Elinde PALA olana MALA verdi

14/01/2018 22:21 3853

5 Ocak Gazetesi olarak Adana’da yine bir ilki gerçekleştirdik. Bir yargı mensubu ile iki saatlik bir beyin fırtınası gerçekleştirdik. Hep savcılar sorar ya hani,bu kez biz sorduk bir Cumhuriyet Başsavcısı yanıtladı.

Naif, bilgili, dolu dolu, bir o kadar da cesur ve yürekli bir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan. Adana’mızın böyle yargı mensuplarına ihtiyacı vardı, dört yıl önce göreve başladı Sayın Yeldan ve deyim yerindeyse adliyede devrim yaptı.

İnsanların gitmeye çekindiği, işlerin kağnı hızıyla yürüdüğü, katiplerin koridorlarda çalıştığı, yargı mensuplarına yakışmayan fiziki şartların olduğu kasvetli o kurum, yani Adana Adliyesi’nde şimdilerde her yer pırıl pırıl, etrafı çiçeklerle donatılmış. İşiniz en fazla 3 dakikada çözülüyor. Başsavcılık makamının kapısı her vatandaşa açık.

İşte şeffaf,öngörülebilir ve denetlenebilir bir devlet kurumu. Bu kadar net.

Adana Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Ali Yeldan dört yıllık süreçte görevini layıkıyla yerine getirdiği için vatandaşın takdirini kazandı. Devletine bağlılığı ile Türkiye'de de nam saldı. 15 Temmuz'da yaşanan hain kalkışmada duruşu ve cesaretiyle devletini koruması, Adana'da darbeyi etkisizleştiren telsiz anonsuyla suçlulara telsizden " 'Bu kanunsuzdur, anayasal suçtur, teslim olun" çağrısıyla hafızalara kazındı.

Sadece başlıkları ile yazsam Adana’ya hizmetlerini bana ayrılan bu sütun gerçekten yetmez. Ne soru sorduysak hepsini de tek tek hiçbirini atlamadan yanıtladı ki, bu davranışı, konulara ne kadar hakim olduğunu anlamamıza yetti.

                 Devlet tarafından da her projesinde taltif edildi.  Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Adana'da hep ilklere imza attı. Mesela hükümlüler cezaevinde oturup vakit öldürmüyorlar, atıl işgücünün topluma kazandırılması, kent ve ülke ekonomisine katma değer noktasında yaptığı uygulamalar Türkiye’de örnek gösteriliyor.

                  Göltepe Eğitim Tesisleri'nin girişinde Türkiye'nin en büyük 'İşyurtları Kurumu Adana Satış Mağazası’nı gezdik. Buradaki ürünlerin tamamı, hükümlülerin yaptığı, el emeği, göz nuru ürünler ve de çok ucuz. Halka açık olduğunu da belirtmekte fayda var. Yüzlerce çeşit ürün var, burayı gezmenizi tavsiye ederim. Yüzde yüz deri ayakkabılar, herhangi bir mağazadan alacağınızın onda bir fiyatına ve A kalite.  Bu konuda Başsavcımızın bir sözü vardı ‘elinde pala olana mala vermek kolay iş değil’   bu işi başarmak bile aslında başlı başına bir devrim. Topluma kazandırmak denilecekse asıl bu dur işte topluma kazandırmak. Tarım ürünlerinin de kent ekonomisine katkısı azımsanmayacak ölçüde.

Önemli projelerden bir tanesi dışarıdakilerin kirlettiği çevreyi içerdekilerin temizliyor olması. Hükümlüler doğayı koruyorlar cezalarını çekerken, ah bir de dışarıdakiler doğanın kıymetini bilse! Mesela 100 hükümlü, kentin dört bir yanındaki ormanlarına 200 bin fidan dikecek. Yaklaşık 130 bin dekarlık alana fidan dikimi yapacaklar alın size kamu yararı.

Özellikle mağdur ve sanıkların yüz yüze gelmemesi için yapılan çalışma da takdire şayan. Bir başka konu; iki taraf arasında mahkemede 3 yıl süren bir dava, arabuluculukla 20 dakikada çözülebiliyor artık.

Ön büro ile 3 dakikaya inen işlemlerden mi bahsedeyim, futbol turnuvalarından mı, Fabrika gibi çalışan cezaevinde hükümlülerin 3 kez kazanmasını mı, 400 Bin TL’ ye mal olacak bir işi 55 Bin TL’ye yapılmasını sağlamasını mı, hangi birini anlatayım ki!

Sertifikalı meslek sahibi olan hükümlülerin topluma kazandırılmasını amaçladığı projeyle, kamuya 600 bin lira tasarruf ettirdi. 

2 bin 128 dönümlük tarım arazisinden hiçbir olay çıkmadan yıllarca kullanan vatandaşların tahliyesi yapıldı. Böylelikle yıllarca ‘olmaz’ denilen gerçekleşti, Türkiye’nin en büyük sulu tarım açık ceza infaz kurumu yapılacak araziyi, ülke ekonomisine kazandırdı.

Sigarayı Bırakanlara Bisiklet hediye etti.

Mahkemeye Giden vatandaşı Okul Kütüphanesi için kitap bağışıyla 5 yıl hapisten kurtardı.

Adli Yargı Adalet Komisyonu işbirliğiyle, yargı hizmetlerinde şeffaflığın ve hesap verilebilirliğin sağlanması amacıyla '2016 Yılı Adana Adliyesi Faaliyet Raporu' hazırladı ve yayınladı.

Cezaevi Arama Kurtarma Ekibi ‘Adana CEKUT’u kurdu.

Gerçekten yaptıklarını saymayı denedim ama sığmıyor.

Bu devletin, bu milletin ve özellikle bu kentin Ali Yeldan gibi yargı mensuplarına gerçekten ihtiyacı var.

Son söz: “herkesin adaleti, kendi vicdanıdır”