Elinizde Pote varsa…

22/08/2018 00:37 6750

 

Bugünkü yazıma çok güzel şeyler yazarak başlamak isterdim fakat oynanan oyundan sonra bunun fazlaca mümkün olmayacağını belirtebilirim.

Halbuki maçtan önce taraftarların gece tesislere giderek oyunculara ve başkana moral vermeleri sanki şampiyonluk kutlamaları gibi bir ortam ister istemez maçta da beklentiyi üst düzeye çıkardı.

Demirspor sahaya geçen haftadan sadece Murat Duruer’in yerine Emre Nefiz değişikliğiyle çıktı.

Maçtan önce Osman Özköylü hocanın röportajını izlerken anladım ki Demirspor, bütçe, oyuncu kalitesi ve taraftar olarak bu ligin hedef takımı oldu.  Camiada yaşanan olumlu hava taraftara da yansımış olacak ki maça ilgi oldukça fazlaydı.

Demirspor maça geçen hafta olduğu gibi sağ kanadı kullanarak başladı. Taraftarın önünde ilk maç olması nedeniyle Demirspor takımının baskılı bir oyun tarzını tercih edeceğini bekledim ama daha çok oyun iki taraf için de kontrollü geçti.

Demirspor ilk tehlikeli atağını Hakan Bilgiç’in 8. Dakikadaki uzaktan şutunda buldu. Kaleci güçlükle topu dışarı çıkardı. Akabinde Galip’in ortasında Koseçki topu auta attı.Bu da gösterdi ki Pote’nin etrafına sürpriz koşular yapılırsa Demirspor daha rahat pozisyona girer. Ama maç boyunca Pote, çok çalışmasına rağmen ileride hep yalnız kaldı.

Ne Kage ne de Koseçkibir türlü oyuna giremediklerinden Demirspor’un gol umudu tamamı ile duran toplara kaldı. Bunda da başarılı olamadı. Ayrıca Demirspor takımının oyun kuran , yönlendiren bir oyuncuya ihtiyacı olduğu net bir biçimde belli oldu.

22. dakikaya  geldiğimizde daha önceki yazımda da belirttiğim üzere Çağlar’ın kendine fazla güvenden kaynaklanan hatasında az kalsın Denizlispor golü buluyordu. Daha ciddi sıkıntılar yaşanmaması açısından bir an önce önlem alınması gerekiyor.

29. dakikaya gelindiğinde Demirspor pas yapıp çabuk oynadığı zaman pozisyona gireceğinin sinyalini verdi. Ancak maç boyu bunu sıkça yapamadı.

33. dakikada Traoe topla hücuma çıktığında kaybettiği topta Denzlispor hızla çıkarak gol pozisyonuna girdi.

Bu dakikada yapılan fauller nedeniyle oyunun çok durması maçın temposunu olumsuz etkiledi.

42. dakikadaise Denizlispor yine tehlikeli oldu ve Burak Çalık’ın plasesiniMitroviç çizgiden çıkardı.

Demirspor ikinci yarıya etkisiz Kage’yi çıkarıp Murat Duruer ile başladı. Takımın en büyük sıkıntılarından biri olan beklerin arkasına atılan toplar takımın başını ağrıtacak gibi. Bir an önce önlem alınması, ilerleyen haftalar için sıkıntı yaşanmaması için önemli.

50. dakikaya geldiğimizde  oyunun kontrolü tamamen Denizlispor’a geçti. Savunmanın arkasına atılan neredeyse her top potansiyel pozisyon oldu.

54. dakikadaki uzaktan şutu Çağlar kornere çeldi. İki dakika sonra belki de maçtaki Demirspor adına en önemli pozisyonda soldan yapılan ortada Galip’in kafa vuruşu direkten döndü.

58. dakikada Emre’nin yene Murat Akın oyuna girdi.

İlk 60 dakikada ve hatta maçın tamında Denizlispor, Demirspor’dan daha hazır bir görüntü verdi.

Elinizde Pote gibi bir oyuncu varsa ona sağdan soldan orta yapmalısınız ki etkili olsun. Demirspor’un gol atma umudu sadece duran toplara kalması şampiyonluk hesapları yapan bir takım için hele ki kendi sahasında oynayan bir takım için hiç te güzel bir görüntü değildi.

Ya sıcaktan ya da hazır olmamaktan kaynaklı Demirspor bir türlü tempoyu artıramadı. Oyunu Denizlispor genelde istediği gibi yönlendirdi.

80. dakikada sağ çaprazdan Murat Duruer’in kullandığı serbest vuruşta kaleci topu zorda olsa kornere attı.

82. dakikada ise daha önce sıkça olabileceği tahmin edilen pozisyonlardaolmayıp bu dakikada Burak, son çaprazdan aldığı topla içeriye girip güzel bir vuruş ile golünü attı.

84. dakikada Galip’in yerine Berk oyuna girdi.

Uzatma dakikalarında bu maç için klasikleşen Demirspor defansının arkasına atılan topta Tısdell, müsait pozisyonda ikinci golü kaçırdı. Dönüşünde Hakan Bilgiç, yakalanılan pozisyonu değerlendiremeyince maç Denizlispor üstünlüğü ile bitti.

Maçta Demirspor adına söylenecek tek olumlu yan, taraftar coşkusuydu.

Gönül isterdi ki Demirspor zaferini yazalım. Ama olmadı, olmayadabilir. Önemli olan bu maçtan kim ders çıkarması gerekiyorsa ders çıkarmalıdır. Uzun olan bu maratonda yolumuza emin adımlarla devam edelim. Bazen bu tür kazalar ilerleyen hatalardaki yapacağımız hataları azaltabilir. Ayrıca ne kadar da eksikliklerini söylesek te unutulmamalıdır ki bu takım yeni kuruldu. Biraz zamana ihtiyacı var. İnanıyorum ki bu takım bizlere mutlu günler yaşatacaktır. Çünkü bunu yapacak oyuncu kapasitesi var.