ELMA ŞEKERİ

09/06/2021 21:37 204

 

Yurdum insanı neler görüyor böyle. Orta yaş grubu bilir. Yıllar öncesinde yayınlanan DALLAS isimli bir dizi vardı. O güne kadar bilmediğimiz her türlü entrikanın, her türlü Bizans oyunlarının döndüğü, kimin elinin  kimin cebinde olduğunun belli olmadığı, ahlaksızlığın tavan yaptığı dizi. ABD’de Cuma akşamları CBS kanalında, Türkiye’de ise, 1980 yılından itibaren Pazar akşamları TRT 1’de yayınlanmaya başlamıştı. 1990 yılında Star TV’de, 1998 yılında da Show TV’de yayınlandı.  Ray Krebbs (Steve Kanaly) Southfork çiftliğinin kahyası idi. Ewing’lerin tüm çiftlik işlerini yapardı. Teksaslı petrol zengini bir aile içinde yaşanan, kimi zaman acı dolu, kimi zaman güç mücadelesinin verildiği, ihtiras ve ihaneti anlatırdı. Diziye, Ewing ailesinin büyük oğ-lu olan JR damga vurmuş, sinsi sinsi gülüşü ise adeta simge olmuştu.Bütün bu olumsuzluklara rağmen herkes de, acaba gelecek bölümde ne olacak diye  heyecanla, merakla, bayıla bayıla izlerdi.Ceyar ne yaptı? Sue Ellen kiminle kırıştırdı.Pamela ne durumda vs. vs. Aradan yıllar geçti, bizim senaristlerimiz de, DALLAS’A rahmet okutacak senaryolar yazarak, yapımcı ve yönetmenlere sundular. Şu daha çok reyting yaptı, bu daha çok reklam aldı, aman prime time denk gelsin reklamımız, daha neler neler… Şimdi bizim dizileri izleyince, nerede ise,DALLAS dizisi, bizim dizilerin yanında nur nimetmiş diyecek hale geliyoruz… Sahi ne cevherler varmış bizde…!!!

Dallas dizisini yazan senarist bugün ülkeme gelse, bu diziden on kat daha fazla seyirci toplayan dizilere imza atardı.

Son günlerde gazetelerde okuyorsunuz haberlerini. Ayrıca toplum ahlakını bozucu yayınlar yapan kanallarda da görmektesiniz. Çözüm bulan hafiye rolleri üstlenen sunucular.

Adlarını yazmaya gerek dahi yok. Her kanalda bulabilirsiniz. Çoğunda…

Yufkacıya kaçan eltiler…Kocalarını bırakıp iki elti aynı yufkacıya kaçmış…

Bu rezilliği de her gün haber yapmaktalar…Televizyonda programı aynen devam…

Yufkacı okunmuş su içirmiş…İyi okumuş…İkisi de yufkacıya kaçmış.

Dallas’ı aratmayan hatta Dallasın masum kaldığı ülkemdeki rezillikler ve bunları gündeme getirenler.Tek bu mu? Kaçanlar, gidenler, terk edenler, dolandıranlar, kaybolanlar…Kim? kimin çocuğu ? Kim kime boynuz takmış? Ahlaki bir bozulmanın bini bir para…Yozlaşma…Yozlaşmanın Nirvanası…Pehlivan tefrikası gibi, hepsi ülkemizde…

Dizilere bakarsanız onlar da ayrı bir konu.

15 senedir izlenen Arka Sokaklar. Bir komiser ve ekibinin inanılmaz yaptıkları. Minibüsle yapılan baskınlar…Rüşvetler, yolsuzluklar daha neler, neler…Yasak Elma, Masumiyet, Camdaki kız, say say bitmez…!!!

Kurtlar Vadisi…Tak ..tak…tak…bu kadar basit.. Önüne geleni çivileme. Mıhlama. Keza aynı şekilde Eşkıya dünyaya Hükümdar olmaz ha keza aynı. Öldür öldür bitmiyor. Her an aksiyon. Demek ki ülkemde işler böyle…Mafya dizileri…Herkes düzenini kurmuş.

Bu arada doktor dizileri. Moda..Mucizedoktor..Otistik ama mucizeler yaratıyor…Her derdin çaresi onda…Koskoca hastane… 4 asistan iki hoca işi götürüyor. Adamlar her işi biliyor. Her konunun cerrahı…Beyin ameliyatı da yapıyor…bel ameliyatı da…Kalp nakli….kırık ,çıkık..bıkık ameliyatları…Hepsi…..Her branşın doktoru…

Öte yandan Hekimoğlu…Köroğlu gibi…Dadaloğlu gibi…Topal doktor… Uyuşturucu gibi ilaçcı….Ağrısını öyle gideriyor..

Orası da muhteşem. 3 asistan yardımcı… Her şeyi biliyorlar. Mucize doktordan geri kalır yanları yok. Hatta daha ileri. Bunlarda her halta bakıyor. Çok yönlüler…Hem dahili hem cerrahi açıdan fevkaladenin fevkindeler.

Allah vergisi yetenek hepsi. Her şeyi biliyor…çözümlüyor…Mikroskopik tanı koyuyor.Radyolog sanki. MR çekiyor yorumluyor. Endoskopi yapıyor…Tek kişilik tüm branş uzmanları gibiler…

Ayrıca hastaların evini kontrol…Numune alımı…İnceleme…sanki olay yeri inceleme ekibi….

Bir zamanlar Çukurova…Sahiöylemiymiş? Biz de buralıyık da ….

Bu da Dallas gibi… Çocuk kim? Babası kim? Kim kiminle? Araç plakaları 4 rakamlı. 1970 ‘lerde…biraz seyirciye saygı gerek değil mi?

Tek doğru, orada HATİP Ağa idi…Onun zamparalığı….Ama biraz kılıbık ..karısından korkuyor.. Yaz …yaz…bitmez…Bir de Sadakatsiz var…

Eşinden ayrılmış…Çocuklar. Yeni eşler. Sevgililer…Derin var orada…Terk eden adamın yeni eşi…Eski eşe dönüş çabalarında Derin’in derin sıkıntıları.

Ortadan kayboluşu…Fenomen dizi SADAKATSİZ’in Derininin ortadan kayboluşu…

Magazin haberi herkes şok olmuş…Ülke kayıplarda…

Derinin kaybını seyreden , şok olan anlaşılmaz bir toplum…

Uyumaya devam…Adam diyor…Kokain değil…Ben pudra şekeri çektim

Sahi…Sizler ne çektiniz? Yok yok, siz elma şekeri yediniz. Hayatınız o tad da, o renkte…

Durmak yok, lale devrini yaşamaya devam…

SON SÖZ’’ HAİN TUZAKLARDA KAN, UYKULARDA VURULDUK EY HALKIM, UNUTMA BİZİ.’’