Emeklilik #EYT ‘lilerin de hakkı

21/01/2020 03:30 4550

Bir yasayla bir gecede emeklilik hakları ellerinden haksızca alınan Emeklilikte Yaşa Takılanlar, bu ülkenin kanayan yaralarından biri.

Bu memleketin asıl sahipleri, vergisini ödeyen,pirimlerini yatıran, bu ülkeye hizmet eden, üreten yurttaşlardır. Bu yurttaşlardan vergi alınırken, sen bu partidensin sen şu partidensin diye ayırılmadı ya da vergiden muaf tutulmadılar. Ama verdikleri onca emek, bir gecede heba oldu.

Ne yaptı bu insanlar ?

Yıllarca ülkeleri için alın teri döktüler. Normal pirimin iki katı prim ödeyip, hala emekli olamıyorlar. Sağlık hizmeti de yok zaten. İşsiz olan #EYT hastalansa ölüme terk edilecek.

Şimdi para yok deniyor ya hani;

EYT mağdurlarına para yok, işçiye para yok, memura para yok, sokakta yatıp kalkan vatandaşa zaten yok ama Suriyeliye var. Mecliste EYT’lilerin seçtiği siyasetçilere var seçim harcamalarına var, kendi ürettiğini satın almayıp ithal ettiklerine var.

Var olana var ama, verilmesi gerekene para bulunamıyor.

İşsizlik ve parasızlık zor, sıkıştırıyor iyiden iyiye.

Çocuğuna evine ekmek alamayan insanlar #EYT ‘liler.

Geçtiğimiz haftalarda sahte emekliler skandalı patladı. Sahte emeklilerin bedelini de EYT ’ye ödetmek insafsızlık değil mi? 700 bin kişiye, 10 yıl boyunca ödenen “SAHTE EMEKLİ MAAŞI” nın hesabını bu insanlardan sormak yanlış değil mi?

Emekçilerin gün gün biriktirdiklerine, kim, nasıl göz diker, yada kim nasıl bu sahtekârlığa göz yumar bu nasıl vicdansızlık bu nasıl insanlık o ayrı bir köşe konusu ama mesele #EYT ve yok sayılan 20 milyon insan.

Kamu dahil ortalama #EYT ’li sayısı bugün 4 buçuk milyon civarında, her birinin dört kişilik bir ailesi olsa 20 milyonu aşkın insan ne yiyecek ne içecek? Bu insanlar özel sektörde iş istiyor işveren ‘Yaşlısın’ diyor devlette zaten işe alım yaş sınırı 35 hadi sınırı geçtik emekli olalım diyorlar ona da devlet ‘Daha gençsin git çalış’ diyor. İşsizlik giderek artıyor, Gençler kafe köşelerinde tecrübesiz diye iş bulamadıkları için oturuyor, işe alımlarda işletmeler, mavi yada beyaz yaka işçi ararken ‘en az 3 yıl tecrübeli’ ibaresi koyuyor, insaf bu adam yeni mezun. Zaten iş bulsa çalışacak, nasıl 3 yıl tecrübesi olsun? Yaşlılar ise yaşları nedeniyle çalıştırılmıyor. Gençlerin iş bulamadığı bir ortamda, binlerce gün çalışmış emek etmiş, belirli bir yaşa gelmiş, çoluk, çocuk, eş sahibi insanlar, ne yapsın? Açlıktan ölsün mü!

Sadaka istemiyor #EYT ‘liler sadece haklarını istiyorlar. Kendi haklarını hatta çocuklarının haklarını istiyorlar. Yıllarca çalıştılar. Primlerini ödediler. Vergilerini verdiler. Bu ülkeye hizmet ettiler. Emeklilik #EYT ‘lilerin de hakkı.

Siyasiler; 4447 ve 5510 Nolu Yasaları bir daha gözden geçirin, sizi seçen oraya gönderen bu insanları görmezden gelmeyin. Yazıktır, günahtır.