlı, karşısındakine potansiyel suçlu gibi bakan biri değil. Aksine, mizacı sevgi üzerine oturmuş, sevecen bakışlı, sevecen ifadeli, konuşurken gözlerinin içi gülen, içten, samimi , adeta saklısı gizlisi olmayan, halktan biri gibi…Böbürlenme, kibirlenme, insanlara tepeden bakma huyu, hiç yok. Tevazu içerisinde, insan ilişkilerinde, sevgi ve güven duygusunu pekiştiren bir yapıda, dürüstlüğü ön planda olan, hoş sohbet bir insan…Kısacası her kesimden insanın, rahatlıkla diyalog kurabileceği, derdini rahat anlatıp, sohbet edebileceği, babacan tavırlı ….güzel bir insan…

*İkinci faktör: Yönetici Aktaş…

Zafer beyin anlatımlarından ve zaman zaman belirli kesimlerle olan diyaloğumuzdan da anladığım; sn. Aktaş’ın işinde iyi olduğu, başarılı olduğudur. ‘’13 yaşımdan beri, polis teşkilatının içindeyim’’ derken, gözlerinin içi parlıyordu. Belli ki, teşkilatı çok seviyor. Görevine tutku ile bağlı.1987 yılında Polis Akademisini bitirip, fiilen başladığı görevlerde, başarıdan başarıya koştuğu, açıkça görülüyor… Kendinden son derece emin hali, bunun göstergesi. Bilgi, birikim ve teşkilat hakimiyeti, sn. Aktaş’a farklı bir güven duygusu vermiş. Konularına hakim. Dokuz bini aşkın personelle, Adana’yı yönetirken, hem personel memnuniyeti yaratması, hem de halkla iç içe olup, kahvelerde vatandaşla sohbet etmesi, onun insan ilişkilerini ve insan davranış psikolojisini ne kadar iyi bildiğinin bir göstergesidir.

Terör, FETÖ olayları,  Suriyeliler meselesi, Uyuşturucu, Trafik sorunları, Adli olaylar ve Toplum destekli polis hizmetleri, Kadına şiddet olayları gibi, asayişi ve huzuru doğrudan ilgilendiren konuları, enine boyuna masaya yatırdık… Diğer arkadaşlarımın sütunlarında detayları bulacaksınız…

Adana Emniyet Müdürlüğü olarak, Sosyal ve Kültürel Faaliyetlerde  de bulunan teşkilat, Sosyal  Projelerinde de yer almaktadır. Adana Valiliğin başlatmış olduğu,

GÜNEY ADANA KALKINMA PROGRAMINA DÖRT PROJE İLE KATKI SUNMAKTADIR…

PROJENİN ADI PROJENİN AMACI…

1.GENÇLİK GELECEĞİMİZDİR PROJESİ: Sokakta çalıştırılan ve suça sürüklenen, dilendirilen ve her türlü istismara açık olan 15-25 yaş Aralığındaki 40 çocuk ve gencimize verilecek meslek edindirme kursları neticesinde topluma kazandırılmalarını sağlamaktır.

2.BİLİNÇLİ GENÇLER, SAĞLIKLI NESİLLER PROJESİ: İnternetin bilinçli ve güvenli kullanılması konusunda farkındalığın artırılması ile İnternet kafelerden topluma yönelecek tüm tehlikelerin bertaraf edilerek toplum sağlığı alanında iyileşme sağlanması..

3.TRAFİKTE GÜVENLİ YARINLARA PROJESİ: Trafik kazalarının önüne geçebilmek için Güney Adana Bölgesinde yer alan okullarda eğitim-öğretim hayatına devam eden çocuklarımızda farkındalık oluşturmak ve geleceğe trafik bilinci yüksek bireyler armağan etmek…

4.BİLİNÇLİ KADIN BİLİNÇLİ TOPLUM PROJESİ: Güney Adana Bölgesinde yaşayan kadınların, günlük hayatlarında, suç ve suçlularla yaşayabilecekleri tehlikelerin ortadan kaldırılması amacıyla genel güvenlik konularında (Hırsızlık, dolandırıcılık, kapkaç, aile içi iletişim, kadına şiddet vb.) verilecek bilgilendirme eğitimleriyle kadınlarımızda farkındalık yaratmaktır.

Ayrıca; 2019 Yılı İçerisinde, Toplum Destekli Şube Müdürlüğü ve TEM Şube Müdürlüğü Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri Büro Amirliği tarafından yapılan, Proje etkinlik ve faaliyetlerle, 196.605 vatandaşımıza ulaşılmıştır.

İlimiz genelinde yaklaşık 600 Çarşı ve Mahalle Bekçisi görev yapmaktadır. Yapılan Seçme Sınavlarında başarılı olan yaklaşık 250 Çarşı ve Mahalle Bekçisi adayı, alacakları eğitim sonrası, ilimizde göreve başlayacaklardır… Sayın Aktaş ve ekibini canı gönülden kutluyor, emniyet teşkilatımızın cefakâr ve vefakâr mensuplarına da, sn. Aktaş önderliğinde ki çalışmalarında gösterdikleri başarıların, devamını diliyorum. Yolunuz açık olsun..

SON SÖZ: ‘’ MARİFET İLTİFATA TABİDİR. İLTİFAT ALMAYAN MARİFET ZAYİİDİR.’’