Emeklilerin tek isteği insanca yaşam hakkı

20/01/2022 22:12 1480

Yaklaşık 13 milyon emekli var ülkemizde. Ekonomik krizin derinleşmesiyle her yeni güne zam haberleriyle uyanıyoruz.

Eee haliyle geçim derdine düştük. Biz böyleyken, sokaklarda geçinmek için çalışan 65-70 yaşlarındaki emeklilerimizi görünce üzülmemek elde değil.

Kimisi el örgüsü ürünlerini satmaya kimisi mendil, naneli şeker, kalem satmaya çalışıyor birkaç kuruş kazanmak için. Pazarlarda tezgahı olmadığı için yerlere çul serip, birkaç yeşillik satmaya, evine ekmek götürmeye uğraşıyor bazıları da.

Gece gündüz, yaz kış demeden yıllarca çalışıp emekli olmuş teyzelerimiz, amcalarımız sokakta çalışmaya devam ediyor. Havaların soğumasıyla hayat koşullarının daha da zorlaştığı bu günlerde, sokakta oturup en az 1 saat boyunca bir amcayı izledim, önünden geçen insanlara mendil uzatıyor kimse dönüp bakmıyor bile.

Kirada kalıyorsa, çocuk okutuyorsa, elektrik, su faturası, derken ekmek 1,25 TL olmuş, hele bir de hasta oldu ameliyat vs çalışamayacak duruma da geldiyse, nasıl geçinir ki?

“Eve bir misafirimiz geldiğinde, eşimle utanıyoruz” demişti emekli bir vatandaş. Çünkü önlerine koyacakları bir meyve dahi yok evlerinde. Pazara akşam gidip pazarın sonunda kalan çürük meyveleri almaya çalışıyor ve ne bulabiliyorlarsa onu yiyorlarmış.
Siz hiç görmediniz çünkü pazarın sonuna kalmıyorsunuz. Bir gün Pazar dağılırken gidiverin yaşanılan tabloya gözlerinizle şahit olun.

Bugün Türkiye'de üst ile alt tabaka arasında dağlar kadar fark var. 80’lerin ortası, 90’lı yıllarda orta direk kavramı vardı, az maaşla geçinebiliyordu insanlar zar zor. Şimdi biz orta direği de kaybettik. Alt sınıf en alta, dipte, en üste çıkanlar da oldu onların keyfi yerinde. Ben emeklilerin açlık sınırının altında yaşamak zorunda bırakılmalarını kabullenemiyorum. Yıllarca çalışıp bu ülkeye hizmet etmiş insanlarımız onlar.

 Emekli maaşı olan ve ev kirası veren birinin geçinme olasılığı dahi yok. Bir emekli görürseniz sorun kuruşu hesaplamaktan boğazından en son ne zaman bir simit geçmiş, sorun.  Avrupa'daki bir emekli gelip burada 5 yıldızlı otellerde aylarca tatil yapabiliyor. Türkiye'de emeklinin durumu ortada.   

Çok şey istemiyor emekliler, insanca onurlu bir yaşam sürmek istiyorlar. Evlerine EKMEK götürebilmek istiyorlar sadece. En düşük emekli maaşı asgari ücretle eşit olmalı en azından.

 Ağır bir ekonomik kriz var ama lüks kafeler, restoranlar dolu. Bunun anlamı açık. Parası olan dövizden, altından, kripto paradan veya borsadan para kazanıyor, daha da zenginleşiyor.

Orta sınıf yoksullaştı.

Yoksullar ise aç!

Gelir uçurumu giderek derinleşiyor.

Bu uçurumdan ilk düşenler ise emekliler oldu

İnsan hafızası çabuk unutur. Bir atasözü der ki;

HAFIZA-İ BEŞER NİSYAN İLE MALÜLDÜR

Emekliler de unutuldu gitti. Unutmamamız gereken büyüklerimiz onlar. Emekliler unutulmamalı, bari biz unutmayalım onları diye yazdım bütün bunları…  Söz uçar yazı kalır. 
Ahir ömürlerinde, biraz rahat nefes almaları, her emeklinin yaşam hakkı.